مسئول بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصاد خراسان جنوبی مطرح کرد

کمک بیش از ۱۰ میلیارد ریالی اصناف در رزمایش کمک مومنانه

حیدری گفت: بازاریان استان با حضور پررنگ خود در رزمایش کمک مومنانه بیش از ۱۰ میلیارد ریال کمک نقدی و غیرنقدی داشته‌اند.

عبدالرضا حیدری مسئول بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصاد خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، گفت: یادوخاطره شهدای اصناف و بازار به‌ویژه چهارم شهریور سالروز شهادت شهید مهدی عراقی و فرزند برومندش و روز بسیج اصناف که تقارن این روز با دهه اول محرم یادآور جهاد و تلاش خستگی‌ناپذیر بازوان ستبر انقلاب اسلامی است را گرامی می‌داریم.
وی افزود: از جمله برنامه‌های اجرایی در این روز، برگزاری مراسمات ویژه طبق شرایط هر شهرستان و به صورت فیزیکی یا مجازی به منظور گرامیداشت شهدای اصناف و بازار به ویژه شهید حاج مهدی عراق، اعزام گروه‌های جهادی به مناطق محروم، اجرای طرح یک کاسب یک دانش آموز و سایر برنامه‌ها است.
مسئول بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصاد خراسان جنوبی گفت: درحال حاضر حدود ۳۲ هزار واحد صنفی در استان فعالیت دارند که ۷ هزار نفر عضو بسیج هستند.
حیدری افزود: در سال جهش تولید هر واحد صنفی یک سنگر فرهنگی و اقتصادی است و اصناف ظرفیت افزایش تولید و توانمندی صادرات کالای ایرانی به بازارهای جهانی با هدف برندسازی محصولات داخلی حمایت و معرفی محصولات داخلی به مصرف‌کنندگان را دارند.
وی اظهار کرد: اصناف و بازاریان کشور همواره به عنوان افسران جنگ اقتصادی در خط مقدم مبارزه با توطئه‌های اقتصادی دشمنان ایستاده‌اند و عزم جهادی دارند.
مسئول بسیج اصناف خراسان جنوبی تصریح کرد: در روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور که تأثیر آن بر اقتصاد کشور نیز ملموس بود، شاهد اوج همدلی و مشارکت میان اصناف و مردم بودیم که فعالیت گروه‌های جهادی در ضدعفونی معابر و میادین میوه‌وتره‌بار، تولید و توزیع بیش از ۱۰۰ هزار ماسک رایگان و فعالیت خودجوش کارگاه‌های تولید ماسک از جمله آن است.
حیدری افزود: از دیگر اقدامات بسیج اصناف استان، حسب فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص کمک‌های مومنانه، از ابتدای ماه مبارک رمضان و شروع رزمایش کمک مومنانه، بازاریان استان با حضور پررنگ خود در این رزمایش، تاکنون بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال کمک نقدی و غیرنقدی داشته‌اند که به همت کسبه و خیّران بازار، اتاق بازرگانی و بسیج اصناف انجام شد که از این مبلغ، ۷ میلیارد ریال بخشش اجاره‌بها توسط مالکان واحدهای تجاری بوده است و مابقی تحت عنوان سبد معیشتی و کمک‌های نقدی و غیرنقدی در سطح شهرستان‌ها میان جامعه هدف به ویژه صنوف آسیب دیده و ضعیف توزیع شده است.
کمک ۷۰۰ میلیون ریالی بسیج اصناف در مرحله اول کمک مومنانه
وی اظهار کرد: در رزمایش کمک مومنانه، بسیج اصناف و بازریان استان، تمام قد، پای کار بود و اکنون نیز در تمام شهرستان‌ها در بحث کمک مومنانه مرحله اول و در رزمایش کمک مومنانه دهه ولایت بیش از ۷۰۰ میلیون ریال کمک کردند که ادامه این کمک‌ها در قالب طرح یک کاسب یک دانش آموز تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت و امیدواریم در خدمت به مردم به‌ویژه با رعایت انصاف همواره کوشا باشند.
مسئول بسیج اصناف خراسان جنوبی گفت: در طرح یک کاسب یک دانش‌آموز پیش‌بینی شده یک‌هزار سبد لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان نیازمند توزیع شود.
حیدری گفت: در ادامه اقدامات بسیج اصناف، وزارت صمت در روز‌های اخیر به‌واسطه اوج‌گیری مجدد تعداد افراد مبتلا به کرونا، کارگروهی به نام مقابله با کرونا را تشکیل داد که بسیج اصناف نیز عضو این کارگروه است؛ اعضای این کارگروه توانمندی بسیج را در تأمین و ارسال ماسک‌های استاندارد مشاهده کردند.
وی افزود: در دهم تیر ۱۳۹۹ در کارگروه مورد اشاره تصویب شد که مسئولیت شناسایی و مدیریت تولید ماسک در کارگاه‌های نیمه‌صنعتی و نظارت بر توزیع ماسک‌ها به بسیج اصناف واگذار شود.
مسئول بسیج اصناف خراسان جنوبی اظهار کرد: در خصوص تولید ماسک اگرچه کارگاه‌های صنعتی فعالیت دارند اما این کارگاه‌ها به تنهایی قادر به تأمین ماسک مورد نیاز جامعه نیستند؛ به همین جهت در کنار آن‌ها کارگاه‌های صنفی، تولیدی و جهادی نیز فعالیت دارند که مسئولیت این بخش دوم را به سازمان بسیج اصناف کشور واگذار کردند‌ که مورد استقبال خوب کارگاه‌ها قرار گرفت و جزئیات آن متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.
حیدری گفت: امروز در شرایط خاص و ویژه کشور آن‌چه ضروری و مطلوب برای عموم مردم است، تصمیمات صحیح و آینده‌پژوهانه دولت و سازمان‌های صنفی برای رفاه جامعه و تناسب اقتصادی با عمل به فرمان سال یعنی جهش تولید است.
وی افزود: اتاق‌های اصناف در مقام پارلمان بخش خصوصی تأثیرات بسیاری در تصمیم‌گیری و سیاست‌های دولت دارد و از این‌رو نباید اثرگذاری این بخش اقتصادی از سوی دولت‌مردان و اتاق‌ها مورد غفلت واقع شود.
مسئول بسیج اصناف خراسان جنوبی اظهار کرد: در شرایط فعلی کشور حضور مجدانه مسئولان و متولیان در کمک به این قشر زحمتکش به ویژه در پسا کرونا و استفاده از پتانسیل و ظرفیت بزرگ و توان این تشکل فعال مردمی و متدین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور، بیش از پیش برای بهبود فضای کسب و کار و اشتغال لازم است که البته سازمان بسیج اصناف با استفاده از ظرفیت نخبگان و فعالان اقتصادی و هیئت اندیشه‌ورز استان طرح‌های پیشنهادی در خصوص اقدامات پساکرونا تدوین و به مسئولان اعلام کرده است.
حیدری گفت: از اصناف و بازاریان سختکوش، انقلابی، ولایی و بی‌ادعا و فعالان در حوزه اقتصادی استان که در مساعدت با مردم و همکاری با رده‌های بسیج اصناف در عرصه‌های مختلف به‌ویژه شرایط بحران اقدام کردند، تشکر می‌کنم.
انتهای پیام/۴