امام جمعه سرایان مطرح کرد؛

گروکشی مجازی ممنوع/ کاندیداها هم‌صدا با دشمن نشوند

حجت‌الاسلام سنجری گفت: کاندیداها و طرفداران آ‌نها در فضای مجازی هوچی‌گری نکنند چراکه کسی که رای شورای نگهبان را اشکال بداند، هم‌صدا با دشمن شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سنجری امام جمعه سرایان در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: هر مجموعه ارزشمندی اگر بخواهد کار خود را درست انجام دهند باید ناظر بر حسن انجام کار داشته باشند؛ در تمام کشورها این وجود دارد و تنها متعلق به کشور ما نیست.
وی به اهمیت شورای نگهبان در کشور اشاره کرد و افزود: در کشور ما وجود ۱۲ کارشناس شورای نگهبان که شش نفر از فقها توسط رهبر معظم انقلاب تعیین و شش نفر توسط مجلس با پیشنهاد قوه قضائیه مشخص می‌شوند، فعالیت دارند.
شورای نگهبان نظارت استصوابی دارد
امام جمعه سرایان با بیان این‌که شورای نگهبان چند جانبه کار می‌کند و نظارت استصوابی در انتخابات دارد، گفت: باید این شورا صواب را از ناصواب در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس تشخیص دهد.
حجت‌الاسلام سنجری افزود: کار دیگر شورای نگهبان نظارت بر قوانین است؛ اگر شورای نگهبان نباشد مجلس شورای اسلامی موجودیتی ندارد مگر در تصویب آئین‌نامه‌های داخلی یا بعضی موارد خاص نظیر حقوق‌دان‌های شورای نگهبان.
وی بیان کرد: برخی افراد با صدای بلند اعلام می‌کنند که در کشورهای دیگر فیلتری به نام شورای نگهبان وجود ندارد در حالی که در کشورهای دیگر یک فیلتر اولیه وجود دارد که هرکسی حق ثبت نام اولیه در انتخابات را ندارد.
امام جمعه سرایان گفت: در آمریکا احزاب وارد عرصه انتخابات می‌شوند و در نهایت دو نفر از دو حزب خاص با هم رقابت می‌کنند و در کشورهای دیگر نیز این چنین است.
حرف نادرست
حجت‌الاسلام سنجری تصریح کرد: اینکه برخی می گویند ۱۲ نفر برای ۸۵ میلیون نفر تصمیم می‌گیرند حرف نادرستی است چراکه شش نفر از فقها هستند و شش نفر دیگر با رای مجلس که همان مردم انتخاب کرده‌اند تعیین می‌شوند.
وی با بیان این‌که نهادهای نظارتی در کشورهای دیگر قاطع‌تر و سختگیرانه‌تر از شورای نگهبان ما فعالیت می‌کنند، گفت: ممکن است این شورا در سایر کشورها با نام‌های دیگری باشند.
امام جمعه سرایان یادآور شد: قانون مشخص کرده که شورای نگهبان باید در احراز صلاحیت افراد نظر دهد و باید طبق قانون رفتار شود و صلاحیت افراد را این شورا بررسی کند.
کاندیداها نظر شورای نگهبان را بپذیرند و بی‌اخلاقی نکنند
حجت‌الاسلام سنجری ادامه داد: کاندیداها و نامزدها قبل از تایید صلاحیت می‌گویند ما از قانون تبعیت خواهیم کرد و صراحت قانون اساسی شورای نگهبان را تایید می کند اما بعضی از افراد در رد صلاحیت‌ها بی اخلاقی می کنند.
اینکه هر جا به نفع ما بود قبول کنیم از عجائب روزگار است
وی گفت: چطور می شود کسی که می خواهد پاسدار و مجری قانون اساسی باشد برخی از اصول را قبول و برخی را قبول نداشته باشد؛ هرجا به نفع او نباشد قانون را قبول نداشته باشد و این از عجائب روزگار است.
امام جمعه سرایان افزود: یک نفری در انتخابات ثبت نام کرد و گفت “اگر تایید صلاحیت بشوم رای می‌دهم و اگر نشوم رای نمی‌دهم” این از آن مسائل عجیب است افرادی که با همین شورای نگهبان و وزارت کشور و با انتخابات رئیس جمهور شدند اکنون چنین سخنانی می گویند.
حجت‌الاسلام سنجری تأکید کرد: کاندیداها، قضاوت و رای شورای نگهبان را بپذیرند و به فرمایش امام راحل این گونه رفتارها غلط است و غلط می کند کسی که این چنین رفتارهایی از خود نشان می دهد.
وی، هرج و مرج را از نتایج تبعیت نکردن از شورای نگهبان دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۸ با افرادی که در جامعه فتنه کردند به صراحت سخن گفتند و این سخنان باید سرلوحه ما باشد.
امام جمعه سرایان خاطرنشان کرد: شورای نگهبان نهادی است که صفر تا ۱۰۰ جریان انتخابات را مدیریت می کند به طوری که در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری از روز اول و تا آخرین لحظه که صحت انتخابات است این را به وزارت کشور اعلام می‌کند وگرنه انتخابات موجودیتی ندارد.
افرادی که می‌گویند شورای نگهبان را قبول نداریم جز تکبر چیزی ندارند
حجت‌الاسلام سنجری بیان کرد: حضراتی که می گویند ما شورای نگهبان را قبول نداریم جز خودخواهی، خودستایی و تکبر چیزی دیگری ندارند.
وی یادآور شد: افرادی که قضاوت شورای نگهبان را قبول ندارند چطور فردا می خواهند از حق مردم در مجامع داخلی و خارجی دفاع کنند چراکه خود شورای نگهبان قضاوت و حق مردمی است؟
گروکشی مجازی ممنوع
امام جمعه سرایان به کاندیداها توصیه کرد: طبق قانون رفتار کنند و به محض اینکه مطلع شدند احزار صلاحیت شده یا نشده اند مطلب شورای نگهبان را قبول کنند؛ گروکشی و خودخواهی نکنند چراکه تبعیت از شورای نگهبان تبعیت از امام، رهبری، قانون و انقلاب است.
وی ضمن تاکید بر اینکه طرفداران کاندیداها در فضای مجازی هوچی‌گری نکنند، یادآور شد: کسی که رای شورای نگهبان را اشکال دانست هم‌صدا با دشمن شده است و هم صدایی با دشمن کار خوبی نیست.
انتهای پیام/۵/ ۱۴/ ۴