در خط مقدم برای تیم ملی ایران می‌جنگیدم

کی‌روش: بازی را ۶ بر صفر باختم، امکان ادامه همکاری نیست/ من و فدراسیون اعتمادمان را از دست داده‌ایم/ با استعفایم موافقت کنند

سرمربی تیم ملی فوتبال گفت: اعتمادم را از دست داده‌ام و امیدوارم با استعفایم موافقت کنند.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، کارلوس کی‌روش پس از نشست با اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال اظهار داشت: همان‌طور که مطلع هستید چند هفته پیش درخواست استعفای خود را تقدیم فدراسیون فوتبال کردم. بعد از بازی‌های تیم ملی امروز این فرصت را داشتم در خصوص مسائل صحبت کنم و با کمال افتخار در خدمت اعضای هیئت رئیسه باشم و بعد از جلسه تصمیم گرفتم همه چیز را کاملاً توضیح بدهم.
وی اضافه کرد: باید تشکر کنم از علی کفاشیان که این فرصت را به من داد تا تجربه ۵ساله حضورم در ایران را برای اعضای هیئت رئیسه بیان کنم و متشکرم که توانستم مشکلات تیم ملی را بگویم. امروز این فرصت را داشتم که مثل ۱۱ بازیکن فوتبال، ۱۱ شرط را که برای حمایت از تیم ملی در راه جام جهانی لازم است به اعضای هیئت رئیسه بگویم.
سرمربی تیم ملی خاطرنشان کرد: بعد از ۵ سال تمام تلاش خودم را کردم تا به تیم ملی ایران کمک کنم و تمام توانم را گذاشتم. اعتقاد راسخ دارم با شرایط فعلی صعود به جام جهانی دشوار است و راه سختی پیش‌ِرو داریم. در حال حاضر به جایی رسیدیم که تنها صحبت از مشکلات مالی نیست، بلکه برخی مسائل هست که برای من قابل درک نبوده و قابل مذاکره هم نیست، من این مسائل را به هیئت رئیسه سپردم.
کی‌روش گفت: تا تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ (۱۱ اردیبهشت ۹۵) به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران به وظایف خود پایبند هستم. آقای کفاشیان از من درخواست کرد در مراسم قرعه‌کشی انتخابی جام جهانی حضور داشته باشم و من به‌احترام او، این درخواست را پذیرفتم. بعد از این تاریخ که بنده تقاضای استعفای خود را تقدیم ریاست فدراسیون فوتبال کردم، هیچ گزینه‌ای جلوی روی خودم نمی‌بینم. می‌توانم این را متصور باشم که پس از این تاریخ به پایان راه خودمان رسیده باشیم. در پنج سال گذشته به خط مقدم آمدم و در راه حفاظت از تیم ملی در خط مقدم در جنگ بودم و با کمال افتخار این کار را انجام دادم.
وی ادامه داد: هیچ‌گاه ترس و واهمه‌ای از دفاع و منافع تیم ملی نداشتم و همیشه این حس را داشتم که در خط مقدم از تیم ملی ایران دفاع کنم و برای تیم ملی بجنگم. چه در کنفرانس‌های خبری و چه در دیدارهایی که داشتم و در تحریم‌هایی که ایران در آن بود، همیشه در کنفرانس‌ها سعی کردم از ایران دفاع کنم، اما اکنون زمان قول‌های واهی و وعده و وعیدها تمام شده و زمان ارائه کردن راهکارهاست. امیدوارم فدراسیون فوتبال راهکارها و برنامه‌های بهتری برای تیم ملی و بازیکنان اتخاذ کند. همین‌طور آینده بنده و آینده تیم ملی در دستان هیئت رئیسه محترم است و امیدوارم با استعفای من موافقت کنند،‌ چون بعد از پنج سال اعتمادی را که برای پیدا کردن راه‌ حل‌ها داشتم از دست دادم. امیدوارم هیئت رئیسه تصمیم درستی اتخاذ کند.
سرمربی تیم ملی عنوان کرد: خیلی ممنون هستم از دوستانم و هیچ‌وقت انتظار نداشتم کارم در ایران پنج سال طول بکشد و امیدوارم تصمیمی که هیئت رئیسه امروز یا ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) می‌گیرد، تصمیم درستی برای رقابت با رقبای ما مانند کره‌جنوبی،‌ ژاپن، عربستان، امارات، قطر و حتی ازبکستان باشد. شرایط من بسیار شفاف است و با این شرایط امکان ادامه همکاری وجود ندارد، شرایطی است که فقط وعده وعید می‌دهند و هیچ راهکاری برای حمایت وجود ندارد.
کی‌روش درباره اینکه وزیر ورزش از او حمایت کرده است، گفت: بنده قدردان حمایت و کلمات محبت آمیز وزیر محترم هستم. از او تشکر می‌کنم، از طرف خودم و اعضای محترم تیم ملی متشکرم. همان‌طور که به هیئت رئیسه توضیح دادم، امروز هیچ چیز متفاوتی مطرح نشد که در پنج سال گذشته مطرح نشده باشد. احتیاجی نیست من بگویم و خودتان می‌دانید که قبلاً چه صحبت‌هایی انجام دادم. برخی از مسائل در خصوص عدم حمایت‌های مالی، یک‌سری از مسائل مختلف، بازی‌های دوستانه، حقوق اعضای کادر فنی، پاداش بازیکنان و مسائل اردوها با مسائل مالی مرتبط می‌شود. در اردوی قبلی رضا قوچان‌نژاد را داشتیم، اما بعد از ۲۰ دقیقه تمرین مصدوم شد، آن هم به‌دلیل شرایط نامساعدی که برای سفر از لندن به تهران داشت.
وی یادآور شد: حتی بعضی مواقع برای فراهم شدن اینکه آنالیزور ما به بازی‌ها برود و آنالیز فنی بیاورد پول نداشتیم و پولی برای سفر نیست. هاشم بیک‌زاده پیش از جام ملت‌ها دستش شکست و ما پولی برای عمل جراحی او در استرالیا نداشتیم. شرایط سخت است و حمایتی صورت نمی‌گیرد. بدون حمایت مالی امکان ادامه همکاری وجود ندارد. این قسمت از مباحث و تصمیمات بسیار اهمیت دارد و این‌گونه به نظر می‌رسد که فدراسیون دیگر اعتمادی به من ندارد.
کی‌روش عنوان کرد: یک‌سری از تصمیمات باعث شده تیم ملی پیشرفت نکند و یکی از آنها نیز مرکز تخصصی تیم ملی بود که قرار بود آنجا ساختمانی برای تیم ملی باشد. دپارتمان تیم ملی روی پروژه‌ای که کنار آکادمی فوتبال و فقط زمین خالی بود کار کرد و از صفر بنده طراحی و ساخت آن را انجام دادم. این مرکز طراحی شده بود، نه‌فقط برای تیم ملی، بلکه مرکزی بود که قرار شد به تمام باشگاه‌ها سرویس بدهد، اما اکنون به یک مرکز خصوصی پزشکی تبدیل شده است.
سرمربی تیم ملی خاطرنشان کرد: من در جایگاهی نیستم که تصمیمی را زیر سؤال ببرم، فقط در اولویت بندی اعتقادات و تصمیمات من هیچ ارزشی نداشته و پروژه‌ای که برای آن زحمت کشیدم و شب و روز روی آن کار شده، به یک مرکز خصوصی تبدیل شده است. با مهندسان مختلف صحبت کردم و دانش خودم را گذاشتم تا بانی چنین مرکزی شویم. در منچستریونایتد و رئال مادرید این تخصص را گذاشتم و حالا می‌بینم این مرکز به مرکز پزشکی تبدیل شده است. من آن را زیر سؤال نمی‌برم، اما برای آن وقت گذاشتم، این مرکز آن چیزی نیست که تیم ملی به آن نیاز داشت.
کی‌روش با اشاره به مشکل بازیکنان سرباز در تیم ملی گفت: اگر این بازیکنان متخلف بودند، باید مجازات می‌شدند و بنده در جایگاهی نیستم که مسئله‌ای را زیر سؤال ببرم. چرا این بازیکنان می‌توانند در لیگ قهرمانان آسیا برای باشگاه‌های خود بازی کنند، اما نمی‌توانند به پرچم خود خدمت کنند. فقط من و آقای پیروانی مخالف این صحبت‌ها هستیم و گویا کارایی لازم را نداریم. اگر بخواهم تغییر کنم، اگر تغییرم در راه بهبود باشد، این کار را انجام می‌دهم اما اگر بخواهند تغییر کنم و بدتر از قبل شوم، به هیچ عنوان این کار را انجام نمی‌دهم. نمی‌خواهم در بحث‌ها باشم و نمی‌خواهم در جنگ باشم و اعتقاد دارم که نباید جنگ ما یک جنگ درونی باشد، اما متأسفانه خسته شدم چون فقط درونی می‌جنگم. اگر شما مطالب و مواردی را که مطرح کردم در پنج سال گذشته متوجه نشده باشید، چطور باید به آینده خوش‌بین باشید؟
وی در خصوص پیشنهاد الجزایر اظهار داشت: فکر می‌کنم در صحبت‌هایم به موضوع الجزایر پاسخ دادم.
سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سؤال که مردم دوست دارند او بماند و با توجه به این مسئله آیا قصد ادامه دادن به کار در این شرایط سخت را دارد یا نه، گفت: این فرصت را به من دادید تا بار دیگر تکرار کنم وظیفه من به‌عنوان سرمربی تیم ملی این نیست که بایستم و لبخندزنان به همه به کارم ادامه دهم. وظیفه مربیان این نیست که با همه خوب باشند و همه را راضی نگه دارند، بلکه وظیفه مربیان این نیست که مردم را راضی و خوشحال نگه دارند. این برای زمانی است که ما برنده میدان باشیم. من بدهکار عشق و محبتی هستم که هواداران تیم ملی همیشه و دائماً نسبت به من داشته‌اند. بسیار زیاد تشکر و دوباره مراتب تقدیرم را نسبت به هواداران فوتبال ایران اعلام می‌کنم. اینجا صحبت شخص بنده هم هست، چون مانده‌ام که تیم را به جام جهانی ببرم، اما دیگر نمی‌توانیم با این شرایط ادامه دهیم.
کی‌روش گفت: اردو پس از اردو و اتفاقاتی که دائماً می‌افتد اذیت‌کننده است، به‌صورت روزمره با زمین، هتل، عدم وجود منابع مالی برای پرداخت حقوق و مسائل دیگر و مشکلات مواجه می‌شویم. من عاشق جنگیدن هستم، اما این اتفاقات چالشی جدید برای من است. من عاشق جنگیدن هستم و می‌خواهم انرژی‌ام را در راستای دلایل درست هزینه کنم، نه دلایلی که ارزشی ندارند. پنج سال پیش من جزیی از تصمیماتی بودم که برای تیم ملی بود و پنج سال پیش که می‌خواستند برای تیم ملی اسپانسر انتخاب کنند از من می‌پرسیدند. برای من مهم نیست چه برندی برای تیم ملی باشد، اما این مهم است که بپرسند آیا این کیفیت به درد تیم ملی می‌خورد یا نه، ولی کاملاً از این تصمیمات خارج شده‌ام. از آقای پیروانی می‌پرسم: آیا شما در این تصمیمات بودید؟
پیروانی به این سؤال کی‌روش پاسخ منفی داد و سپس کی‌روش به میکروفن‌ها اشاره کرد و گفت: برای من رنگ میکروفن‌ها فرقی ندارد، قرمز، زرد، آبی یا مشکی فرقی ندارد، چون کیفیت آنها اهمیت بیشتری دارد.
سرمربی تیم ملی در خصوص اینکه آیا مشکل زمین تمرین تیم ملی حل می‌شود، اظهار داشت: باید از هیئت رئیسه محترم بپرسید. ما در بازی اول محتمل است که با قطر در خانه و بازی دوم هم محتمل است با امارات در خارج از خانه بازی کنیم. سؤال من این است: ما کجا باید تمرین کنیم؟ اگر فکر می‌کنید می‌توانید یک زمین چمن مناسب را از هلند یا دیزلی‌لند و یک شهربازی با هواپیما وارد کنید، باید بگویم اشتباه می‌کنید. برای من سخت و غیر قابل باور است که این اتفاقات رخ دهد. ما پنج سال پیش، سه سال پیش، یک سال پیش درباره این مسائل صحبت کردیم و همچنان مشکلات پابرجاست. این سؤالات را شما با کمال احترام از هیئت رئیسه بپرسید، چون من اعتمادم را از دست دادم و هیچ راهکاری نمی‌توانم ببینم. مطمئناً مسائلی که ما خواهیم شنید، قول‌ها و وعده وعیدهای مختلف هست و وظیفه من فقط این است که یادآوری کنم از الآن تا آبان‌ماه ۱۵ امتیاز را که نیمی از امتیازها برای رسیدن به جام جهانی است یا کسب کردیم یا از دست دادیم.
کی‌روش گفت: از الآن تا تاریخی که گفتم نیمی از مسابقات، پنج بازی و ۱۵ امتیاز انجام شده و ممکن است شما به‌طور کلی از جام جهانی خارج شده باشید. آینده تیم ملی در دستان رئیس فدراسیون و هیئت رئیسه است. در پنج سال گذشته من تمام تلاشم را برای تیم ملی انجام دادم و سعی کردم فوتبال ایران را اجبار کنم که این را درک کنند که می‌بایست فوتبال ایران تغییر کند و خودمان را با سطح فوتبال بین‌المللی تطبیق بدهیم. از هواداران عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم پیروز این بازی باشم و این بازی را باختم. نمی‌توانم دوباره پنج سال دیگر این بازی را انجام بدهم و باید از هواداران عذرخواهی کنم. ما این بازی را ۶ بر صفر باختیم. از نظر امکانات، شرایط تیم ملی و… ۶ بر صفر عقب هستیم.
انتهای پیام/