گزارش/

گلایه بوچیاکاران خراسان جنوبی از تفاوت عملکرد مسئولان/ بوچیاکاران نیاز به تمرین دارند

بوچیاکار خراسان جنوبی با بیان این‌که مهم‌ترین مشکل ما عدم حمایت از ورزشکاران این رشته است گفت: مسئولان گفتند به دلیل شیوع کرونا، فعلا تمرینی وجود ندارد و این در حالی است که در برخی استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند، تمرین آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ورزش همواره راهی برای نشان دادن توانایی ها است. با درخشش معلولان در ورزش‌ حتی در سطح جهانی، اهمیت ورزش معلولان چند برابر می‌شود زیرا این افراد دارای روحیه ای قوی و سرشار از توانایی های نهان و آشکار هستند.
بوچیا ورزشی ویژه معلولین جسمی حرکتی
بوچیا نوعی ورزش ویژه معلولان جسمی حرکتی است. ورزش بوچیا در اصل برای افراد دارای فلج مغزی طراحی شده بود اما درحال‌حاضر توسط ورزشکارانی با معلولیت‌های چندگانه و شدید حرکتی همانند آتروفی عضلانی نخاعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این رشتهٔ ورزشی توسط کمیتهٔ بین‌المللی بوچیا و زیر نظر انجمن بین‌المللی تفریحات و ورزش‌های فلج مغزی اداره می‌شود. ورزشکاران برحسب توانایی‌های فیزیکی و عملکردیشان در یکی از چهار کلاس ورزشیBC1-BC4 به رقابت می‌پردازند.
هدف این بازی پرتاب توپ‌های رنگی به نزدیکی توپ سفید (جک‌بال) است. شرکت‌کنندگان می‌توانند توپ‌ها را برحسب توانایی‌هایشان با دست یا پا یا در ناتوانی‌های شدید با سر و با یک وسیلهٔ کمکی (رمپ) پرتاب کنند و در پایان هر دور، داور بر اساس میزان نزدیکی توپ‌ها به جک‌بال به بازیکنان امتیاز می‌دهد. بوچیا به سه صورت انفرادی، دونفره و تیمی برگزار می‌شود.
این ورزش نیاز به هماهنگی اندام، پردازش سیستم عصبی مرکزی، کار گروهی و کنترل هیجانی دارد و کیفیت زندگی بسیاری از اشخاص دارای فلج مغزی از طریق شرکت در این بازی و ارتباط با مردم و دوستان جدید افزایش یافته است.
علی رغم توجه کم به ورزشکاران این رشته در کشورمان اما این ورزش طرفدارانی دارد.
محمدجواد فضائلی، فعال دانشجویی و یکی از معلولان بیرجندی است که قبلا والیبال نشسته کار می‌کرده و حدود سه سال است در رشته بوچیا فعالیت می‌کند، از کم و کاستی‌های آن می‌گوید.
فضائلی در گفت‌وگو با خاورستان، با اشاره به بی‌توجهی مسئولان و عدم حمایت ورزشکاران این رشته، بیان کرد: مهم‌ترین مشکل ما عدم حمایت از ورزشکاران این رشته است اما در زمان مسابقات از ما انتظار عملکرد خوب و قهرمانی دارند.
این فعال دانشجویی بیرجندی افزود: حتی توپ‌ها نیز از کیفیت لازم برخوردار نیستند و در مسابقات که توپ‌ها را با دیگر بازیکنان مقایسه می‌کنیم، کیفیت پایین این توپ‌ها بیشتر به چشم می‌آید.
وی با اشاره به بی توجهی‌های دیگر مسئولان به ورزشکاران این رشته، بیان کرد: سال گذشته قرار بود برای یک سری مسابقات کشوری به بابلسر برویم، مسئولان در ابتدا، مسئله نبود بودجه را مطرح کردند، خودمان با کمک خیرین هزینه را تأمین کردیم و پول رفت و آمد اعضای تیم و حتی ورودی مسابقه را جور کردیم، اما زمانی که چمدان‌ها را بسته و آماده رفتن بودیم، به ما گفتند که سفر لغو شده و هنوز هم برای آن دلیل قانع کننده‌ای اعلام نکرده اند.
بوچیاکاران نیاز به تمرین دارند
فضایلی بیان کرد: امسال مسابقه کشوری دیگری قرار است برگزار شود، اما به دلیل شرایط کرونا، امکان مسابقه دادن تیم‌های کل کشور به صورت همزمان وجود ندارد. خراسان جنوبی و پنج استان دیگر در یک گروه قرار گرفته اند؛ اگر در این مرحله از مسابقات موفق شویم، می‌توانیم به مرحله بعد که نهایی است، برویم.
وی ادامه داد: ما مسابقه کشوری داریم و اسامی بازیکنان و اعضای تیم رد شده است اما نیاز به تمرین داریم، به ما گفته شد به دلیل شیوع کرونا، فعلا تمرینی وجود ندارد و این در حالی است که کرونا در خراسان جنوبی در وضعیت قرمز نیست و تمرین بازیکنان در استان‌هایی مانند آذربایجان غربی و شرقی که در وضعیت قرمز هستند، آغاز شده است.
این ورزشکار بیرجندی گفت: به ما گفته شده که این سختگیری به خاطر حفظ جان خودمان است، اما در یکی از سالن‌های ورزشی بیرجند، تیم والیبال نشسته مشغول تمرین است.
فضائلی گفت: تیم بوچیای بیرجند متشکل از ۶ نفر بازیکن و به همراه مربیان و همراهان در نهایت به ۱۴ نفر می‌رسد که این تعداد افراد می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سالن ورزشی حضور پیدا کنند و تمرین‌های خود را ادامه دهند، با این حال از تمرین ما جلوگیری شده است.
وی به مسئله اختصاص سالن به ورزشکاران این رشته در منطقه‌ای دور از مرکز شهر اشاره کرد و افزود: این سالن حدودا نیم ساعتی از شهر فاصله دارد و ورزشکاران برای تردد نیاز به استفاده از خودرو دارند، در حالی‌که همه بچه‌های تیم، خودروی شخصی ندارند.
اعضای تیم بوچیا در خراسان جنوبی در حالی مشغول رفع موانع تمرین خود هستند که در دیگر استان ها، تیم‌های رقیبشان، تمرینات را آغاز کرده و به صورت جدی مشغول آماده کردن خود برای حضور در آخرین دور رقابت‌ها هستند.
تمرین ورزشی به صورت مجازی!
شریعتی‌فر رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان خراسان جنوبی، در این خصوص در گفت‌وگویی گفت: ورزشکاران برای حفظ سلامت خود، حتی اگر مسابقه دارند، در خانه تمرین کنند.
وی افزود: ورزشکاران این تیم به دلیل اینکه آسیب دیده هستند، وضعیت خاصی دارند و باید در محیطی بدون هرگونه آلودگی، تمرین کنند و در تمرین‌ها علاوه بر مربی، سرپرست هم باید در کنار ورزشکاران باشد و همین امر باعث ایجاد تجمع می‌شود.
شریعتی‌فر فربیان کرد: از سوی فدراسیون معلولان و جانبازان، دستور لغو تمرینات ورزشکاران کم توان و توان یاب صادر شده و این موضوع ربطی به خراسان جنوبی ندارد.
این در حالیست که تصاویر تمرین ورزشکاران والیبال نشسته در بیرجند در فضای مجازی دست به دست می‌شود، هرچند شریعتی فر این موضوع را تکذیب کرد و گفت: قرار به برگزاری تمرین بود، اما انجام نشد. نمی‌توانیم تمرین برگزار کنیم، چون خلاف ضابطه و قانون است.
رئیس هیئت ورزش‌های جانبازان و معلولان خراسان جنوبی ادامه داد: برای اینکه ورزشکاران بوچیا در خراسان جنوبی از تمرینات خود عقب نمانند، مربیان به صورت آنلاین با آنان تمرین می‌کنند. این ارتباط برقرار است و تمرین‌های ورزشکاران به صورت مجازی ادامه دارد.
تامین توپ برای تمرین در خانه
رئیس هیات ورزش‌های جانبازان و معلولان خراسان جنوبی همچنین به تأمین توپ برای ورزشکاران اشاره کرد و گفت: چند روز پیش تصمیمی گرفته شد تا برای همه اعضای تیم توپ تهیه شود. این توپ‌ها خارجی است و در همین هفته تأمین خواهد شد. توپ‌ها را به ورزشکاران می‌دهیم تا بتوانند در خانه تمرین کنند.
شریعتی فر با بیان اینکه، اعضای تیم بوچیای بیرجند اکنون در حالی مشغول تمرین در منزل و به صورت مجازی هستند، که برخی از آنان توپ ندارند افزود: جلسه‌ای با مدیرکل ورزش و جوانان استان و برخی دیگر از مسئولان استانی داشتیم و در آن جلسه مسئله دور بودن سالن ورزشکاران بوچیا را مطرح کردیم.
وی ادامه داد: از طرف اداره کل ورزش و جوانان به ما گفته شد که فعلا سالن خالی وجود ندارد، اما می‌توانند بودجه‌ای برای تأمین وسایل گرمایشی و سرمایشی این سالن یا تعمیر آن‌ها در اختیار ما قرار دهند. در حالیکه این موضوع وظیفه ما نیست. در واقع هر شخصی که به مدیریت کل ورزش و جوانان استان تعیین می‌شود، از ابتدا وعده می‌دهد، اما پس از آن وعده‌های خود را برای ورزش معلولان و جانبازان فراموش می‌کند.
انتهای پیام/۱۳۳/ ۴۰/ ۴