دو روی سکه یک پروژه خیرساز و مسئولان خراسان جنوبی؛

گلایه از مسئولان خراسان جنوبی را به محضر رهبر معظم انقلاب می برم

خیر مسجدسازی که این روزها از مسئولان خراسان جنوبی به دلیل عدم همکاری درساخت فاز دوم مسجد امام زمان(عج) شهرک امام علی(ع) گلایه مند است، گفت: در دیداری که در آینده با مقام معظم رهبری خواهم داشت، گلایه مسئولان استان را به ایشان خواهم کرد.

به گزارش خاورستان، ساخت پروژه ۱۵۰۰ واحدی مجتمع مسکونی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی (شهرک امام علی علیه السلام)، طبق قرارداد بین شرکت تعاونی مسکن مرکز آموزش ۰۴ امام رضا علیه السلام بیرجند با سازمان مسکن و شهرسازی استان در زمینی به مساحت ۳۷ هزارمترمربع از مهرماه ۸۹ در بلوار شهید ناصری آغاز شد. مجتمعی که از همان ابتدا با مشکلاتی مانند عدم پیش بینی خدمات رفاهی و اجتماعی روبرو بود.
عدم پیش بینی و ساخت مسجد از سوی متولیان امر در این مکان باعث شد تا مردم خودشان دست به کار شوند و بعد از مکاتبات فراوان قطعه زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع با کاربری مذهبی به هیأت امنای مسجد پروژه مسکونی شهید صیاد شیرازی تحویل شد و کلنگ ساخت این مسجد در ۲۹ شهریور ۹۶ با حضور مسئولان و خیر این پروژه به زمین زده شد.
روند ساخت این مسجد خیرساز چندین مرتبه بدلایل مختلف با وقفه روبرو شد، به طوری که خبرگزاری شبستان در سوم دی ماه ۹۶ گزارشی با عنوان «مسئولان پای کار نیایند اعتبارات ساخت مسجد بیرجند را به خراسان شمالی می برم» به نقل «نعمت الله منفرد» خیر این مسجد منتشر کرد.
منفرد در این مصاحبه گفته بود که «اگر مسئولان خراسان جنوبی تا ۱۵ دی ماه همان سال (که پایان سال مالی من است) هیچ اقدام عملی (از جمله صدور پروانه) برای این پروژه انجام دهند، مجبور به انتقال اعتبار به استان خراسان شمالی و یا رضوی خواهم بود.»
این گزارش باعث شد تا نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در جلسه ای با مسئولان استان تاکید کند که « نباید دیگر این قضیه و تعلل ها در استان تکرار شود.» بعد از ورود آیت الله عبادی به موضوع، روند اجرایی پروژه سرعت خوبی گرفت و فاز اول این مسجد در سالروز ولادت امام زمان(عج) در سال ۹۸ به بهره برداری رسید.
ساخت فاز دوم مسجد شامل ساخت نانوایی، انبار مواد غذایی برای بسته بندی و اهدا به نیازمندان و صندوق قرض الحسنه برای اعطای وام به زوج های جوان و نیازمندان است که از همان زمان آغاز و اکنون با ورود شهرداری بیرجند به موضوع؛ پلمپ شده است. موضوعی که باعث ناراحتی هیات امنا و خیر این مسجد شد، به طوری که «نعمت الله منفرد»، خیر این مسجد مجدد از کم کاری مسئولان گلایه و اعلام کرده دیگر حاضر نیست در موضوعات فرهنگی و مذهبی در این استان سرمایه گذاری کند.
«مهدی یعقوبی» رئیس هیأت امنای مسجد امام زمان (عج) با بیان اینکه فاز دوم این مسجد ۳۰۰ متر زیربنا دارد، گفت: این فاز شامل ۱۰۰ متر رواق، ۲۰۰ متر مرکز خدمات اجتماعی شامل نانوایی، انبار مواد غذایی و صندوق قرض الحسنه است.
وی با بیان اینکه این مسجد کاملا خیرساز است و هیچ اعتبار و کمک دولتی نداشته است، افزود: قرار است در این محله با توجه به نیاز مردم، مسجدی طراز انقلاب اسلامی تاسیس شود، که در آن علاوه بر عبادت به سایر امورات مردم هم توجه شود.
رئیس هیات امنای مسجد امام زمان(عج) بیرجند با گلایه از عدم همکاری مسئولان استانی و شهرستانی و سنگ اندازی ها در اتمام این پروژه، گفت: در فاز دوم و در بخش ساخت مجموعه خدمات اجتماعی، شهرداری با پلمپ مانع اجرای کار شد.
مسئولان به وعده‌های خود عمل نکردند
یعقوبی با بیان اینکه یک هفته ای می شود که به طور مستمر پیگیر هستیم، اما رفع پلمپ نشده است، افزود: شهرداری حتی به ما اخطار داده که چنانچه کار ادامه پیدا کند از طریق دادگاه پیگیری خواهند کرد و این موضوع باعث شده تا خیر این پروژه، از ادامه کار منصرف شود.
وی افزود: خیر این مسجد چندین پروژه دیگر هم در استان دارد که اعلام کرده است با توجه به سنگ اندازی مسئولان در استان دلسرد شده و دیگر هیچ پروژه ای در خراسان جنوبی نخواهد داشت.
رئیس هیات امنای مسجد شهرک امام علی(ع) بیرجند ادامه داد: یکسال قبل در جلسه ای که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برای حل و فصل مشکلات این مسجد برگزار کردیم، شهرداری و مسکن و شهرسازی قول دادند که مشکلات را برطرف کنند، اما متاسفانه عمل نکردند.
یعقوبی با اشاره به اینکه این مشکل را از شهرداری حضور و تلفنی پیگیر شدم، گفت: خیر مسجد در استان چندین پروژه داشت، که متاسفانه با برخوردهای سردی که از طرف مسئولان دید، تصمیم گرفت به شهری دیگر برود که مردم و مسئولان استقبال کنند.
مسجد هنوز آب و برق ندارد!
وی با بیان اینکه برای گرفتن مجوز ساخت از شهرداری باید صورتجلسه ساخت زمین وجود داشته باشد، اما بدلیل عدم تصویب طرح کلی در زمین های شهرک امام علی(علیه السلام)، مسکن و شهرسازی نامه ای را به ما دادند که فعلا مسجد را بسازیم تا طرح تصویب شود، ادامه داد: با وجود گذشته چندین ماه از ساخت فاز اول مسجد اما هنوز به ما آب و برق ندادند، گفتند نامه از شهرداری بیاورید، شهرداری هم می گوید باید ابتدا عوارض بدهید.
رئیس هیات امنای مسجد شهرک امام علی(علیه السلام) بیرجند با اشاره به اینکه شهرداری در زمان ساخت به ما آب دادند با تانکر،‌ اما در اواخر به مشکل خورد و این طرح تعطیل شد، گفت: در حال حاضر برق تجاری و آزاد و آب هم از مرکز بهداشت کنار مسجد استفاده می کنیم.
یعقوبی با بیان اینکه خیر در این مسجد تاکنون یک و نیم میلیارد تومان هزینه کرده و انتظار دارد که مسئولان پای کار بیایند، افزود: برخوردهای سرد از سوی مسئولان باعث می شود که خیرین هم از استان زده شوند.
وی گفت: نامه ای به شهرداری برای همکاری در ساخت فاز دوم مسجد نوشتیم که شهردار دستور مساعدت داده و اعلام کرده که مرکز خدماتی مسجد عوارض آن محاسبه و پرداخت شود، اما شهردار منطقه یک، پروژه را تعطیل کرده و گفته که یک چک سفید امضا و تعهد بیاورید که در یکماه آینده عوارض خود را خواهید داد.
وی افزود: هم اکنون شهرک امام علی(علیه السلام) با جمعیت بالا، هیچ کدام از خدمات شهری مانند نانوایی در آن تعریف نشده است، خیر محترم اعلام کرده این نانوایی علاوه بر تامین نان مردم شهرک، روزانه هزار نان هم برای خانواده های نیازمند هم پخت خواهد کرد.
گلایه مسئولان خراسان جنوبی را به محضر مقام معظم رهبری می‌برم
«نعمت الله منفرد» خیر این مسجد هم با بیان اینکه از مسئولان بیرجند خیلی گلایه داریم به خبرنگار شبستان گفت: با اینکه بارها از مسئولان تشکر کردم اما همکاری نکردند.
وی افزود: بنده در خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در بخش مذهبی سرمایه گذاری می کنم و این پروژه ها هیچ منفعت مادی برایم ندارد، تاکنون یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان برای مسجد شهرک امام علی(علیه السلام) بیرجند هزینه کردم و برای سال ۹۸ و ۹۹ فازهای بعدی در دستور کار است.
این خیر مسجدساز با بیان اینکه ۳۰ تن گندم را برای بیرجند فرستادم که شب های جمعه نان رایگان و صلواتی در نانوایی کنار مسجد پخت و به نیازمندان اهدا شود، گفت: بخش انبار موادغذایی مسجد را هم قرار بود بسازیم تا سالانه ۳۵ هزار نفر در خراسان جنوبی سبد کالا دریافت کنند، صندوق قرض الحسنه مسجد را راه اندازی کنیم تا افرادی که بیمار هستند و یا مشکلی دارند تا سقف ۱۰ میلیون تومان بتوانند وام دریافت کنند، در این خدمات کدام یک برای ما منفعت دارد که مسئولان اینطور رفتار می کنند؟
منفرد با بیان اینکه در محله ای که ۱۵۰۰ واحد مسکونی ساخته شده است و همه عوارض و سایر موارد را مشترکان پرداخت کردند، شهرداری هیچ خدماتی به مردم ارائه نکرده است، تصریح کرد: تاکنون نهادهای مختلف یک نمازخانه، سرویس بهداشتی و حتی یک مغازه آنجا راه اندازی نکرده اند و حالا که یک نفر می خواهد انجام بدهد، این درد است که در مرکز استان طور سخت گیری می شود!
وی اظهارداشت: بنده در دیداری که در آینده خدمت مقام معظم رهبری خواهم داشت، گلایه مسئولان استان را به ایشان خواهم کرد.
این خیر با بیان اینکه ما قرار است ۶ میلیارد تومان در بیرجند در بخش مذهبی و فرهنگی سرمایه گذاری کنیم، افزود: متاسفانه در استان دستگاه های متولی به بخش مذهبی نگاه اقتصادی دارند، بنده تاکنون ۳۸ مکان مذهبی در کشور ساخته ام و همه جا مسئولان استقبال کردند و خودشان زمینه را فراهم کردند؛ در مشهد مسئولان در کنار موج های آبی ۳۷۰۰ متر زمین برای ساخت مکان مذهبی دادند که فقط ۶۰ میلیارد تومان قیمت همین زمین بود اما اینجا برای دو میلیون تومان پول عوارض کار را متوقف کردند!
منفرد با اشاره به اینکه قبلا به دیدار استاندار وقت(مروج الشریعه) رفتم و قول همکاری کامل را داد، گفت: قرار نیست با تغییر استاندار قول و قرارها فراموش شود.
وی خاطرنشان کرد: من قصد دارم به شهر دیگری برای سرمایه گذاری در بخش مذهبی بروم، همه شهرها، شورای شهر مصوب کرده است که شهرداری ها هیچ پولی برای کارهای خیرساز نگیرند اما در بیرجند پول خاکبرداری مسجد را هم خود بنده دادم.
این خیر مسجدساز تاکید کرد: شهرداری حتی اگر در بخش ساخت فضای سبز از بنده کمک می‌خواست می توانستم کمک شان کنم تا مردم در زمینه فضای تفریحی هم امکاناتی داشته باشند.
منفرد یادآور شد: آمادگی دارم تا بعد از اتمام فاز دوم این پروژه، آن را در اختیار شهرداری و شورای شهر بیرجند قرار دهم تا درآمد آن را برای نگهداری مسجد و همان مکان هزینه کنند.
سند بیاورند پروانه ساخت بگیرند
«علی عدل» معاون امور عمرانی شهرداری بیرجند هم در گفتگو با خبرنگار شبستان با بیان اینکه دو سال قبل در دفتر نماینده ولی فقیه در استان جلسه ای برگزار شد و رئیس هیات امنای مسجد مدعی بود که شهرداری در زمینه صدور پروانه ساخت برای مسجد همکاری نمی‌کند، گفت: بنده در آن جلسه به رئیس هیات امنای مسجد گفتم که شما اصلا یک بار هم شهرداری نیامدی و الان مدعی شدی که شهرداری همکاری نمی‌کند و در حضور امام جمعه بیرجند قول دادیم که مسئولان مسجد به شهرداری مراجعه کنند و ما ۴۸ ساعته پروانه آنجا را می دهیم و با کمال قدرت بروند کار کنند.
وی افزود: از طرف دیگر در آن جلسه هم قول دادیم که دو ماه منابع آب آنجا را برای ساخت تامین می کنیم که انجام شد، از آن تاریخ تا الان مسئولان هیات امنای مسجد حتی یکبار هم به شهرداری مراجعه نکرده اند، این مجموعه بدون هیچ مجوزی تاکنون کار کرده و هیچ کس مانع کار نشده و ساختمان مسجد ساخته شده و یک بار هم برای گرفتن مجوزهای قانونی به شهرداری مراجعه نکرده اند.
معاون امور عمرانی شهرداری بیرجند افزود: بعد از ساخت مسجد متوجه شدیم که یک مجموعه تجاری را شروع به ساخت کردند، دو نوبت کارشناسان اجرائیات رفتند و مانع کار شدند و باز هم به آنها مهلت دادیم و خواهش کردیم که بیایند شهرداری و مجوز بگیرند اما نیامدند.
عدل گفت: اینها هنوز سند و مجوز زمین را از راه و شهرسازی نگرفتند و روی زمینی کار کردند که هنوز صاحب زمین نبودند و بدون مجوز از شهرداری کار مجموعه پیش رفته است.
وی اظهارداشت: الان هم راه و شهرسازی باید پای کار بیایید چون برای مکان ساخته شده بدون سند زمین، پروانه ساختمانی صادر نمی شود، الان سند را بگیرند تا بعد مشکلات را در شهرداری حل کنیم.
انتهای پیام/ ۱۳۲
منبع شبستان