اندر احوالات مشکل فاضلاب مجتمع هزار واحدی غدیر قاین؛

گلایه اهالی مجتمع غدیر قاین از هزینه نصب انشعاب فاضلاب/ مشکل ۱۰ ساله فاضلاب هزار واحدی بزودی رفع می‌شود؟

اهالی مجتمع هزار واحدی غدیر قاین از پرداخت هزینه دو ملیون و 700 تا سه میلیون و 100 هزار تومانی جهت نصب انشعاب فاضلاب در این شرایط اقتصادی گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سال‌هاست که مشکل فاضلاب مجتمع یک‌هزار واحدی غدیر قاین، اهالی این مجتمع را با دردسرهای زیادی مواجه کرده و اهالی بارها خواستار رفع مشکل از نهادهای مربوطه شدند اما تاکنون این مشکل برطرف نشده است.
بارها مسئولان شهرستانی و استانی برای بررسی میدانی مشکل به محل این مجتمع رفته و برای رفع مشکل در صورت تأمین اعتبار، همکاری نهادهای مربوطه، داشتن تجهیزات، امکانات و … وعده‌هایی به مردم داده‌اند اما هنوز نه‌تنها مشکل برطرف نشده بلکه در حال حاضر رفع مشکل در گرو تأمین هزینه انشعاب از طرف اهالی مجتمع عنوان شده است.
طبق گفته اهالی مجتمع هزار واحدی غدیر قاین برای اتصال انشعاب فاضلاب این مجتمع، در فرمانداری مصوب کردند باید هر خانواده از دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کند.
اهالی اظهار کردند: تا یک ماه پیش قرار بود هر بلوک مبلغ بیش از ۳ میلیون تومان پرداخت کند و با توجه به تعداد واحدهایی که در هر بلوک وجود دارد به هر واحد مبلغی حدود ۳۰۰ هزار تومان برای انشعاب فاضلاب می‌رسید اما در حال حاضر مبلغ دو میلیون ۷۰۰ و سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را برای انشعاب فاضلاب هر واحد مطرح کردند. مگر چه شده که به یکباره مبلغ را چندین برابر افزایش دادند؟
اهالی این مجتمع از پرداخت مبالغ مطرح شده برای هزینه انشعاب فاضلاب گلایه داشته و مطرح کردند: در این شرایط سخت اقتصادی آیا درست است این مبالغ زیاد از اهالی مجتمع هزار واحدی قاین برای انشعاب فاضلاب دریافت شود؟
اهالی این مجتمع خواستار پیگیری رفع مشکل و بیان دلیل پرداخت هزینه‌های میلیونی برای انشعاب فاضلاب شدند.
خبرنگار ما در تماس با محمد کریمی فرماندار قاین موضوع را پیگیری کرد. کریمی در این خصوص گفت: من در جلسه هستم و بهتر است با مدیرعامل آب و فاضلاب استان در این خصوص صحبت کنید چراکه وی در جریان کامل جزئیات است.
در مورد جلسه و مصوبه‌ای که در فرمانداری قاین به تصویب رسیده نیز فرماندار قاین گفت: من در جلسه حضور نداشتم و برای اطلاعات بیشتر با سرپرست اداره آب و فاضلاب قاین تماس بگیرید.
تقسیم هزینه نصب انشعاب فاضلاب جهت کمک به خانواده‌ها
حسین توکلی سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان قاین در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد مشکل فاضلاب مجتمع هزار واحدی قاین، اظهار کرد: طی جلسه‌ای که در محل فرمانداری قاین با حضور هیئت مدیره مجتمع هزار واحدی، فرماندار قاین و معاونانش برگزار شد مقرر شد هر واحد جهت هزینه انشعاب فاضلاب همان مبلغی که اعلام شده را طی یک ماه آینده پرداخت کند.
وی افزود: کمکی که قرار است به این واحدها انجام گیرد در مورد پرداخت هزینه نصب انشعاب است.
سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان قاین ادامه داد: چون قرار است برای هر چهار واحد با یکدیگر نصب انشعاب انجام شود مقرر شده هزینه نصب برای هر واحد که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است جهت کمک به اهالی بین چهار واحد تقسیم شود.
توکلی عنوان کرد: بر اساس قانونی که شرکت آب و فاضلاب دارد برای هر واحدی که فاضلاب نصب می‌شود باید مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از سوی آب و فاضلاب دریافت شود اما برای این مجتمع هزار واحدی برای این‌که به اهالی مجتمع کمک شود مبلغ یک میلون و ۵۰۰ تقسیم بر چهار شده که هزینه نصب انشعاب هر واحد مبلغ ۳۷۵ هزار تومان است.
وی خاطرنشان کرد: این مبلغ که برای نصب انشعاب از هر واحد دریافت می‌شود مربوط به هزینه لوازم نصب است.
سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان قاین گفت: شاید اهالی این مجتمع فقط همین مبلغ هزینه نصب انشعاب که قرار است بین چهار واحد تقسیم شود را متوجه شده و گمان کردند هزینه انشعاب فاضلاب برای هر واحد ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده در حالی که این مبلغ فقط برای هزینه نصب انشعاب آن هم تقسیم بین چهار واحد است.
توکلی اظهار کرد: مبلغی که برای هزینه انشعاب فاضلاب مسکن یک هزار واحدی قاین اعلام شده مبلغی کاملا قانونی است.
نصب انشعاب بلافاصله بعد از پرداخت هزینه
وی در مورد زمان نهایی رفع مشکل فاضلاب مجتمع هزار واحدی قاین، تاکید کرد: اهالی مجتمع طی یک ماه آینده موظف به خرید انشعاب هستند. در صورتی که انشعابات خریداری شود، بلافاصله کار نصب انجام خواهد شد.
سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان قاین گفت: پیمانکار در محل مستقر و در حال انجام کار است و در حال حاضر اهالی باید برای خرید انشعاب اقدام کنند.
توکلی عنوان کرد: هرچه اهالی مجتمع سریعتر حق انشعاب را خریداری و هزینه را واریز کنند زودتر کارشان انجام خواهد شد.
فاضلاب در قاین بدتر از کرونا
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ۱۰ خردادماه ۹۹ در مراسم افتتاح سد سیاهو با بیان این که مشکل فاضلاب مجتمع هزار واحدی قاین به دغدغه‌ای برای مردم تبدیل شده، اظهار کرد: مشکل فاضلاب مجتمع هزار واحدی قاین از جمله مشکلاتی است که ۱۰ سال می‌شود در این شهر به وجود آمده و باید برطرف شود.
وی با بیان این که بحث فاضلاب در قاین بدتر از کرونا است، افزود: مردم چند ماه است با کرونا درگیر هستند اما مشکل فاضلاب قاین ۱۰ سال است مردم را درگیر کرده و باعث بیماری مردم شده است.
حسین امامی مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان جنوبی نیز ۱۲ تیرماه که به همراه جمعی از معاونان این اداره کل، همراهی سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و محمد کریمی فرماندار قاین به منظور بررسی و حل مشکلات فاضلاب قاین از روند اجرایی پروژه بازدید کرد، گفت: با توجه به این‌که برای رفع مشکل فاضلاب مجتمع هزار واحدی قاین، فاضلاب با پمپاژ وارد رودخانه فصلی شهر می‌شد و این موضوع معضلات اجتماعی و آزاردهنده برای شهروندان را به دنبال داشت لذا طرح اصلاح و خط انتقال به طول ۴۰۰ متر افزایش و یک ایستگاه پمپاژ تعبیه شد که بتوانیم پساب فاضلاب را به سایت تصفیه‌خانه انتقال دهیم.
امامی افزود: در مجتمع هزار واحدی قاین ۵۰ درصد شبکه اجرایی شده است و زمینه برای انشعاب‌گذاری آماده است و اگر تأسیسات خاصی مانع اجرای کار نشود، طی یک‌ماه آینده تمامی انشعابات واگذار خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴