گزارشی از قیمت انواع میوه و صیفی‌جات؛

گرانی و حذف میوه از سبد خرید مردم/ قیمت گوجه فرنگی و پیاز اوج گرفت

حیدری رئیس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند از افزایش 40 درصدی قیمت پیاز خبر داد و گفت: قیمت گوجه فرنگی به بیش از 12 هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، استفاده از میوه برای هر فردی ضروری است به خصوص در دوران شیوع بیماری کرونا که بدن بیشتر از گذشته به منابع ویتامین نیاز دارد. هر فصل، میوه‌های خاص خود را دارد اما علی‌رغم موجود بودن انواع میوه‌ها در بازار، با توجه به قیمت بالای برخی از میوه‌ها امکان استفاده از آن برای تمام اقشار جامعه وجود ندارد.
علاوه بر میوه استفاده از صیفی جات نیز برای سلامت بدن توصیه می‌شود اما طی روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت بسیار زیاد گوجه فرنگی و پیاز در بازار بودیم که این موضوع باعث نگرانی مردم شده است.
جهت بررسی قیمت انواع میوه، گوجه فرنگی و پیاز به سطح شهر رفتیم.
قیمت‌گذاری روزانه میوه
عباسی یکی از میوه فروشان شهر بیرجند در مورد قیمت انواع میوه‌ها در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت میوه به روز تعیین می‌شود و قیمت امروز با فردا و قیمت روز گذشته با امروز تفاوت دارد.
وی با بیان این‌که اغلب میوه‌های موجود در بازار بیرجند از استان‌های دیگر وارد می‌شود، گفت: میوه تا به دست مصرف کننده نهایی برسد چند هزینه بر آن افزوده شده و در نهایت با چند برابر قیمت خریداری شده از باغدار به دست مصرف کننده می‌رسد.
قیمت انواع میوه
این مغازه‌دار عنوان کرد: در حال حاضر قیمت یک کیلوگرم موز ایرانی ۱۶ و موز خارجی ۱۹ هزار تومان است.
عباسی عنوان کرد: قیمت یک کیلوگرم انگور ۹ هزار تومان، شلیل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، هلو ۱۰ هزار تومان، آلو بخارا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب درختی زرد و قرمز ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، لیمو شیرین ۹ هزار تومان، لیمو ترش ۱۶ هزار تومان و گلابی ۱۸ هزار تومان است.
وی با بیان این‌که احتمال تغییر قیمت این میوه‌ها تا ظهر و فردا وجود دارد، گفت: در حال حاضر میوه موجود در مغازه مربوط به روز گذشته است و این قیمت‌ها روز گذشته تعیین شده و اگر تا ظهر بار جدید برسد قطعا شاهد افزایش قیمت در برخی از میوه‌ها خواهیم بود.
این مغازه‌دار ادامه داد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم انار ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، بِه ۹ هزار تومان و خرمالو ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.
اوج گرفتن قیمت گوجه فرنگی و پیاز
عباسی، افزایش قیمت بسیار زیاد گوجه فرنگی و پیاز را در بازار تأیید کرد و گفت: از ابتدای هفته قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی ۱۲ هزار تومان تعیین شده است.
وی با بیان این‌که روز شنبه هر کیلوگرم گوجه فرنگی در میدان بار ۱۵ هزار تومان بود، عنوان کرد: با این قیمت بسیار زیاد، گوجه فرنگی از میدان بار خریداری نکردم و طی روزهای گذشته که قیمت در میدان بار کمتر شد توانستم چند جعبه گوجه فرنگی خریداری کنم.
این مغازه‌دار گفت: دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی در بازار، سرمازدگی و کاهش این محصول در استان فارس که تولید کننده است مطرح شد.
عباسی، قیمت هر کیلوگرم پیاز را در حال حاضر ۵۵۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: در برخی از مغازه‌های شهر پیاز تا ۷۵۰۰ تومان نیز به فروش می‌رسد.
وی بیان کرد: قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی ۴۵۰۰ تومان و قیمت بادمجان بسته به قلمی و دلمه بودن آن از ۶ تا ۸ هزار تومان است.
این مغازه دار افزود: قیمت هر کیلوگرم خیارسبز ۶ هزار تومان، کدو سبز ۷ هزار تومان، فلفل دلمه ۱۴ هزار تومان، کلم سفید و بنفش ۴۵۰۰ تومان، کاهو ۷۵۰۰ تومان، هویچ ۶ هزار تومان، گل گلم ۷۵۰۰ و کرفس ۴۵۰۰ تومان است.
عباسی با بیان اینکه قیمت‌ها در نقاط مختلف شهر با توجه به موقعیت مکانی، اجاره‌بهای مغازه و سایر موارد متفاوت است و حداقل تا دو هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد، گفت: در شرایط فعلی که از نظر شیوع بیماری کرونا شرایط در شهر بحرانی است، درصدی از مردم برای این‌که کمتر از خانه خارج شوند معمولا هفته ای خرید می‌کنند و وقتی طی یک هفته شاهد افزایش قیمت در برخی از میوه‌ها هستند به فروشنده معترضند که چرا قیمت‌ها طی یک هفته تغییر قابل توجهی داشته است؟
وی اظهار کرد: قیمت میوه و صیفی‌جات نیز مانند قیمت سایر اقلام غذایی و خوراکی روز به روز در حال افزایش است. مردم که دستشان به مسئولان مربوطه نمی‌رسد با مغازه‌دار بحث می‌کنند که چه خبر است قیمت یک کیلوگرم گوجه فرنگی به۱۲ هزار تومان رسیده است؟
این مغازه‌دار خاطرنشان کرد: درصد بسیار زیادی از میوه‌های موجود در بازار بیرجند از سایر استان‌ها وارد می‌شود و استان از نظر تأمین میوه جایگاهی ندارد از طرف دیگر درصد بسیار پایینی از صیفی‌جات از جمله گوجه فرنگی و خیار که به صورت گلخانه‌ای در استان پرورش داده می‌شود اصلا جوابگو نیست و چه بسا که همان میزان تولید اندک به خارج استان فرستاده می‌شود.
عباسی با بیان این‌که بیشتر مشتری‌های ما قشر متوسط جامعه به بالا هستند، گفت: با این افزایش بسیار زیاد قیمت‌ها، میوه از سبد غذایی اقشار ضعیف حذف شده و سایر اقشار نیز به میزان بسیار کم میوه خریداری می‌کنند.
خانم حسینی که برای خرید میوه به این مغازه آمده بود در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در حال حاضر چه چیزی ارزان است که میوه ارزان باشد؟
وی افزود: وقتی توانایی خرید نیم کیلوگرم گوجه فرنگی با این افزایش قیمت برای اقشار ضعیف وجود ندارد میوه خریدن و خوردن، بماند.
این شهروند که دلی پر دردی از گرانی‌ها به ویژه اقلام خوراکی داشت وقتی تابلوی قیمت انواع میوه‌های مغازه را دید با ناراحتی گفت: اگر مردم از کرونا نَمی‌رند قطعا از این همه گرانی جان خواهند داد. وی بدون هیچ خریدی مغازه را ترک کرد.
سرما زدگی دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی
محمد حیدری رئیس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند نیز در خصوص افزایش قیمت گوجه فرنگی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی سرما زدگی گوجه فرنگی تولیدی در استان فارس است.
وی با بیان این‌که گوجه فرنگی مورد نیاز استان و تمام کشور از استان فارس تأمین می‌شود، گفت: بر اثر سرمای روزهای پایانی هفته گذشته در استان فارس بیش از ۹۰ درصد محصول گوجه فرنگی این استان دچار سرما زدگی شد.
رئیس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند خاطرنشان کرد: انگور تولیدی استان فارس نیز دچار سرمازدگی شد و شاهد افزایش قیمت انگور نیز در بازار هستیم.
افزایش ۴۰ درصدی قیمت پیاز
حیدری از افزایش ۴۰ درصدی قیمت پیاز خبر داد و گفت: قیمت پیاز نیز طی روزهای گذشته بسیار افزایش داشته و در حال حاضر کیلویی ۵۵۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان در مغازه‌ها به فروش میرسد.
وی افزود: در مورد قیمت سایر میوه‌ها افزایش قیمت زیادی وجود نداشته و قیمت‌ها متعادل است.
رئیس اتحادیه میوه و تره بار بیرجند بر وارداتی‌بودن میوه‌های موجود در بازار از استان‌های دیگر اشاره کرد و گفت: افزوده‌شدن هزینه جانبی بر قیمت میوه تا رسیدن به دست مشتری باعث بالابودن قیمت میوه‌ها شده است و گرنه میوه‌ای که از باغدار خریداری می‌شود بسیار کمتر از این‌ قیمت‌ها است.
حیدری افزود: در این شرایط و با توجه به تغییر قابل توجه قیمت، میوه از باغ تا به دست مشتری برسد نه فروشنده واقعی میوه از قیمت‌ کم رضایت دارد و نه مصرف کننده نهایی از قیمت زیاد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۶۰/ ۴