مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی:

گروه‌های جهادی مهارت محور در خراسان‌جنوبی تشکیل می‌شود

هنری گفت: یکی از برنامه‌های بسیج سازندگی در این راستا تشکیل گروه‌های جهادی مهارت محور است که با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای استان، گروه‌های جهادی تخصصی در این حوزه تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در مراسم امضای تفاهم نامه سازمان بسیج سازندگی و اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی با هدف مهارت آموزی و ایجاد گروه‌های تخصصی تقویت فرهنگ جهادی و خدمت‌رسانی، اظهار کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث تقویت و توسعه فرهنگ جهادی و تبدیل گفتمان جهادی به یک گفتمان عمومی در سطح جامعه، ما امسال به دنبال این هستیم که گروه‌های جهادی تخصصی را در حوزه‌های مختلف تشکیل دهیم.
تشکیل گروه‌های جهادی مهارت محور
وی افزود: یکی از برنامه‌های بسیج سازندگی در این راستا تشکیل گروه‌های جهادی مهارت محور است که با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای استان، گروه‌های جهادی تخصصی در این حوزه تشکیل خواهد شد.
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که تمام گروه‌های جهادی از ابتدای امسال در سامانه ملی اطلس جهادی ثب می‌شود، بیان کرد: ثبت گروه‌های جهادی تخصصی نیز در سامانه ملی اطلس جهادی انجام خواهد شد.
هنری عنوان کرد: در خراسان‌جنوبی اطلاعات بیش از ۵۲۰ گروه جهادی در سامانه اطلس جهادی در حال ثبت شدن است و تمام فعالیت‌های گروه‌های جهادی و اقداماتی که انجام می‌شود برای هماهنگی، نظارت و رصد بهتر در این سامانه ثبت می‌شود.
وی به امضای تفاهم نامه بسیج سازندگی با فنی و حرفه‌ای استان خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: یکی از ظرفیت‌های این تفاهم نامه بحث آموزش جهادگران در حوزه‌های مختلف مهارتی است.
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی گفت: هدف این است که گروه‌های جهادی که در زمینه‌های مختلف عمران، فرهنگی و اجتماعی فعالیت می‌کنند با یادگیری مباحث مهارتی بتوانند ضمن حضور در مناطق محروم استان فعالیت‌هایی را در زمینه های فنی و مهارتی برای کمک به مردم روستا داشته باشند.
هنری بیان کرد: همچنین آموزش مربیان جهادی در حوزه فنی و حرفه‌ای در رسته های مختلف است که با شناسایی و معرفی مربیان بتوانیم از ظرفیت مربیان به عنوان مربی مشترک دو مجموعه بسیج سازندگی و فنی و حرفه‌ای در مناطق مختلف روستایی و محروم به صورت میدانی داشته باشیم.
تشکیل ۴۰۰ صندوق قرض الحسنه در استان
وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های بسیج سازندگی در حوزه اشتغال حمایت و پشتیبانی از صندوق‌های قرض الحسنه مردمی است که در این راستا نیز بیش از ۴۰۰ صندوق با حمایت و تسهیلگری بسیج سازندگی در نقاط مختلف استان تشکیل شده است.
مسئول بسیج سازندگی خراسان‌جنوبی گفت: همچنین آموزش اشتغال مرتبط با صندوق‌ها برای اعضای صندوق‌ها با همکاری فنی و حرفه‌ای انجام خواهد شد.
وی افزود: در رسته‌های شغلی و مشاغل خرد و خانگی که در این صندوق‌ها در حال پیگیری است نیز از ظرفیت فنی و حرفه‌ای برای بحث آموزش به صورت میدانی در داخل روستاها استفاده بهینه را خواهیم داشت.
هنری عنوان کرد: در بحث تکمیل زنجیره اشتغال در رسته‌های شغلی نیز از ظرفیت اساتید و کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای برای ساخت دستگاه‌هایی که برای فرآوری محصولات و تکمیل زنجیره ارزش مشاغل مورد نیاز است چون در تفاهم نامه به آن اشاره شده استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به آموزش‌های انجام شده برای روستائیان، اظهار کرد: در سال گذشته بیش از ۳۲۰۰ نفر در استان از آموزش‌های تخصصی میدانی در حوزه اشتغال بهره مند شدند.
مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی عنوان کرد: آموزش‌های بسیج سازندگی با همکاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهادکشاورزی و فنی و حرفه ای بوده و به این طریق از ظرفیت دستگاه‌های دیگر برای آموزش استفاده شده است.
هنری با بیان این‌که یکی از اساسی‌ترین نیازهای مردم توانمند سازی نیروی انسانی توانمند در روستاها است، گفت: بر این اساس برنامه داریم آموزش‌ها به صورت میدانی در داخل روستاها انجام شود که تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد و از طرف دیگر اثر بخشی برنامه هایمان را در این حوزه بیشتر کنیم.
وی در مورد پرداخت تسهیلات به افراد، بیان کرد: صندوق‌های قرض الحسنه خودشان می‌توانند مبالغ جزئی را در حوزه اشتغال داشته باشند همچنین تفاهماتی را با بانک‌های قرض الحسنه مهر ایران و صندوق کارآفرینی امید در تامین و پشتیبانی از صندوق‌های قرض الحسنه منعقد شده است.
مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی ادامه داد: استفاده از ظرفیت خیران نیز یکی دیگر از ظرفیت های در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات جهت ایجاد شغل است.
کمک ۲۵۰ میلیون تومانی خیران به صندوق‌های قرض الحسنه
هنری گفت: برای امسال ظرفیت خیران را در پشتیبانی از صندوق‌های قرض الحسنه جهت اعطای تسهیلات قرض الحسنه به اعضا را در حال پیگیری هستیم که در این راستا بیش از ۲۵۰ میلیون تومان از ابتدای امسال با کمک خیران به صورت قرض الحسنه در اختیار صندوق‌ها برای حمایت از اشتغال گذاشته شده است.
انتهای پیام/۱۲۷