در پی افزایش قیمت روغن موتور خودرو؛

گرانی روغن موتور، امان مردم را برید/ تحمیل هزینه‌های سنگین بر صاحبان وسایل نقلیه

بخش عمده روغن موتور در داخل کشور تولید می‌شود و در این خصوص وابستگی به خارج و بهانه‌ای به نام تحریم وجود ندارد اما متأسفانه شاهد افزایش قیمت این محصول هستیم به‌طوری که روغن موتور خودروی دیزل 53 درصد و روغن موتور خودروی سواری 40 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، طی یکی دو هفته اخیر بود که روغن موتور خودرو در بازار کمیاب و نایاب شد و این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی برای مردم و از طرف دیگر سودجویی برخی از فروشنده‌ها و ارائه کالا با قیمت نجومی شد.
در حالی که بخش عمده روغن موتور در داخل کشور تولید می‌شود و در این خصوص وابستگی به خارج و بهانه‌ای به نام تحریم وجود ندارد، اما متأسفانه شاهد افزایش بسیار زیاد قیمت این محصول بودیم؛ بطوری که روغن موتور خودروی دیزل ۵۳ درصد و روغن موتور خودروی سواری ۴۰ درصد افزایش یافت.
با توجه به این‌که موتور؛ اصلی‌ترین جزء و باصطلاح قلب خودرو است، از اهمیت زیادی برخوردار است و رسیدگی به آن و تعویض روغن طی زمان‌های معین بسیار ضروری است. اما این افزایش قیمت سبب شده تا هزینه‌های زیادی بر مردم تحمیل شود و نارضایتی آن‌ها را به دنبال داشته باشد.
انتقاد از عدم نظارت‌ها
هادی زرگری مدیرعامل شرکت راهسازی زر پل و راه کویر در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: برای انجام پروژه‌های راهسازی این شرکت حداقل ۱۵ دستگاه نقلیه سبک و سنگین در حال کار است.
وی افزود: تا ۱۰ روز قبل؛ روغن موتور خودرو در بازار نایاب شده بود، اما اکنون روغن موتور پیدا می‌شود اما قیمت آن بسیار بالا است.
این کامیون‌دار بیان کرد: تولید روغن موتور کاملا داخلی است و هیچ ربطی به تحریم‌ها و خارج از کشور ندارد اما متأسفانه اخیرا قیمت روغن خودروی دیزل ۵۳ درصد و روغن خودروی بنزینی ۴۰ درصد افزایش یافت.
زرگر تصریح کرد: متأسفانه هیچ‌نظارتی بر قیمت‌ها و بازار فروش وجود ندارد و مسئولان فقط حرف می‌زنند.
افزایش هزینه‌ها و امکان تعطیلی کارگاه‌ها
وی ادامه داد: افزایش قیمت روغن موتور در کنار افزایش قیمت لوازم یدکی، هزینه‌های سنگینی را بر شرکت‌ها و کامیون‌داران تحمیل کرده است و اگر شرایط به همین منوال ادامه داشته باشد، سبب تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری افراد بیشتری خواهد شد.
وی افزود: در واقع با این وضع بی‌پولی و شرایط اقتصادی نامناسب، تاکنون به زور گلیم خود را از آب کشیده‌ایم و قطعا افزایش قیمت‌ها شرایط را برای کار سخت‌تر خواهد کرد.
زرگر بیان کرد: افزایش قیمت روغن موتور سبب خواهد شد تا رانندگان و کامیون‌داران دیرتر نسبت به تعویض روغن اقدام کنند که متأسفانه این موضوع هزینه‌های بیشتری را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت چراکه اکنون هزینه تعمیر موتور خودروهای سبک حدود ۱۰ میلیون تومان و خودروهای سنگین حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است.
مردم نگران از تکرار گرانی‌ها
رضایی یکی از تعمیرکاران خودرو نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر قیمت لوازم یدکی، لاستیک و اکنون روغن موتور خودرو افزایش چشمگیری داشته است.
وی با اشاره به این‌که اکنون در بیشتر خانواده‌ها خودرو به عنوان یک عضو ثابت به شمار می‌رود، افزود: افزایش قیمت لوازم خودرو، هزینه‌های زیادی را بر مردم تحمیل کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به این‌که افزایش قیمت روغن موتور، لاستیک و سایر لوازم یدکی هزینه‌های نگهداری و تعمیر خودرو را افزایش داده است، اکنون نگرانی مردم این است که همان‌طور که گرانی بنزین در سال گذشته سبب افزایش هزینه‌های حمل و نقل و باالطبع گرانی سایر لوازم و مواد غذایی و … شد، این بار نیز این داستان تکرار شود.
گرانی‌ها ربطی به اصناف ندارد/ کمبود روغن موتور وجود ندارد؛ مشکل گرانی است
علیزاده رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی نیز در این خصوص اظهار کرد: متأسفانه در مرحله تولید و کارخانه‌ها هیچ نظارتی صورت نمی‌گیرد و گرانی‌ها را به اصناف ربط می‌دهند.
وی افزود: در هفته قبل روغن موتور خودرو در بازار پیدا نمی‌شد که این موضوع به دلیل انتظار کارخانه‌های تولیدی برای افزایش قیمت‌ها و عدم‌تحویل کالا به بازار بود. اما اکنون که قیمت روغن خودروی دیزل ۵۳ درصد و خودروی سواری ۴۰ درصد افزایش یافته است، روغن به وفور در بازار یافت می‌شود اما قیمت آن برای مصرف‌کننده بسیار بالاست.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی با بیان این‌که اکنون مشکل گرانی است، نه کمبود؛ گفت: اصناف این کالا را به قیمت گران می‌خرند و به قیمت گران می‌فروشد و این افزایش قیمت هیچ‌ربطی به بازار و فروشندگان ندارد.
علیزاده یادآور شد: به‌طور مثال صنف پوشاک ملزم به رعایت سود ۱۸ درصدی و لاستیک‌فروشان ملزم به رعایت سود ۱۲ درصدی هستند و اگر در قیمت‌گذاری اجناس تخطی کنند، گران‌فروشی کردند و قطعا با آن‌ها برخورد می‌شود.
وی اظهار کرد: افزایش قیمت کالا بر قدرت خرید اصناف و سرمایه آن‌ها نیز تأثیر دارد و هر چه قیمت‌ها بیشتر افزایش داشته باشد؛ قدرت خرید اصناف کاهش یافته و باید سرمایه کلان‌تری برای خرید داشته باشند.
کاهش مشتری و قدرت خرید اصناف با افزایش قیمت‌ها
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی ادامه داد: در حالی که اصناف حلقه آخر در تحویل کالا هستند و افزایش قیمت‌ها سبب کاهش تعداد مشتری و قدرت خرید آن‌ها شده است، متهم به گران‌فروشی می‌شوند.
علیزاده با اشاره به تغییر لحظه‌ای قیمت‌ها در بازار، بیان کرد: دلیل تفاوت قیمت‌ها در دو واحد صنفی نیز می‌تواند به دلیل ارائه کالا به قیمت قبل و قیمت جدید باشد.
وی با اشاره به این‌که هیچ‌ثبات قیمتی در بازار وجود ندارد، افزود: تا زمانی که تثبیت قیمت دلار و کالا وجود نداشته باشد؛ همین مشکلات وجود خواهد داشت.
دغدغه‌ی مردم از افزایش قیمت‌ها
بنابراین گزارش؛ به نظر می‌رسد اکنون از نظر وجود روغن موتور خودرو در بازار مشکلی وجود ندارد؛ اما مشکل مردم افزایش قیمت این محصول است که متأسفانه هزینه‌های سرسام‌آوری را بر آن‌ها تحمیل کرده است. اکنون آن‌چه که مطرح است این است که افزایش شدید قیمت روغن موتور ممکن است سبب کاهش مراجعات برای تعویض روغن شود که این موضوع نیز مشکلات و هزینه‌های دیگری را برای خودروها و مالکان به وجود می‌آورد. کاهش قدرت خرید مردم می‌تواند سبب تمایل آن‌ها به خرید و استفاده از از روغن‌های ارزان‌تر و بی‌کیفیتی که فاقد استاندارد است، شود. از سوی دیگر این موضوع می‌تواند عرضه و خرید بیشتر روغن‌های تقلبی با قیمت کم‌تر و ارزان‌تر را در بازار به دنبال داشته باشد که خودش ضعف‌ها و عیب‌هایی را برای خودروها به همراه دارد.
اکنون آن‌چه که سبب نگرانی بیشتر شده است، این است که افزایش قیمت روغن موتور تنها منحصر به خودش نخواهد بود، بلکه می‌تواند افزایش قیمت سایر لوازم و تمام هزینه‌های انجام شده توسط وسیله‌های نقلیه سنگین و سبک را نیز به دنبال داشته باشد. وقتی که هزینه‌های دیگر مانند باربری و مسافربری متأثر از این افزایش قیمت‌ها، افزایش داشته باشد، قطعا قیمت سایر کالاها و خدمات نیز با افزایش همراه خواهد بود و در این بین، تنها مردم هستند که زیر بار فشارهای اقتصادی کمر خم کرده و له خواهند شد.
متأسفانه اکنون دغدغه مردم افزایش قیمت لحظه‌ای و زنجیره‌ای کالاها و محصولات است. دغدغه‌ای که هر لحظه با آن‌ها همراه است اما چون آرامش را از آن‌ها گرفته است، هیچ‌گاه برایشان عادی نمی‌شود.
انتهای پیام/۷/ ۳۸/ ۴