کولایی: کشور با رکود فلج‌کننده‌ای ‌روبه‌روست

مشاور اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه گفت: برای رفع مشکل بیکاری گسترده دانش آموختگان کشور و رفع رکود فلج کننده کشور نیازمند اعتماد و همراهی عمومی مردم و انسجام ملی هستیم.

به گزارش خاورستان، الهه کولایی عصر امروز در مراسمی که با حضور جمعی از مردم در تالار آیینه اراک برگزار شد با اشاره به اهمیت امور زنان در جامعه اظهار داشت: حضرت زینب (س) الگوی زنان ایران اسلامی برای حیات اجتماعی و فعالیت‌های اجتماعی است و انقلاب اسلامی ایران با پیروزی و به ثمر نشستنش نقش عمده‌ای در افزایش این مشارکت و حضور اجتماعی زنان داشته است.
وی افزود: این درحالی بود که انقلاب اسلامی راه را برای حضور اجتماعی مردم و زنان گشود و این درحالی بود که یک مرجع دینی در دوره زمانی آن وقت که دیگر کشورها در استبداد به سرمی‌برده و حتی امروز به سرمی‌برند از الزام دینی مشارکت عمومی و حضور مردم در صحنه های اجتماعی سخن می‌گویند.
کولایی تصریح کرد: انقلاب اسلامی زمینه حضور مردم و دموکراسی در کشور را فراهم کرد چراکه پیش از انقلاب ملت ایران در دوره استبداد و دیکتاتوری به سر می‌برد و این درحالیست که بانگاهی به مکتوبات بنیانگذار کبیرانقلاب اسلامی و سخنان و آثار معظم له واژه مردم بارها و بارها تکرار شده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم ادامه داد: رهبران کشورهای مختلف براساس مکتوبات و سخنانشان تحلیل می‌شوند که بانگاهی بر کلام امام(ره) ۲واژه بارها از سوی ایشان تکرار و تاکید شده و آن دو کلمه “اسلام” و “مردم” بوده است.
وی اضافه کرد: در طول دوره به ثمر نشستن انقلاب، دولتهای مختلف بعد از انقلاب، حضور دولت سازندگی، اصلاحات و پس از اصلاحات و دوره فعلی اعتدال شاهد این موضوع هستیم که مردم پایه اصلی بوده اند.
ملت ایران مردمی اعتلاگرا و توسعه گرا هستند
مشاور اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه بااشاره به وضعیت کشور گفت: نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ما به کدام بخش جهان تعلق داریم، ما یک کشور غربی پیشرفته یا یک تمدن پیشرفته اروپایی نیستیم بلکه جامعه‌ای با تاریخ استبدادی در پیش از انقلاب هستیم که این استبداد و دیکتاتوری نه درجامعه که حتی در خانه‌ها به تبع دیکتاتوری در جامعه ملاحظه و حس می‌شد.
کولایی ادامه داد: این دیکتارتوری به شکل عمودی و نه افقی از بالا به پایین وجود داشت و این وضعیت گذشته ایران و مردم بوده است.
وی اضافه کرد: در ایران وقتی سخن از حاکمیت مردم برسرنوشت شد خبرگان قانون اساسی با تدوین قانون اساسی برای آزادی‌ها، دفاع از آزادی و حفظ کرامت انسانی قانون اساسی را نوشته و به رای مردم گذاشتند هرچند که اینها آرزوهایی است که یک ملت نوشته و تصویب می‌کند اما بااین حال همه فرایند تغییر است چراکه ما درطول تاریخ اثبات کرده ایم که طالب تغییر و حرکت به سمت وضعیتی بهتر هستیم.
کولایی بیان کرد: ما ملتی هستیم که بارها جهان را مبهوت و شگفت‌زده کرده‌ایم و باالگوهای بالایی که داریم به دنبال رسیدن به وضع مطلوب‌تر و بالاتریم این درحالیست که در دوره‌ای که در دنیا خبری از مشروطه نبود و تنها یکسال پیش از ما در شوروی سابق بحث مشروطه بود برای رسیدن به وضع بهتر به سمت مشروطه حرکت کردیم.
وی افزود: نمی‌توانیم فراموش کنیم یک سمت در آن طرف مرزهای کشورمان طالبان و در سوی دیگری داعش حضور دارند درحالیکه باوجود همه ناامنی‌ها ایران مانند یک جزیره امن در منطقه است.
سیاسی بودن تنها بعد دموکراسی نیست / دموکراسی مقوله ای چند بعدی است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم بااشاره به رفتار اصلاح‌طلبان گفت: بعد از سال۸۸ و ردصلاحیت‌های مجلس اصلاح‌طلبان خانه ننشسته و بااستفاده از دستاوردهای قانونی و ابزار قانونی موجود تلاش کرده به طوری که در تهران ۳۰ کرسی را معرفی کرده و رای مردم را به دست آوردند.
وی افزود: ظرفیت اصلاح‌طلبی باید در قالب ظرفیت‌های قانونی مورد بهره‌برداری و استفاده قرار گیرد که برای این موضوع در حال تلاش و سعی هستیم.
کولایی تصریح کرد: در مجلس هفتم نتیجه قهر از صندوق رای را دیدیم که نتیجه‌اش تشکیل مجلس‌هایی چون هفتم، هشتم و نهم بود که امروز بااستفاده از تجربیات و مشاهده تجربیات کشورهای دیگر و انقلاب‌های رنگین کشورهای دیگر و بهار عربی که به سبب تندی و حرکت بنیان‌افکن خیلی زود فروکش کردند و به نابودی رسیدند.
باید راه تعامل و ارتباط با دنیا راشناخت
مشاور اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه بااشاره به اهمیت دموکراسی گفت: تقاضای دموکراسی تنها خواست مردم ایران نیست بلکه پدیده ای است باابعاد مختلف همچون ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و می‌بینیم که ابعاد آن صرفا سیاسی نیست.
وی ادامه داد: مردم ایران در انتخاب اخیر نشان دادند که از تجربیات خود بهره می‌گیرند و نمی‌توان آرزوها را جای خواسته‌ها و واقعیت‌ها نشاند چراکه پایداری تحولات دغدغه‌ای مهم و اساسی است و راهش رفتارهای گروهی و جمعی است که بهترین نمونه بازی‌های انفرادی است که ما در آنها دارای بهترین عناوین می‌شویم اما در بازی‌ها و مسابقات گروهی اغلب با مشکلات روبه‌رو هستیم پس باید به موضوع کار جمعی و انسجام همگانی توجه ویژه داشته باشیم.
کولایی بیان کرد: در این راستا بود که در سال ۹۲ مردم در پای صندوق‌های رای به کسی رای دادند که راه تعامل با دنیا را بلد بود و البته این انتخاب نیاز به تکمیل دارد چراکه دولت راه تعامل با دنیا را می‌شناسد و باید قاعده بین‌الملل را شناخت چراکه اگر قاعده بین‌الملل و راه تعامل با دنیا را نشناسیم به موفقیتی در اهداف خود دست نمی‌یابیم.
وی افزود: نمونه این موضوع بازی فوتبال براساس قاعده والیبال است که قطعا اگر در میدان بازی فوتبال به بازی براساس قواعد والیبال بپردازیم فورا از بازی اخراج می‌شویم.
ایران موقعیت های بالایی در بخشهای مختلف دارد
نماینده مردم تهران در مجلس ششم بااشاره به تعمت‌های فراوان موجود در کشور گفت: کمتر کشوری هست که این همه نعمت را مانند ایران داشته باشد و اگر نتوانیم از این نعمت‌ها بهره ببریم و باشعارهایی همچون اداره کل دنیا این نعمت‌های موجود را هدر بدهیم ضرر کرده‌ایم.
وی افزود: وقتی شوروی فروپاشید ایران به یک قطب مهم ترانزیتی در بخش انرژی تبدیل شد ولی متاسفانه این موقعیت خوب و استراتژی به کشورهای دیگر واگذار شد که از نان آن خوردند.
برای برخورد با قطعنامه ضدایرانی نیازمند اجماع داخلی و گذشت کردن از ناملایمات هستیم
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم با اشاره به قطعنامه ضدایرانی استانبول گفت: برای مواجهه و پاسخ به رفتاری همانند آنکه در اجلاس اخیر استانبول که عربستان قطعنامه ضدایرانی به تصویب رساند نیازمند اجماع داخلی و گذشت کردن از ناملایمات هستیم چراکه باید انسجام ملی را حفظ کنیم.
وی تصریح کرد: مجلسی می‌تواند در کنار دولت نقش رفع مشکلات را ایفا کند که وابسته به منافع مردم و آگاه باشد نه حافظ منافع جریانی خاص این درحالیست که امروز برای رفع مشکل بیکاری زیاد جامعه دانش آموختگان و رفع رکود فلج‌کننده ای که کشور با آن روبروست نیاز به اعتماد عمومی داریم.
کولایی افزود: باید بتوانیم به یک اعتماد و انسجام عمومی برسیم تا بتوان از مشکلات و موانع پیش روی کشور عبور کرد.
اصلاحات یکباره شکل نمی گیرد
نماینده مردم تهران در مجلس ششم بااشاره به اینکه اصلاحات یکباره شکل نمی‌گیرد گفت: باید حرکت اصلاحات را تداوم ببخشیم و درواقع مجلس را کانونی برای دفاع از حقوق ملت و نظارت برنهادهای قدرت و تصویب لوایح تسهیل گر مشکلات مردم بسازیم.
وی افزود: البته بااین انتخابات هم مشکلات حل نمی‌شود بلکه تجربه نشان داده ملت‌هایی که توانسته‌اند بر سرنوشتشان فایق بیایند با تقویت نهادهای مدنی و تقویت نظارت بر برگزیدگانشان موفق به رفع مشکلات شده‌اند چراکه ما باید بر نمایندگان و منتخبان نظارت داشته باشیم و آنها پاسخگوی این نظارت باشند.
کولایی تصریح کرد: باید بتوانیم این رکود را بشکنیم و کاری کنیم جوانان ما که خوشبختی را در خارج از کشور و آن سوی مرزها دنبال می‌کنند نگاهشان را اصلاح کنند و خوشبختی را درون کشور جستجو کنند که البته این امید و آرزویی است که جز با رای آگاهانه و حضور در صحنه محقق نمی‌شود.
وی ادامه داد: برای خروج از رکوداقتصادی و ایجاد فضای مناسب کسب و کار باید تلاش‌های گسترده را در کنار رای گسترده و اثرگذار به ثمر بنشانیم.
منبع: تسنیم