گزارشی از چهارشنبه‌سوری که ناتمام ماند

خبرنگار خاورستان که دو هفته‌ای پیگیر تهیه گزارشی برای فرهنگ‌سازی روز چهارشنبه‌سوری است،متاسفانه مورد بی‌مهری خبری قرار گرفت و گزارش آن ناتمام ماند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، چهارشنبه‌سوری یکی از سنت‌های قدیمی ما ایرانیان است که در زمان‌های گذشته در حد یک آتش بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین شده اجرا می‌شد و هدف نهایی آن پاکسازی محیط زندگی و برطرف کردن کدورت‌های فی مابین اقوام بود.

متاسفانه در سال‌های اخیر مراسم سنتی و زیبای این شب، رنگ دیگری به خود گرفته و تبدیل به بازی‌های خطرناک با مواد منفجره و محترقه شده است.

آتش‌زدن بوته‌های خشک و پریدن از روی آتش به تجمع جوانان در خیابان‌ها، آتش زدن فشفشه و منفجرکردن نارنجک و پرتاب سیگارت تبدیل شده است که می‌تواند خطرات متعددی را برای بسیاری از هموطنان عزیزمان به دنبال داشته باشد.

مراسم چهارشنبه سوری هرساله با حوادث ناگواری همراه است و به کشته یا مجروح شدن گروهی از نوجوانان و جوانان می انجامد. خانواده ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی را ایفاء می‌کنند و باید کودکان و نوجوانان را تشویق کرد که از حوادث درک خوبی داشته باشند.

باید به آنها آموزش داد که آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش‌بازی آسیب‌پذیر هستند. آموزش آسیب‌پذیری در مقابل خطرات مذکور، از اهمیت خاصی برخوردار است.

بر همین اساس خبرنگار خاورستان با توجه به مرگ و میر و آسیب‌های جبران‌ناپذیر جسمی به‌خاطر بی‌احتیاطی افراد در این روزها بر این شد تا دو هفته مانده به روز چهارشنبه‌سوری دست به کار شود و اهمیت این موضوع را از نهادهای مسئول پیگیری کند.

اما متاسفانه ارتباط با همکاران روابط عمومی‌ و جویا شدن نگاه کارشناسی یکی از این نهاد های مسئول برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه‌سوری راه به جایی نبرد و پاسخ تمام صحبت‌هایی که قرار بود برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال به این رسانه ارائه شود موکول به برگزاری نشست خبری در جهت اهمیت چهارشنبه سوری کردند.

بنابراین منتظر ماندیم تا در نشست خبری پاسخ سوالات خود را جویا شویم تا حداقل بتوانیم بنا بر حسب وظیفه خبرنگاری با تهیه گزارش و آگاهی‌بخشی در آستانه چهارشنبه آخر سال خانواده‌هایی را از غم و غصه این حوادث احتمالی نجات دهیم.

انتشار این‌گونه گزارش‌ها که در جهت آگاهی مردم است می‌تواند باری از روی دوش سازمان های خدمت‌رسان به جامعه بردارد، اما عدم اطلاع‌رسانی به رسانه خاورستان سبب شد تا هم‌چنان در بی‌خبری برنامه‌ها و تکمیل این گزارش هشداردهنده و پیشگیرانه بمانیم.

گفتنی است در جامعه ما که اکثر افراد جامعه از جمله جوانان و نوجوانان گوشی به دست هستند تا بتوانند خود را از به‌روزترین اخبار جامعه در فضای مجازی اطلاع داشته باشند که این ارائه خوراک خوب فرهنگی، مناسب و به موقع می‌تواند به جوانان در گرفتن مطالب درست از فضای مجازی کمک کند و گامی در جهت سواد رسانه باشد از این رو نباید اهمیت رسانه در جامعه را دست کم گرفت.

هرچند رسانه خاورستان، تاکنون پا به پای همه ادارات و برنامه‌ها و رویدادهای بوده و این تعامل و همراهی‌ها برقرار است اما لازم است برخی نهادها و ادارات استان از ظرفیت رسانه‌ها در جهت ارائه مطالبی هم‌ چون گزارش‌های فرهنگ‌سازی حوادثی چون چهارشنبه‌سوری بیشتر بهره بگیرند و قدمی به سمت آگاهی‌رسانی به آحاد جامعه به خصوص جوانان بردارند.