رئیس اتاق بازرگانی بیرجند:

کمیته مشترک ایران و پاکستان تشکیل می‌شود/ صنعت زعفران خانه‌نشین شد

احتشام گفت: قرار شده است بین اتاق بازرگانی خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان کمیته مشترکی تشکیل شود که ما از ظرفیت بازار پاکستان با همکاری سه اتاق بیشتر استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، امشب نوزدهمین شورای مشترک بخش خصوصی و دولت امشب برگزار شد.
محسن احتشام رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اولین دستور کار جلسه، اظهار کرد: اولین دستور کار تشکیل کمیته مشترک ایران و پاکستان است.
وی افزود: قرار شده است بین اتاق بازرگانی خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان کمیته مشترکی تشکیل شود که ما از ظرفیت بازار پاکستان با همکاری سه اتاق بیشتر استفاده کنیم.
احتشام عنوان کرد: پیشنهاداتی که در این جلسه مطرح شود در جلسه ای که با حضور استاندار در مشهد برگزار خواهد شد مطرح می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: دستور کار بعدی تفویض برخی از اختیارات وزارت صمت به شورای ملی زعفران است که این به تصویب رسیده و این بر برند سازی، نشان و معرفی زعفران ایران تاکید دارد و تلاش میشود بتوانیم در بازارهای جهانی بسته بندی زعفران ایران را با نام ایران گسترش دهیم.
احتشام عنوان کرد: دستور کار دیگر گزارش واردات و صادرات است.
وی گفت: دستور کار بعدی انتخابات اعضای اصلی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است.
رئیس اتاق بازرگانی در مورد همکاری بخش خصوصی و دولتی، بیان کرد: در خراسان جنوبی شاهد همکاری خوبی بین بخش خصوصی و دولتی هستیم.
احتشام ادامه داد: توقع داریم اختیارات متولیان امر خراسان جنوبی توسط دستگاه های اجرایی تهران افزایش پیدا کند چراکه منجر به هم افزایی بیشتری می‌شود.
وی اظهار کرد: با توجه به این‌که سال رونق تولید است انتظار داریم به سمتی برویم که از تولید کننده ها حمایت شود.
رئیس اتاق بازرگانی گفت: با توجه به محرومیت خراسان جنوبی و کم بودن زیرساختهای استان باید تولید کنندگان حمایت شوند که بتوانند در بازارهای جهانی رقابت کنند.
احتشام در مورد زعفران بیان کرد: فخر صادرات خراسان زعفران است و با معیشت بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت مردم استان عجین شده و بحث صادرات این محصول از اهمیت فراوانی برخوردار است.
وی افزود: هدف از صادرات زعفران رسیدن سود واقعی به جیب کشاورز است و تمام تلاش ما فروش زعفران کشاورز با قیمت منصفانه است قیمتهای خرید و فروشی که در بازارهای جهانی وجود دارد منصفانه نیست.
رئیس اتاق بازرگانی بیان کرد: ما در شورای ملی زعفران تلاش میکنیم با برند سازی و مدیریت قیمت به نحوی پیش برویم که قیمت زعفران را به نفع کشاورز منصفانه کنیم و به سمتی حرکت کنیم که فرآیند تولید زعفران از تولید تا فرآوری، برند سازی و صادرات به گونه ای باشد که از حقوق مصرف کننده در داخل و خارج حمایت کنیم ضمن اینکه مصرف کننده کالای با کیفیت دریافت کند.
احتشام اظهار کرد: علی رغم اینکه کشور ایران ۹۵ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کند اما هنوز زعفران ایران با نام و نشان کشور ما صادر نمی‌شود و اسپانیا زعفران ایران را به نام خود صادر کرده و علاوه بر مطرح شدن نام اسپانیا سود حاصل از صادرات زعفران را به دست می آورد.
خام فروشی ۹۴ درصدی زعفران ایران/ خانه نشین شدن صنعت زعفران
وی گفت: تنها ۶ درصد زعفران ایران بسته بندی شده و ۹۴ درصد خام فروشی می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی بیرجند گفت: در حال حاضر معضل اساسی ما در بحث زعفران صادرات از طریق کارت‌های یک بار مصرف بوده که صادرکنندگان اصلی و واقعی و صنعت زعفران را خانه نشین کرده‌اند.
کارگروه اول مبنی بر تشکیل کمیته مشترک ایران و پاکستان با موافقت اعضا به تصویب رسید.
علیرضا خامه زر عضو اتاق بازرگانی بیرجند در مورد دستور کار دوم مبنی بر تفویض اختیار وزارت صمت به شورای ملی زعفران، بیان کرد: برای این طرح هشت بند در نظر گرفته شده که شامل ارسال آمار ماهیانه صادرات زعفران از گمرکات استان، صدور کارت اهلیت صادرات زعفران، اخذ نیم درصد از زعفران صادراتی توسط شورای ملی زعفران به منظور توسعه صادرات و بهبود کیفیت تولید، پیگیری رفع مشکلات ارز حاصل از صادرات زعفران، کاهش تعرفه صادرات زعفران به هند و چین که مصرف کننده صادرات هستند (تعرفه ۳۷ درصد دارند)، تمرکز تصمیم گیری ها و تصمیم سازی زعفران در خراسان رضوی و جنوبی با محوریت اتاق ملی زعفران و ثبت بین المللی نشان ملی زعفران در کشور می‌شود.
وی بیان کرد: برای ثبت نشان زعفران ایران نیاز به اعتبار است که پیشنهاد میکنیم نیم درصد از درآمد حاصل از صادرات زعفران و درصدی از اعتبارات بودجه سنواتی دستگاه های مرتبط کسر و برای بودجه تحقیقاتی استفاده شود.
اعضای جلسه نسبت به ماهیت و کلیت این طرح موافق بودند اما تغییرات جزئی در طرح نیاز بود که مقرر شد برطرف شود.
انتهای پیام/۱۲۷