گزارش/

گلایه اهالی روستای موسویه از تخریب خانه‌ها/ بنیاد خراسان‌جنوبی پاسخ گو نیست/ لزوم ورود بنیاد مستضعفان کشور به موضوع

اهالی روستای موسویه از تخریب برخی خانه ها توسط اداره کل اموال و املاک بنیاد مستضعفان خراسان‌جنوبی در این روستا گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، برخی اهالی روستای موسویه در تماس با پایگاه خبری تحلیلی خاورستان از اقدام بنیاد مستضعفان در این روستا گلایه کردند.
یکی از اهالی روستای موسویه در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: قدمت روستای موسویه مربوط به حدود ۱۸۰ سال قبل است.
وی افزود: زمان اسدالله علم به اجبار از هر روستا و طایفه‌ یک گروه افراد را به روستای موسویه آوردند که در اینجا زندگی کنند و به آن ها زمین نیز داده شده است.
این فرد بیان کرد: ۷۰ خانه از زمین‌هایی که از این طریق طی سال‌های گذشته واگذار شده، سند دارد.
وی عنوان کرد: در گذشته واگذاری زمین در روستا بر عهده شورای اسلامی روستا بوده است.
این فرد اظهار کرد: شورای اسلامی روستا نیز به متقاضیان زمین واگذار کرده و تا امسال مردم روستای موسویه برای خانه سازی در این روستا مشکل نداشتند و خانه سازی انجام می‌شد.
وی ادامه داد: امسال بنیاد مستضعفان نامه‌ای به بنیاد مسکن ارسال کرده و حتی از بنیاد مسکن شاکی شده است که چرا به متقاضیان در روستای موسویه وام برای ساخت مسکن محرومان داده است!
این فرد گفت: بنیاد مستضعفان برای بازدید و بررسی به روستای موسویه آمده است و به مردم اعلام کرده است برای سنددار شدن خانه‌ها درخواست بدهند.
وی افزود: بیش از ۵۰ سال مردم روستای موسویه برای بنیاد مستضعفان بدون بیمه کار کشاورزی انجام دادند اما اکنون پس از گذشت ۵۰ سال کار بدون بیمه مردم را از کار بیکار کردند.
این فرد عنوان کرد: کارشناسان بنیاد مسکن برای نقشه برداری از زمین‌ها به روستا آمدند و ابتدا گفتند زمین‌ها را به صورت رایگان به شما واگذار می‌کنیم.
وی ادامه داد: اما زمین‌ها که واگذار نشد بماند هر هفته یک‌بار کارشناسان برای بحث امتیاز آب، برق و گاز به روستا آمده و برای مردمی که در حال ساخت خانه هستند کارشکنی می‌کنند.
این فرد گفت: هفته گذشته کارشناسان بنیاد مستضعفان با نماینده دادگستری در محل روستا حضور پیدا کرده و اقدام به تخریب خانه‌های ساخته شده مردم کردند.
وی اظهار کرد: یکی از افراد به جای این‌که مردم را در این شرایط به آرامش دعوت کند بیشتر مردم را تحریک می‌کرد که اگر ریش سفیدی و وساطت بزرگان روستا نبود دعوای بزرگی در این روستا روی می‌داد.
این فرد بیان کرد: جمعیت ساکن در روستای موسویه حدود دو هزار نفر هستند و حدود ۳۰۰ زوج جوان در روستا در آستانه ازدواج داریم که به دلیل نداشتن زمین و ساخت خانه نمی‌توانند ازدواج کنند.
وی عنوان کرد: علاوه بر این بنیاد مستضعفان اقدامات نامناسب دیگری در روستای موسویه انجام داده که این اقدامات در گذشته اصلا سابقه نداشته است.
این فرد گفت: به عنوان مثال مسیر جوی آبی که از وسط روستا عبور می کرد و دام های مردم از آب آن استفاده می‌کردند را لوله گذاری کردند و گفتند مردم حق ندارند دام‌هایشان را در این مسیر آب بدهند.
وی تصریح کرد: بنیاد مستضعفان به گونه ای با مردم موسویه سخت گرفته است که اگر بحث بیماری کرونا پیش نمی‌آمد قرار بود مردم، روستا را خالی از سکنه کنند و در کنار شهر بیرجند چادر بزنند تا دولت تکلیف ما را مشخص کند.
این فرد بیان کرد: چندین نوبت تعدادی از اهالی روستا با شورا و دهیار برای دیدار و صحبت حضوری با مدیرکل بنیاد مستضعفان خراسان‌جنوبی اقدام کردیم اما متاسفانه یا پذیرای مردم نیستند یا اگر وقت برای صحبت با مردم بگذارند جواب قانع کننده ای به مردم نمی‌دهند.
وی گفت: طبق صحبت‌هایی که با مسئولان داشتیم مقرر شد تخریبی در روستا انجام نشود اما متاسفانه شاهد دستور تخریب خانه‌ها در این روستا هستیم.
این فرد بیان کرد: در گذشته بنیاد مسکن مسئول واگذاری زمین و ارائه تسهیلات به مردم برای ساخت مسکن بود اما در حال حاضر با توجه به شکایت بنیاد مستضعفان از بنیاد مسکن مبنی بر واگذاری زمین، دست بنیاد مسکن در این خصوص بسته شده و نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.
وی عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر برخورد بنیاد مستضعفان در روستای موسویه خوب نیست.
این فرد اظهار کرد: بنیاد مستضعفان حکم تخریب ۷ خانه در روستای موسویه را داشت که یک خانه نیمه ساز را تخریب کرد اما باتوجه به حضور مردم روستا در محل و شلوغ شدن، نمایندگان بنیاد مستضعفان به کارشان ادامه ندادند.
وی با اشاره به مشکلات مردم در روستای موسویه، گفت: در روستای موسویه آب خوردن نداریم و باید از آب تصفیه استفاده کنیم.
این فرد ادامه داد: شرایط روستا به گونه‌ای است که در سه ماه تابستان به دلیل وجود گرد و خاک زیاد زندگی در روستا بسیار سخت است.
جعفر صادقی دهیار روستای موسویه نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: از همان اوایل انقلاب اسلامی زمین‌های روستای موسویه به نام بنیاد مستضعفان ثبت شده است.
وی افزود: در حال حاضر بنیاد مستضعفان جلوی ساخت و ساز در روستا را گرفته و عنوان می‌کنند بدون مجوز بنیاد مستضعفان نباید ساخت و ساز انجام شود.
دهیار روستای موسویه بیان کرد: زمین‌هایی که حدود ۳۰ سال قبل در روستا توسط شورا واگذار شده است را اکنون بنیاد مستضعفان عنوان کرده شورا چرا زمینی که به نام بنیاد مستضعفان بوده را واگذار کرده است؟
صادقی عنوان کرد: حتی بنیاد مستضعفان از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به دلیل واگذاری زمین در روستای موسویه شاکی شده است و گفته زمین‌های ما را به چه مجوزی واگذار کرده‌اید؟
وی با اشاره به بلاتکلیفی جوانان روستای موسویه در خصوص عدم واگذاری زمین، عنوان کرد: در روستا تعداد قابل توجهی زوج جوان داریم که منتظر واگذاری زمین و ساخت خانه در روستا هستند.
دهیار روستای موسویه تصریح کرد: شهریور ماه سال گذشته طی جلسه‌ای که در محل استانداری با حضور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، نماینده‌ای از بنیاد مستضعفان، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد صورت جلسه‌ای تنظیم، امضا و مقرر شد طی ۲۰ روز بنیاد مستضعفان زمین را تحویل بنیاد مسکن دهد که هم برای مردم سند بزند و هم واگذار کنند.
صادقی گفت: اما از شهریور ماه سال گذشته تاکنون عملا هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.
وی با بیان این‌که حدود ۴ سال می‌شود واگذاری زمین در روستای موسویه انجام نشده، اظهار کرد: بنیاد مستضعفان از شهریور ماه سال گذشته برای ساخت و ساز در روستای موسویه سختگیری می‌کند. از حدود دو ماه گذشته نیز شاهد حضور نماینده های بنیاد مستضعفان در روستا و عکس برداری از خانه‌های جدید ساخته شده هستیم و در نهایت هفته گذشته با حضور در روستا گفتند حکم تخریب چند خانه را گرفته‌ایم و متاسفانه یک خانه نیمه ساز را تخریب کردند.
دهیار روستای موسویه بیان کرد: نماینده دادگستری و بنیاد مستضعفان که با دو نفر از نیروی انتطامی بخش در روستای موسویه حضور پیدا کردند عنوان کردند بهتر است مشکلتان را حل کنید و گرنه حکم تخریب مابقی خانه‌ها را داریم و برای تخریب اقدام خواهیم کرد.
وی با بیان این‌که خانه‌هایی که مردم در آن ساکن هستند سند ندارد، اظهار کرد: ۹۰ هکتار طرح هادی روستای موسویه است و خانه‌هایی که در بافت جدید و قدیم روستا واقع شده هیچ کدام سند ندارد.
صادقی بیان کرد: تعدادی از مالکینی که برای آن ها اخطاریه آمده برای رفع مشکل در محل بنیاد مستضعفان استان حضور پیدا کرده و خواستار رفع مشکل شدند اما مسئولان به جای حل مشکل به آن ها گفتند ما در حق شما لطف می‌کنیم وگرنه می‌توانیم شما را از خانه‌هایی که در آن ساکن هستید بیرون کنیم.
محمد رضایی رئیس شورای اسلامی روستای موسویه نیز در گفت‌وگو با خاورستان، با بیان این‌که در مورد مشکل زمین‌های روستای موسویه بارها با مدیر بنیاد مستضعفان استان دیدار داشتم و حتی تا تهران برای پیگیری امور رفتم، اظهار کرد: طی چند جلسه‌ای که با مدیر بنیاد مستضعفان استان داشتم گفتند نامه‌ای تنظیم کنید و مقرر شده ۳۰۰ متر زمین رایگان و ۲۰۰ متر زمین دیگر با پرداخت هزینه، در روستا واگذار شود.
وی افزود: مدیر بنیاد مستضعفان استان می‌گوید درخواست شما را برای رفع مشکل به تهران ارسال کردیم اما هر موقع برای پیگیری به بنیاد مستضعفان استان مراجعه داشتیم می‌گویند جواب نامه نیامده است!
رئیس شورای اسلامی روستای موسویه بیان کرد: داستان اراضی موسویه این است که بیش از ۱۵۰ سال قبل صاحب مِلک، اراضی را به زارعین خودش واگذار کرده است.
رضایی گفت: افرادی که آن زمان اراضی را دریافت کردند بیش از ۵۰ سال بدون دستمزد و بیمه در روستا کار کردند و تنها یک خانه به آن ها رسیده است.
وی عنوان کرد: از طرف شورای روستا پیشنهاد داده شده خانه‌هایی که در بافت قدیم روستا قرار دارد، بدون هزینه سنددار شود و زمین‌های شهرک جدید روستا طبق گفته بنیاد مستضعفان همان ۲۰۰ متر با قیمت پایین به مردم واگذار شود.
رئیس شورای اسلامی روستای موسویه گفت: این‌که تاکنون اقدامی از سوی بنیاد مستضعفان برای رفع مشکل مردم روستای موسویه انجام نشده بماند بلکه بنیاد مستضعفان حکم تخریب خانه‌های جدید ساخته شده را گرفته و اقدام به تخریب کرده است.
رضایی اظهار کرد: طی سفر معاون املاک بنیاد مستضعفان کشور در سال گذشته به استان نیز جلسه‌ای برای رفع مشکل زمین‌های روستای موسویه در محل استانداری برگزار شد و نامه‌ای تنظیم به امضای مدیران حاضر در جلسه رسیده و برای پیگیری امور به تهران ارسال شده است اما تاکنون پاسخی در این خصوص به دست ما نرسیده است.
خبرنگار ما برای پیگیری مشکل روستای موسویه با دفتر مدیر کل اموال و املاک بنیاد مستضعفان خراسان‌جنوبی تماس برقرار کرد اما متاسفانه موفق به مصاحبه نشد. مسئول دفتر مدیر کل اموال واملاک بنیاد مستضعفان خراسان‌جنوبی عنوان کرد: مدیر کل در این خصوص مصاحبه نمی‌کند چراکه دستور از بالا و بخش نامه است.
بنابراین گزارش؛ با توجه به اقدامات موثر رئیس بنیاد مستضعفان کشور در محرومیت زدایی و توجه به روستاها، به نظر می رسد اقدام مسئولان استانی خلاف با مشی و روش کلی بنیاد مستضعفان کشور است و این رویه نادرست نیازمند تغییر است.
انتهای پیام/۱۲۷