داستان ادامه‌دار دانش‌آموزان محروم از اینترنت؛

کوه و بیابان؛ مأمن دانش‌آموزان برای درس‌خواندن/ دانش‌آموزان روستایی نیازمند اینترنت هستند

عدم‌آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت در برخی از روستاهای بخش مود شهرستان سربیشه دانش‌آموزان را برای استفاده از شبکه شاد راهی کوه و بیابان کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بیش از یکسال است که ویروس کرونا تمام زندگی و شرایط مردم را از کار گرفته تا رفت و آمدها، همه را تحت تاثیر قرار داده است.
تعطیلی مدارس و آموزش از طریق شبکه شاد یکی از تبعات شیوع ویروس کرونا است که دامن‌گیر دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها شده است اما در این میان عدم‌آنتن‌دهی تلفن همراه برای دانش آموزان خراسان جنوبی مشکلات زیادی به وجود آورده است.
گلایه اهالی روستاهای بخش مود از عدم‌آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت/ روستاهایی که تلفن ثابت ندارد
دانش‌آموزان حدود ۱۰ روستای شهرستان سربیشه بخش مود که شامل روستاهای بیمرز، جنت‌آباد، کبوده، شفتالستان، کلاته، آخوندان، کلاته‌شیخ، قدسیان و دولت‌آباد می‌شود از عدم‌آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت در این روستاها گلایه داشته و خواستار پیگیری این مشکل شدند.
مرضیه هجری یکی از دانش‌آموزان دوره متوسطه اهل روستای بیمرز شهرستان سربیشه در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: با توجه به نداشتن مدرسه در این روستا برای تحصیل به شهر سربیشه می‌رفتم.
وی افزود: پس از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس من نیز مانند سایر دانش آموزان مجبور به استفاده از شبکه شاد شدم.
این دانش‌آموز بیان کرد: در روستای ما آنتن‌دهی تلفن همراه بسیار ضعیف است؛ آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه که جای خود دارد.
هجری با بیان این‌که برای تماس گرفتن باید از خانه بیرون رفته و در نقطه خاصی مستقر شویم، عنوان کرد: برای استفاده از اینترنت تلفن همراه باید به ارتفاعات بروم که برای من به عنوان یک دختر بسیار سخت و خطرناک است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر جمعیت روستای بیمرز به بیش از ۲۰ خانوار می‌رسد اما ظاهرا طی سال‌های گذشته طبق سرشماری که انجام شده جمعیت روستا کمتر از ۲۰ خانوار اعلام شده و تاکنون اقدامی برای اینترنت تلفن همراه در این روستا انجام نشده است.
این دانش‌آموز با بیان این‌که منِ دانش‌آموز چه گناهی کردم که باید از اینترنت تلفن همراه برای آموزش محروم باشم؟ گفت: آرزوی من این است که یک روز برای درس خواندن در خانه آنلاین شوم و برای استفاده از شبکه شاد مجبور به رفتن به ارتفاعات نباشم.
هجری از مسئولان درخواست کرد برای پوشش آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه در روستای بیمرز اقدام کنند.
نعمت یوسفی یکی از اهالی روستای بیمرز نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در روستای بیمرز آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت بسیار خراب است.
وی افزود: مردم روستای بیمرز از داشتن تلفن ثابت خانگی محروم هستند و همان تلفن ثابتی که در محل مخابرات روستا بود جمع‌آوری شده و اغلب مردم تلفن همراه دارند اما آنتن‌دهی بسیار ضعیف است.
محسن فدایی یکی از اهالی روستای قدسیان بخش مود شهرستان سربیشه نیز از عدم‌آنتن‌دهی اینترنت و تلفن همراه در این روستا گلایه کرد و گفت: در این شرایطی که نیاز است دانش‌آموزان برای آموزش از شبکه شاد استفاده کنند عدم‌آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه بسیار سخت است.
وی خاطرنشان کرد: روستای قدسیان فاقد تلفن ثابت خانگی است.
حسین عنایتی یکی از اهالی روستای کلاته‌شیخ نیز از عدم‌آنتن‌دهی تلفن همراه و اینترنت در این روستا گلایه کرد و خواستار توجه مسئولان به این روستاها شد.
عباسی از اهالی روستای کبوده نیز به خبرنگار ما گفت: عدم‌آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه دانش‌آموزان این روستا را برای استفاده از شبکه شاد راهی بیابان‌های اطراف روستا کرده است.
وی افزود: دانش آموزان برای استفاده از شبکه شاد باید به سربیشه یا دو کیلومتر دورتر از روستا بروند تا آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه خوب باشد.
این فرد خواستار توجه مسئولان به این مسئله مهم شد.
اتصال تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات در برنامه است
مصطفی بهی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد مشکلات مربوط به عدم‌آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه در روستاهای بخش مود شهرستان سربیشه، اظهار کرد: روستاهایی که در بخش مود شهرستان سربیشه از عدم‌آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه گلایه دارند، هیچ‌کدام جمعیت بالایی ندارند.
وی افزود: برای اتصال تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات برنامه داریم که در حال انجام است.
برگزاری کلاس حضوری در مدارس کمتر از ۵۰ نفر
سید علی حسینی مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: از ابتدای بهمن‌ماه کلاس‌های درس در تمامی مدارس کمتر از ۵۰ دانش‌آموز به صورت حضوری برگزار می‌شود.
وی افزود: دانش‌آموزانی که در مدارس روستایی و کمتر از ۵۰ نفر تحصیل می‌کنند باید در کلاس‌های حضوری حاضر شوند.
مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی بیان کرد: مدارس تمام استان به جز شهر بیرجند، در پایه‌های اول، دوم و دروس فنی هنرستان‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود.
حسینی از تهیه درسنامه آموزشی برای دانش‌آموزان استان در نقاط روستایی و دارای جمعیت کم دانش‌آموزی خبر داد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴