غلام‌پور:

کم شدن تقاضای سفر با ناوگان اتوبوسرانی بیرجند/ تعداد اتوبوس‌های درون شهری کاهش یافت

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: به دنبال کاهش تقاضای سفر مردم با اتوبوس‌های درون شهری، تعداد اتوبوس‌های درون شهری کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، یدالله غلام‌پور رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند در جمع خبرنگاران، اظهارکرد: با آغازسال تحصیلی جدید و اعلام بازگشایی مدارس، تعداد ۲۰ دستگاه اتوبوس به اتوبوس‌های فعال در خطوط شهری و حومه ای شهر بیرجند اضافه شد.
وی افزود: در این راستا تعداد اتوبوس‌های فعال در شهر بیرجند و حومه به ۵۸ دستگاه افزایش یافت که نسبت به ۳۸ دستگاه اتوبوس فعال قبل از آغاز مدارس، به میزان ۴۰ درصد افزایش یافته است.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: براساس آمار گرفته شده از سیستم بلیت الکترونیک، آمار جابجایی مسافر در یک ماهه قبل از شروع مدارس یعنی از ۱۵مرداد ماه تا ۱۵ شهریور ماه سال جاری به طور متوسط روزانه ۱۴ هزارو ۲۵۶ نفر و در یک ماهه بعد از آغاز مدارس و از ۱۵شهریورماه تا ۱۵ مهرماه سال جاری، میانگین روزانه ۱۷ هزار و۴۱۵ نفر بوده که ۲۰ درصد افزایش داشته است.
وی خاطرنشان‌کرد: آمار فوق حاکی از آن است که علی‌رغم افزایش ۴۰ درصدی ناوگان اتوبوسرانی در خطوط، تقاضای سفر معادل ۲۰ درصد افزایش یافته، بنابراین سرانه جابجایی مسافر توسط هر دستگاه اتوبوس نسبت به قبل از آغاز مدارس کاهش داشته است.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر ادامه‌داد: از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه سال جاری، روند کاهشی تعداد مسافر آغازشده به‌طوری که تعداد مسافر جابجا شده توسط ناوگان اتوبوسرانی در تاریخ ۱۵ مهرماه سال جاری ۱۵هزار و۵۹۴ نفر بوده و در تاریخ ۲۱ مهرماه سال جاری طی ۵ روز به ۱۱ هزار و ۶۷۲ نفر رسیده یعنی معادل ۱۵ درصد کاهش یافته است.
وی دلیل عمده کاهش تردد توسط ناوگان اتوبوس رانی را ایجاد محدودیت‌های اعلام شده از سوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان دانست و یادآورشد: اعلام وضعیت قرمز اپیدمی کرونا در شهر بیرجند بوده است و پیش بینی می‌شود با تعطیلی حضوری دانش آموزان نیز این روند کاهشی ادامه یابد.
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بیرجند گفت: با توجه به کاهش تقاضای سفر و به دنبال آن کاهش سرانه جابجایی مسافر توسط هر دستگاه اتوبوس، به منظور جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر به ناوگان اتوبوسرانی از تاریخ ۲۲ مهر ماه سال جاری تعداد اتوبوس‌های فعال در شیفت صبح به ۴۸ دستگاه و در شیفت عصر به ۳۸ دستگاه کاهش یافته است.
غلام‌پور در یک آمار مقایسه ای؛ سرانه جابجایی هر دستگاه اتوبوس در مهرماه سال گذشته را ۴۹۶ نفر اعلام کرد و افزود: در مهرماه سال جاری سرانه هر دستگاه اتوبوس ۲۷۰ نفر بوده که بیانگر کاهش ۴۶ درصدی درآمد هر دستگاه اتوبوس نسبت به سال قبل است.
وی با اشاره به این‌که در کنار کاهش شدید تقاضای سفر، افزایش بی رویه بهای قطعات، لوازم یدکی و افزایش دستمزد رانندگان در سال جاری، مشکلات ناوگان اتوبوسرانی را مضاعف کرده که خواستار حمایت جدی دولت از این ناوگان هستیم.
غلام پور ضمن تشکر از حمایت شورای اسلامی شهر و شهردار بیرجند از ناوگان اتوبوسرانی علی الخصوص ناوگان بخش خصوصی، گفت: در شش ماهه اول سال جاری بابت هر دستگاه اتوبوس بخش خصوصی مبلغ ۶۰ میلیون ریال یارانه از سوی شهرداری پرداخت شده است.
انتهای پیام/ ۵