پیگیری سوژه مردمی؛

گلایه اهالی دهن رود از کیفیت نامناسب آب شرب/ شاهی گیو: آب حمل شده با تانکر با کیفیت، سالم و بدون آلودگی است

اهالی روستای دهن رود بخش مرکزی شهرستان خوسف از کیفیت پایین آب شرب روستا گلایه مند هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان‌، اهالی روستای دهن رود بخش مرکزی شهرستان خوسف از کیفیت پایین آب شرب روستا گلایه داشته و خواستار پیگیری موضوع شدند.

ایوبی رئیس شورای اسلامی روستای دهن رود در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: آب شرب روستای دهن رود با تانکر و آبرسانی سیار تامین میشود و کیفیتش پایین است.

وی افزود: آبرسانی پایداری که سالهای قبل برای روستا انجام شده هم آب شور است و حتی مناسب کشاورزی نیست.

رئیس شورای اسلامی روستای دهن رود بیان کرد: روستای دهن رود تمام طول سال با تانکر آبرسانی سیار میشود چراکه آب درون لوله های خانگی شور و مناسب مصرف شرب نیست و اغلب مورد استفاده شست و شو قرار میگیرد.

ایوبی عنوان کرد: آب مورد استفاده کشاورزی در روستای دهن رود آب مازاد کشاورزی روستای آرک و بیناباد است که از درون شن و ماسه به روستای ما رسیده که این آب نیز آلودگی زیادی دارد و باعث بیماری هایی از جمله سرطان معده بین مردم شده؛ درصد بیماری بین مردم نسبت به جمعیت زیاد است.

وی اظهار کرد: قرار بود از سمت خور آبرسانی آب شیرین به روستا انجام شود اما دلیل عدم انجام و طولانی شدن این اقدام مشخص نیست.

رئیس شورای اسلامی روستای دهن رود گفت: آبرسانی آب شیرین از سمت خور تا دو کیلومتری روستای دهن رود انجام و متوقف شده است.

ایوبی با بیان اینکه جمعیت روستای دهن رود ۱۵ خانوار است، بیان کرد: هر ماه یکبار آبرسانی با تانکر به روستا انجام شده و به دلیل کم مصرف کردن آب در تانکر میماند که این مسئله هم بر کیفیت پایین آب می افزاید.

وی گفت: برخی از اهالی روستا که وسیله دارند از آب روستای آرک یا بیناباد برای شرب آورده و استفاده میکنند آن تعدادی که وسیله و کسی برای آوردن آب شرب سالم و شیرین ندارند، مجبور به استفاده از آب تانکر هستند.

رئیس شورای اسلامی روستای دهن رود افزود: در حال حاضر روستای حامی و دهن رود در انتظار آبرسانی شیرین از سمت خور هستند و آب به چهار روستای قبل از دهن رود رسیده است.

ایوبی بیان کرد: موضوع آلوده بودن آب روستا به تایید بهداشت رسیده و خود متولیان بهداشت موضوع آلوده بودن را مطرح کردند.

شاهی گیو مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان خوسف در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، در مورد مشکل آب شرب روستای دهن رود، اظهار کرد: آب شربی که با تانکر برای روستای دهن رود حمل میشود دارای کیفیت بوده و مانند آب بیرجند است.

وی افزود: در نزدیکی روستای دهن رود یک چاه دشتی وجود دارد که کیفیت آب شربی که با تانکر حمل میشود مانند آب چاه نیست و تمام منطقه از همین آب شرب تامین شده و ما آب با کیفیت تری در این منطقه برای حمل نداریم چراکه کیفیت آب مناسب است.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان خوسف بیان کرد: اگر مردم از آب تانکر استفاده کنند به دلیل اینکه تمام موارد مربوط به بهداشت و سلامت آب در رنج استاندارد است وتمام آیتم های مورد نیاز را دارد هیچ مشکلی به وجود نمی آید.

شاهی گیو عنوان کرد: شاید آب تانکر مقداری شور باشد و مانند آب قنات نباشد که به ذائقه مردم نسازد اما از نظر بهداشت سالم و بدون آلودگی است.

وی اظهار کرد: آبرسانی آب شیرین از طرف خور برای روستای حامی و دهن رود آغاز و پیمانکار مشخص شده است.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان خوسف گفت: آب فعلی داخل لوله های خانگی در روستای دهن رود آب شور است اما از نظر بهداشت و سلامت مشکلی ندارد و بحث آبرسانی از طرف خور آب شیرینی است که قرار است جایگزین آب شور شود.

شاهی گیو عنوان کرد: ۶۰ روستای شهرستان خوسف در فصل زمستان آبرسانی سیار میشود.

انتهای پیام/۱۲۷