گردشگری مذهبی در خراسان جنوبی سهمی ندارد

گردشگری مذهبی، فاقد ساماندهی تخصصی است و این وضعیت نابسامان در بسیاری از نقاط کشور دیده می‌شود؛ از ناشناخته بودن بسیاری از بقاع تا نبود ساز و کار مناسب برای جذب گردشگر، مواردی است که باعث شده گردشگری مذهبی جایی در استان خراسان جنوبی باز نکند.

به گزارش خاورستان، گردشگری مذهبی در خراسان جنوبی سهمی ندارد از نظر قرآن علاقه‌مندی به کمال و تفریح و تفرج، کسب روزی حلال و رفع نیازها، تقویت حس پرستش خالق و از بین رفتن جهالت‌ها از دیگر فواید سفر است و آیاتی نیز به‌طور مستقیم به مقوله جهانگردی پرداخته است.
گردشگری مذهبی در ایران با وجود مکان‌های مذهبی مقدس، هنوز فاقد ساماندهی تخصصی بوده و این وضعیت نابسامان در بسیاری از نقاط کشور دیده می‌شود. از ناشناخته بودن بسیاری از بقاع تا نبود سازو کار مناسبی برای جذب گردشگر، مواردی است که باعث شده گردشگری مذهبی چندان در استان جایی باز نکند.
امامزادگان و بقاع متبرکه بسیاری در خراسان‌جنوبی وجود دارد که شاید هنوز ناشناخته‌اند که این امر به نبود زیرساخت‌‌های لازم در گردشگری مذهبی برمی‌گردد که لازم است شکل بگیرند.
آیین‌هایی که گردشگر جذب می‌کند
مرتضی عربی، معاون گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با ایکنا اظهار کرد: با توجه به گردشگران، می‌توان درآمد حاصل از صنعت گردشگری را در رتبه اول کسب درآمد استان شاهد باشیم. در مناسبت‌های دینی در استان شاهد برگزاری آیین‌ها و مراسم کهن مذهبی مانند علم‌گردانی، بیل‌زنی، سنگ‌زنی و … هستیم.
معاون گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی بیان کرد: گردشگران داخلی و خارجی بسیاری علاقه‌مند هستند در این ایام به استان سفر کنند و از نزدیک نظاره‌گر این مراسم باشند؛ لذا معرفی مناسب می‌تواند مهم‌ترین عامل در جذب گردشگران مذهبی باشد.
عربی یادآور شد: ساخت کلیپ‌های کوتاه برای ارائه در شبکه‌های مجازی، مستندهای بلند برای پخش در صدا و سیما گوشه‌ای از اقدامات مؤثر است.
معاون گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی بیان کرد: از جمله همکاری‌های میراث فرهنگی با اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان در توسعه این نوع از گردشگری می‌توان به ارائه طرح، زمینه‌سازی زیرساخت‌ها، ساخت المان‌ها و سردرب در اماکن مقدس و بقاع متبرکه تاریخی که ثبت آثار ملی نیز هستند، اشاره کرد.
عربی زیارت را مهم‌ترین قسمت در گردشگری مذهبی عنوان کرد و گفت: زیارت بخش مهمی از فعالیت‌های مربوط به گردشگری مذهبی را در بر می‌گیرد و حس ارتباط و نزدیکی بیشتر با خالق را در وجود گردشگر پرورش می‌دهد.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۶۶
منبع ایکنا