غفلتی که به التهاب بازار دامن می‌زند؛

کم‌کاری سازمان‌های تعزیرات و بازرسی کشور در ترخیص کالاها از گمرک/ دولت عزمی برای جلوگیری از گرانی دارد؟

کمبودها و گرانی‌های ناشی از دپوی کالاهای اساسی در گمرک، باعث اعتراض مردم به خصوص تولیدکنندگان شده است. یکی از نمایندگان مجلس در این باره گفت: سازمان‌های تعزیرات و بازرسی کشور کم‌کاری کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، دپوی بیش از ۸ میلیون تن اقلام اساسی و ضروری مردم در گمرکات کشور که بخش قابل توجهی از آن‌ها فاسد شده‌اند و اقلام ضرور کشور هستند، علاوه بر گرانی بسیاری از اقلام ضروری، سبب ایجاد تنش در بازار شده است.
رسوب کالاها در گمرک نمونه‌های متعددی از این نوع سوءمدیریت‌ها و ناهماهنگی‌ها است که باعث ضرر و زیان فراوان به تجار و تولیدکنندگان و اخلال در نظام عرضه محصولات مصرفی شده است به طوری که به صنعت دامداری کشوری نیز خللی وارد کرد.
بیش از ۴۰ درصد جمعیت خراسان جنوبی را دام‌داران تشکیل می دهند و با نبود نهاده‌های دامی بیشتر این دام‌ها تلف می‌شوند اما نهاده‌های مورد نیاز دامداران در گمرک خراب شدند.
تولیدکنندگان به شدّت نسبت به کمبود نهاده و گرانی آن در بازار معترض هستند و می‌گویند که این موضوع شرایط تولید را برای آن‌ها سخت و دشوار کرده و موجب ضرر و زیان آن‌ها شده است. مرغ‌داران به قیمت بازار اعتراض داشته‌ و دام‌داران مجبور هستند تا دام‌های گرسنه خود را به دست قصاب‌ها بسپارند؛ اما پشت این داستان در حقیقت نبود نهاده‌های تولید است که باعث‌شده صنعت تولیدی آن‌ها از هم بپاشد.
یکی از دامداران شهرستان قاین در این خصوص به خبرنگار ما گفت: این یک واقعیت است که به دلیل عدم‌حمایت مسئولان از صنعت دام‌داری و هزینه‌های بالای نهاده‌ها و هزینه پایین محصولات دامی، مجبوریم یا دام را بفرشیم یا به کارد قصاب بسپاریم.
غلامی با اشاره به کمبود نهاده‌ها، افزود: باید برای حل این مشکل فکر اساسی کرد چراکه اکنون من خوراک دام خود را به دلیل کمبودها، نصف کردم.
دامداران خواستار مجوز کشتار دام هستند
رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی نیز با بیان این‌که نهاده‌های دامی با ارز دولتی وارد کشور می‌شود و باید به صورت یارانه‌ای به دام‌دار تحویل دهند، گفت: متأسفانه اکنون این نهاده‌ها در بازار آزاد با چند برابر قیمت به فروش می‌رسد.
حجت‌الاسلام موسوی عنوان کرد: دست‌هایی در کار است که برای واردات نهاده‌های دامی ارز دولتی گرفته شود اما نهاده‌ها را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.
کشتار دام مولد تهدید صنعت دام کشور
وی تصریح کرد: با همه مشکلات، دامداران مجبور هستند دام خود را بفروشند و کسی جز قصاب‌ها برای کشتار، این دام‌ها را نمی‌خرد و این یک تهدید جدی برای صنعت دام و امنیت غذایی کشور است.
مُهر تأیید بر مشکلات دامداران را وزیر صنعت زد که چند روز پیش، از دپوی کالاها در گمرک خبر داد و گفت: هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای دپوشده در گمرک موجود است که ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن کالای اساسی است که تاکنون ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی ترخیص و روانه بازار شده است؛ همچنین ۴۰۰ هزار تن مواد اولیه کارخانجات است که با وجود آیین‌نامه به‌سرعت و به‌زودی ترخیص کالاها انجام خواهد شد.
رزم‌‌حسینی در ادامه گفت: ما دنبال این هستیم که روند تولید و صادرات تسهیل پیدا کند و صادرات و تولید داخلی کشور در شش ماه دوم سال‌جاری افزایش یابد.
حل مشکلات دامداران و ترخیص اقلام اساسی از گمرک را از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی جویا شدیم.
سازمان‌های تعزیرات و بازرسی کم‌کاری کرده‌اند
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در پاسخ به لزوم ورود مجلس شورای اسلامی در خصوص اقلام دپو شده در گمرک، گفت: برای من جای سوال است که چرا باید مجلس ورود پیدا کند؟
وی ضمن تأکید بر این‌که چرا سازمان تعزیرات امروز در بازار و سازمان بازرسی امروز در گمرک نیست، افزود: سازمان تعزیرات حکومتی موظف است در جنگ اقتصادی سرباز بیشتری را وارد میدان و تسریع کند و گمرک این اراده را دارد که در خروج و ورود تسهیل کند.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یکی از سازمان‌هایی که لازم است اکنون ورود جدی داشته باشند، سازمان‌های تعزیرات و بازرسی است.
اسحاقی با اشاره به این‌که مجلس جایگاه نظارتی دارد، تصریح کرد: سازمان تعزیرات در عرصه کنترل قیمت و ترخیص کالاها بسیار ضعیف عمل می‌کند.
وی ضمن تأکید بر این‌که اکنون باید سازمان تعزیرات حکومتی نقش چشم‌گیرتری از قوای قضائیه، مجریه و مقننه داشته باشد، افزود: قرارگاه اقتصادی که به ریاست معاون اول رئیس جمهور و به دستور رهبر معظم انقلاب شکل گرفت، چرا تشکیل نمی‌شود؟
کم‌کاری‌های مسئولان سبب شده تا بازار بی‌صاحب شود
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر حواس همه به کرونا جلب شده است و کم‌کاری‌های مسئولان سبب‌شده تا بازار بی‌صاحب شود؛ قیمت‌ها بی‌حساب و کتاب بالا رود و فساد ایجاد شود و زمانی که فساد ایجاد شد؛ گرانی، تورم و بیکاری خواهد بود و مردم متضرر خواهند شد.
اسحاقی یادآور شد: دستورالعمل‌های ترخیص گمرک باید بر مبنای جنگ اقتصادی تدوین شود.
وی بیان‌کرد: امروز کشور معطل نهاده‌های دامی است اما چرا باید نهاده‌های دامی ما از گمرک ترخیص نشود؟ آیا ترخیص اقلام‌های غیرضروری لازم است یا نهاده‌های دامی و برنج که اقلام ضروری است؟
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: زمانی که برنج از گمرک ترخیص شد، قیمت برنج کاهش پیدا کرد و بازار این کالا بهتر شد که لازم است این اقدامات برای همه کالاهای ضروری صورت گیرد.
اسحاقی گفت: اگر ترخیص نهاده‌های دامی از گمرک و واردات این نهاده‌ها تسهیل شود، جهش تولید در دام و مرغ خواهیم داشت و قیمت این اقلام خواهد شکست.
وی افزود: قانون جمهوری اسلامی ایران یک قانون همه جانبه است که تمام منافع مردم را در نظر گرفته است و در خصوص ترخیص کالاها از گمرک نیاز نیست که قانون اضافه شود و این قانون اجازه را به وزرا می‌دهد که بر مبنای جنگ اقتصادی، دستورالعمل و آئین‌نامه‌هایی را تنظیم کنند.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قانون در وزارت‌خانه منعی جهت منافع مردم و صادارت و واردات دارد، باید دولت و وزارت‌خانه در قالب یک لایحه به مجلس درخواست دهد؛ مطمئن باشند مجلس طرحی خواهد داد که این روند را تسهیل کند تا حقوق مردم محقق شود.
دولت باید در آئین‌نامه‌ها بازنگری کند
اسحاقی یادآور شد: دولت باید بازنگری در دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌ها را تسریع و تسهیل کند تا حقوق مردم در این جنگ اقتصادی بیش از پیش حفظ شود.
بنابراین گزارش؛ باید منتظر ماند و عزم دولت، مسئولان سازمان‌های تعزیرات و بازرسی کشور را در ترخیص کالاها از گمرک دید اما باید به این نکته توجه داشت که تعلل دولتی‌ها در عدم‌ترخیص کالاهای اساسی از گمرک و عدم‌ورود نهاده‌های دامی دارند، می‌تواند تهدیدی اساسی برای این صنعت و رهاشدن بیش از پیش اسب افسارگسیخته گرانی‌ها باشد.
تأخیر بیش از حد در روند خروج کالاها از گمرک، ادامه کمبودها و گرانی و در نتیجه، اعتراض مردم و صاحبان صنایع دام‌داری و مرغ‌داری‌های کشور را در پی دارد و تولیدکنندگان تحمل تلف‌شدن دام‌های خود را ندارند.
انتهای پیام/۵/ ۳۸/ ۴