پیگیری سوژه مردمی؛

گلایه اهالی نهبندان از کمبود پزشک متخصص در تنها بیمارستان شهر/ معاون وزیر بهداشت به نهبندان سفر می‌کند

اهالی شهرستان نهبندان از کمبود پزشک متخصص در بیمارستان شهید آتش دست نهبندان گلایه‌مند بوده و خواستار افزایش پزشک برای تنها بیمارستان این شهر هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جمعی از اهالی شهرستان نهبندان در تماس با پایگاه خبری تحلیلی خاورستان از کمود پزشک متخصص در بیمارستان شهید آتش‌دست نهبندان گلایه کرده و خواستار پیگیری این موضوع شدند.
یکی از اهالی نهبندان در مورد کمبود پزشک در نهبندان در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: بیمارستان شهید آتش دست تنها بیمارستان شهرستان نهبندان است اما زمانی که هر پزشک متخصص این بیمارستان برای مدتی به مرخصی می‌رود پزشک جایگزین در بیمارستان حضور ندارد.
این شهروند با بیان این‌که مردم برای مراجعه به پزشک زمانی که یکی از پزشکان بیمارستان نهبندان در مرخصی است مجبور هستند به بیرجند بروند، گفت: در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا رفت و آمد برای مردم سخت است.
وی خاطرنشان کرد: طی دو هفته گذشته پزشک متخصص زنان و زایمان بیمارستان نهبندان در مرخصی بود و تمامی بیمارانی که در این مدت نیاز به مراجعه به پزشک زنان و زایمان داشتند مجبور بودند برای معاینه و درمان به بیرجند بروند که در این شرایط برای این بیماران بسیار خطرناک است.
این شهروند بیان کرد: ابتدای ساخت بیمارستان شهید آتش‌دست نهبندان قرار بود ۶۴ تختخوابی باشد اما در سال ۱۳۸۳ که این بیمارستان را با ۳۲ تخت افتتاح کردند تاکنون که ۱۶ سال از افتتاح آن گذشته گسترش نداده‌اند.
وی از نیمه ساز بودن اورژانس بیمارستان نهبندان خبر داد و گفت: چندین سال است اورژانس بیمارستان شهید آتش دست به دلیل مسائل مالی نیمه‌تمام رها شده و به اتمام نرسیده است.
وی اظهار کرد: در بیمارستان شهید آتش‌دست نهبندان پزشکان متخصص جراحی عمومی، داخلی، زنان و زایمان، کودکان و نوزادان، رادیولوژی و سونوگرافی، قلب و عروق حضور دارند اما از هر تخصص یک پزشک در بیمارستان است و زمانی‌که همان یک پزشک به مرخصی می‌رود بیمارانی که با آن متخصص سروکار دارند یا باید منتظر اتمام مرخصی پزشک باشند یا به بیرجند مراجعه کنند.
این شهروند با بیان این‌که در سطح استان پزشکان متخصص زیادی داریم، گفت: اگر شرایطی فراهم شود که برای هر تخصص در این بیمارستان بیش از یک پزشک حضور داشته باشد بهتر است چراکه در صورت نبود پزشک متخصص برای مدت زمانی، بیماران به جز بیماری، مشکل و نگرانی از عدم حضور پزشک یا مراجعه به بیرجند را نداشته باشند.
هفته گذشته مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در صفحه اینستاگرامی خود از دیدار با سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داده بود.
وی در مورد این دیدار ضمن تشکر از تلاشگران عرصه سلامت در مواجه با ویروس کووید ۱۹ به اهم نیازها و درخواست‌های حوزه بهداشت و درمان حوزه انتخابیه پرداخت و گفت: خواستار تامین اعتبار فوری جهت ساخت و تجهیز پروژه اورژانس بیمارستان شهید آتش‌دست نهبندان، توسعه این بیمارستان از ۳۲ به ۶۴ تخت، تکمیل پروژه اقامتی متخصصین بیمارستان‌های نهبندان و سربیشه و تامین پزشک متخصص مورد نیاز بیمارستان‌های نهبندان و سربیشه هستم.
سفر معاون وزیر بهداشت به نهبندان
شاهین‌فر مسئول روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: بعضی از تخصص‌ها جایگزین دارند و برخی از تخصص‌ها که در استان کمبود است جایگزین ندارند.
وی افزود: پزشک جایگزین را باید وزارت‌خانه به استان بدهد و بر اساس سهمیه توزیع می‌شود.
مسئول روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: برای برخی از تخصص‌ها که تعداد پزشک بیشتر است اگر پزشکی مرخصی برود یا برایش مشکلی به وجود بیاید، جایگزین وجود دارد اما وقتی که تعداد پزشکان در برخی از تخصص‌ها کم است، نمی‌شود پزشک یک شهرستان را به شهرستان دیگر منتقل کرد.
شاهین‌فر از حضور معاون وزیر بهداشت در استان خبر داد و گفت: معاون وزیر بهداشت روز چهارشنبه به شهرستان نهبندان سفر خواهد کرد و ان‌شاءالله امیدواریم در این سفر که با هدف پیگیری مشکل کمبود پزشک در نهبندان انجام خواهد شد، مشکل مردم نهبندان مرتفع شود.
انتهای پیام/۱۲۷