مصائب روشن نگه‌داشتن چراغ هنر در گفت‌وگو با سینماداران؛

گلایه از هفت‌خوان دریافت تسهیلات کرونا/ وعده‌های وزارت فرهنگ و ارشاد در حد حرف است

جمعی از سینماداران از شرایط سخت تسهیلات حمایتی دولت در زمان شیوع بیماری کرونا گلایه کرده و گفتند: هیچ‌گونه کمکی به سینما نشده است و تمام وعده‌های وزارت فرهنگ و ارشاد تاکنون در حد حرف بوده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، هر ساله روز ۲۱ شهریور به عنوان روز سینما گرامی داشته می‌شود.
سینما یک رسانه دیداری شنیداری مبتنی بر فناوری است که به وسیله آن فعالیت اقتصادی صورت می‌گیرد و همچنین قابلیت استفاده هنری را داراست.
یک اثر سینمایی که فیلم سینمایی نامیده می‌شود، از عناصر تصویر تشکیل شده است. یک فیلم براساس فیلمنامه و توسط کارگردان، با هزینه تهیه‌کننده و مجموعه‌ای از بازیگرها، فیلم‌بردار و عوامل دیگر ساخته می‌شود.
سینما جدیدترین شاخه هنر، معروف به هنر هفتم است که امروزه یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند. سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می‌شود.
امروزه سینما به یکی از تفریحات مهم مردم تبدیل شده است که پرداختن به آن و مشکلاتی که برسر راه سینماهای خراسان جنوبی وجود دارد خالی از لطف نیست.
حسین واحدی مدیر سینما بهمن بیرجند در گفت‌وگو با خاورستان، ضمن گرامی داشت روز سینما، گفت: سینماها در شرایط فعلی با توجه به شیوع ویروس کرونا بیشتر از همه مشاغل تحت تاثیر قرار گرفت و شرایط فعلی شرایط بحران برای سینماها است.
وی افزود: قبل از شیوع ویروس کرونا سینما رونق خوبی گرفته بود و وضعیت سینماها نسبت به سال های ۸۹تا ۹۱ خیلی بهتر شده بود و استقبال بهتری از سینماها صورت گرفته بود.
مدیر سینما بهمن با بیان اینکه رونق سینما به نوع فیلم اکران شده بستگی دارد اظهار کرد: چنانچه فیلم ها و تولیدات سینمایی بر اساس ذائقه مخاطب و مسائل و مشکلات جاری روز ساخته شود مورد اقبال و استقبال مردم قرار می‌گیرد اما اگر دارای محتوای مطلوب و بر اساس ذائقه مخاطب نباشد قطعا به آن توجه نمی شود.
واحدی ادامه داد: امید است که با عبور از شرایط بحرانی و رسیدن به وضعیت خوب بعد از کرونا سینماها مجددا رونق بگیرد و خانواده ها سینما رفتن را در سبد خانوار قرار دهند و نخبگان فرهنگی نیز حمایت کنند تا این رونق ادامه دار باشد.
سینماها مکانی امن از نظر شیوع ویروس کرونا با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی
وی اذعان کرد: با شروع ویروس کرونا سینماها به مدت ۴ ماه تعطیل و بعد از ۴ ماه با دستورالعمل های خاص و پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در پنجم تیرماه۹۹ بازگشایی شد و به مکانی امن از نظر شیوع ویروس کرونا تبدیل شد اما متاسفانه استقبال مردم خیلی خوب نبود.
مدیر سینما بهمن از مردم خواست که ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی به محیط سینما اعتماد کرده و بدانند که سینماها فراتر از آنچه که فکر می کنند امن است.
مشکلات اقتصادی دلیل اصلی خالی بودن صندلی‌های سینماها
واحدی با اشاره به صندلی های خالی سینما، بیان کرد: عدم استقبال از سینما می تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله عدم ساخته شدن فیلم هایی متناسب با ذائقه مخاطب و براساس مسائل و مشکلات جاری کشور، عدم فرهنگ سازی برای سینما رفتن در بین اقشار مردم و از همه مهمتر مشکلات اقتصادی که این روزها مردم به شدت درگیر آن هستند.
وی افزود: ما تاکنون تعدیل نیرو نداشتیم اما با ادامه ی روند این بحران، زمزمه تعدیل نیرو نیز به گوش می رسد.
شرایط سخت تسهیلات حمایتی
مدیر سینما بهمن در خصوص تسهیلات تعلق گرفته به مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا گفت: تسهلات کرونا با توجه به شرایط سختی که برای آن لحاظ شده است مانند ضامن های متعدد موفق به دریافت آن نشده ایم.
واحدی با اشاره به کیفیت مطلوب سینماهای بیرجند بیان کرد: سینماها از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و ما هم همچنان در تلاش برای بهتر کردن کیفیت آن هستیم و در آینده ای نزدیک بروزترین سیستم نمایش موجود در کشور را به مردم ارائه خواهیم داد.
وی همچنین در خصوص زمان اکران فیلم ها گفت: با پیگیری های صورت گرفته است اکران فیلم های جدید همزمان با مرکز تهران انجام می شود و فیلم ها همزمان با اکران سراسری در بیرجند نیز اکران می شوند.
مدیر سینما بهمن بیرجند اظهار کرد: در هفته های اخیر نظرسنجی بین مردم از میزان رضایتشان نسبت به سینماها به صورت آنلاین در سطح خراسان جنوبی در حال انجام است که طبق نظرسنجی های انجام شده میزان رضایت مردم از سینماها خوب بوده است اگرچه تلاش ما برای ارائه خدمات بهتر ادامه خواهد داشت.
واحدی در خصوص اکران آنلاین فیلم های سینمایی در زمان کرونا گفت: نظر شخصی من این است که این موضوع می تواند به سینماها آسیب بزند اما این اقدام در زمان تعطیلی سینماها و شرایط موجود خوب بود.
لزوم همکاری همه جانبه مسئولان و نخبگان برای روشن ماندن چراغ سینماها
واحدی اظهار کرد: از مسئولان می خواهم حمایت بیشتری از سینماها کنند زیرا سینما به عنوان یک رسانه تصویری مورد بی توجهی مسئولان خراسان جنوبی قرار گرفته است و اگر قرار است چراغ سینماها روشن بماند و در آینده همچون مراکز خیلی از استان ها پردیس سینمایی داشته باشیم می طلبد که نخبگان فرهنگی، فرهنگ سینما رفتن را ترویج دهند و با ترویج آن از سینماها حمایت کنند.
مدیر سینما بهمن از بهتر شدن کیفیت فیلم ها نسبت به سال های گذشته خبرداد و افزود: کیفیت فیلم ها بهتر شده است اما هنوز به آن کیفیت مطلوب که نیاز جامعه اسلامی ما است و نیاز مخاطب امروز را برآورده کند، نرسیده است که می بایست تلاش ها و همت مضاعفی صورت بگیرد تا شاهد رونق سینماها باشیم و بتوانیم فرهنگ و هنر این سرزمین را به دنیا صادر کنیم.
واحدی گفت: در خراسان جنوبی فیلم سینمایی ساخته نشده است اما اکران فیلم مستند گروه هنر و تجربه را در سطح کشوری داشتیم که با استقبال جامعه و مورد تشویق دانشجویان قرار گرفت.
مجتبی تخمکار مدیر سینما فردوسی بیرجند نیز در گفت‌وگو با خاورستان، در خصوص وضعیت سینماهای خراسان جنوبی، گفت: شهرهای بیرجند، قاین و سرایان سینما دارند و سینما فردوسی بیرجند در بهمن ۹۸ برای بازسازی تعطیل شد و در تیرماه ۹۹ افتتاح شد.
وی افزود: متاسفانه مسئولان حمایت چندانی از سینما نمی‌کنند؛ شهرداری میتواند کمک حال سینما در بحث تبلیغات محیطی باشد اما متاسفانه هیچ کمکی دریافت نمی کنیم.
مدیر سینما فردوسی بیرجند با اشاره به وضعیت سینما فردوسی بعد از بازسازی بیان کرد: متاسفانه بعد از افتتاح مجدد سینما استقبال خیلی پایین بوده است و می توان گفت عملا سینما تعطیل بوده است.
تخمکار ادامه داد: در شرایط کرونا سینما نسبت به برخی اماکن عمومی که در حال فعالیت است، کمترین ریسک را دارد و مسائل بهداشتی به شدت رعایت میشود و همچنین داخل سالن نمایش نیز فاصله گذاری رعایت می‌شود.
تمام صحبت‌های فرهنگ و ارشاد در حد حرف بوده است
وی در مورد تسهیلات کرونا برای شاغلان در سینما اظهار کرد: هیچگونه تسهیلاتی را دریافت نکردیم و هیچ گونه کمکی به سینما نشده است و تمام صحبت های فرهنگ و ارشاد تاکنون در حد حرف بوده است.
مدیر سینما فردوسی بیرجند در پایان گفت: در حال حاضر ما از بروزترین سیستم پخش فیلم برخوردار هستیم و مردم نیز رضایت کامل را دارند و اکران فیلم ها به صورت همزمان با تهران انجام می‌شود.
انتهای پیام/۱۳۳/ ۳۹/ ۴