در دیدار با معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور مطرح شد؛

گذری بر دغدغه بانوان اقشار خراسان‌جنوبی/ از درخواست پرداخت تسهیلات و حمایت‌های اقتصادی تا عدم وجود تبعیض بین کارگران زن و مرد

بانوان اقشار خراسان‌جنوبی با معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری خراسان جنوبی دیدار و مشکلات خود را مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پیش از ظهر امروز حدود ۲۰۰ نفر از بانوان اقشار خراسان‌جنوبی با معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری خراسان جنوبی دیدار و مشکلات خود را مطرح کردند.

رضوان ناصری گل، ورزشکار پاراالمپیک در این دیدار اظهار کرد: اماکن فرهنگی و ورزشی در شهر بیرجند کم است و پارک بانوان هم امکانات کمی دارد.

وی با بیان اینکه سالن مخصوص بانوان نداریم، افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری دولت فعال است و‌ برای جمعیت کار می شود اما باید برای اشتغال مردان دارای سه فرزند فاقد شغل زمینه اشتغال ثابت فراهم شود.

نماینده جامعه ورزشکاران خواستار افزایش سطح دینی و‌ فرهنگی مهدکودک و معلمان مدارس شد و بیان کرد: برای ارتقای جایگاه زن خانه دار نیازمند فرهنگ سازی هستیم.

ناصری به برگزاری اردوهای تربیتی و دینی برای جوانان اشاره و عنوان کرد: خواستار افزایش مشاورین فرهنگی در خوابگاه‌های دانشجویی هستیم.

مریم همتی‌پور نماینده بانوان کار آفرین استان خراسان جنوبی در این دیدار اظهار کرد: خواستار ایجاد تفاهم نامه با صندوق کارافرینی امید و بانک ها برای تسهیلات. ایجاد فروشگاه متمرکز در پایتخت برای زنان استان و برگزاری دوره های آموزشی هستیم.

نرگس خاتمی یکی دیگر از بانوان حاضر در این جلسه بیان کرد: شرایط کار در استانهای کم برخوردار سخت است و هزینه های تامین اجتماعی بسیار سنگین و خدمات کم است.

وی با بیان اینکه در بحث هزینه های تامین اجتماعی موجب تعدیل نیرو به ویژه از قشر بانوان شده و خدمات آنان روز به روز کمتر می‌شود، گفت: چرا از کارگر و کارفرما حمایت نمی شود؛ باید دولت حمایت بیشتری از فعالان داشته باشد.

این تولید کننده بیان کرد: مشکل دیگر بروکراسی اداری است که تقاضا می‌شود روال کار تسهیل گردد تا انگیزه‌ها کم نشود.

خاتمی با بیان اینکه روال کار برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی تسهیل شود، افزود: زمینه برگشت ارز ناشی از صادرات فراهم شود چراکه عدم برگشت مانع و رکود صادرات شده است.

وی خاطرنشان کرد: تجار به صادرات دلاری قانع نمی‌شوند و امیدواریم با حمایت مسئولان موانع پیش پای تولید کننده‌ها برداشته شود.

آمنه سیاری مدیرعامل شرکت تعاونی الغدیر و نماینده جامعه توانگران و عروسک ساز در این جلسه، گفت: خواستار مساعدت در روند پرداخت تسهیلات، تسهیل در روند اخذ مجوز اداری،پوشش بیمه ای قالی بافان و صنعتگران، دعوت از مربیان مرکز برای توانمندسازی بانوان، تشکیل و حمایت از اتحادیه زنان، برگزاری جشنواره های علمی، خرید محصولات تولیدی بانوان توسط اتحادیه مرکزی در تهران هستیم.

زکیه امیرآبادی زاده نماینده جامعه کارافرینان نیز افزود: خانه‌ای برای بانوان کارگر باشد چراکه راهنمایی و‌ مشاوره برای توانمندسازی بانوان. روند دریافت تسهیلات بسیار سخت است

زحمتکش نماینده جامعه معلولین در این دیدار اظهار کرد: قانون استخدام سه درصد برای معلولان اجرایی نمیشود.

وی خواستار اصلاح قانون حمایت از معلولان طی ماده ۲۷ شد و افزود: به فرزندانی که مادر معلول دارند تسهیلات اعطا و شرایط پرداخت تسهیلات به گونه ای نباشند که فقط همسر زن معلول حق دریافت تسهیلات داشته باشد.

نماینده جامعه معلولین بیان کرد: حق عائله مندی برای زنان فاقد همسر در نظر گرفته شود.

زحمتکش اظهار کرد: از بانوان معلول برای بهره مندی در مشاغل مرتبط استفاده شود.

وی با بیان اینکه سیاست فرزند آوری در خراسان جنوبی با مشکل مواجه و نیازمند تجدید نظر است، گفت: معلولان در بخش مسکن، اشتغال و درمان نیازمند حمایت هستند.

نماینده جامعه معلولین اظهار کرد: با توجه به بالا بودن نرخ معلولیت در استان نیازمند توجه جدی به تجهیزات کمک توانبخشی هستیم.

ناروئی نماینده جامعه کارگری استان نیز در این جلسه، بیان کرد: تبعیض هایی بین جامعه کارگری خانم و آقا وجود دارد که نیازمند برطرف شدن است.

وی به تفاوت حقوق و دستمزد بین کارگر زن و مرد اشاره و عنوان کرد: عدم امنیت شغلی بانوان کارگر، نبود رفاه و در نظر نگرفتن پاس شیر از دیگر مشکلات زنان کارگر است.

نماینده جامعه عشایری استان نیز در این جلسه به مشکلات عشایر استان اشاره کرد و گفت: کمبود نهاده های دامی، مشکلات آب، مسائل درمانی، بهداشتی و اقتصادی از جمله مشکلات جامعه عشایری به ویژه بانوان بوده که نیازمند توجه است.

انتهای پیام/۱۲۷