گزارش؛

گرای عجیب جهانگیری از درآمد نفتی کشور به غرب در خلال مذاکرات وین/ تکرار «خزانه خالی است!»

در حالی که کشور در خلال مذاکرات با کشورهای غربی در وین قرار دارد، اسحاق جهانگیری معاون اول دولت در اظهاراتی قابل تامل، میزان دقیق درآمد نفتی کشور در سال گذشته را اعلام کرد؛ اظهاراتی که به نوعی گرا به غرب برای افزایش فشار بر ایران، تلقی می شود.

به گزارش خاورستان، اسحاق جهانگیری معاون اول دولت دوازدهم شب گذشته در گفت و گویی مجازی به بیان برخی موضوعات پیرامون دولت پرداخت.
در کنار برخی اظهارات قابل تامل جهانگیری درباره تصمیمات دولت، اظهارنظر وی درباره درآمدهای کشور، تجعب برانگیز بود.
وی در این گفت و گو تصریح کرد که میزان درآمد نفتی ایران در سال گذشته ۵ میلیارد دلار بوده است.
اگرچه برخی محافل در داخل و خارج پیش بینی هایی درباره درآمد نفتی کشورمان داشته اند، اما بیان مبلغ دقیق نفتی کشور، آنهم در شرایط تحریم و در خلال مذاکرات وین، در واقع نوعی گرا به طرف های برای فشار بیشتر به ایران تلقی می شود.
البته این اولین بار نیست که مقامات دولتی در آستانه مذاکرات با غرب چنین اظهاراتی را مطرح می کنند؛ حسن روحانی در گزارش صد روزه ابتدای دولت خود و در آستانه مذاکرات ژنو در سال ۹۲، تاکید کرد که «دولت با خزانه خالی مواجه است»؛ مساله ای که بعدها توسط نهادهای ناظر رد شد.
بدون شک در شرایط جنگ اقتصادی، میزان درآمد ارزی کشور، به ویژه درآمد نفتی، می تواند در جایگاه موضوعات محرمانه قرار گیرد، اما معاون اول رئیس جمهور بدون توجه به این مساله به طور علنی، اعداد دقیق درآمد نفتی کشور را اعلام می کند.
انتهای پیام/۴
دانا