گلایه خبرنگاران خراسان جنوبی از عدم فعال شدن بسته اینترنتی روز خبرنگار/ معاون امور رسانه ارشاد: پیگیر موضوع از وزارتخانه هستم

در حالی که اپراتورهای تلفن همراه اعلام کرده اند که هدیه 200 گیگ اینترنت رایگان خبرنگاری را تخصیص می دهند؛ اما بسیاری از خبرنگاران استان از عدم فعال شدن این بسته خبر می دهند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، چند سالی است که هدیه بسته اینترنتی به مناسبت روز خبرنگار باب شده است و امسال هم اپراتورهای تلفن همراه اعلام کرده اند که هدیه ۲۰۰ گیگ اینترنت رایگان خبرنگاری را تخصیص می دهند؛ اما نحوه تخصیص آن مورد ابهام است. زیرا در حالی که یکی از اپراتورها اعلام کرده که هدیه براساس لیستی که وزارت ارتباطات سال پیش از خبرنگاران به اپراتورها داده، تخصیص داده می شود اما اپراتور دیگر لیست معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد را ملاک می‌داند. بنابراین سازوکار تخصیص هدیه خبرنگاری امسال هم با ابهام روبه رو است.
یکی از همکاران خبرنگار در این باره، گفت: وزارت ارتباطات در همان سال اول یک لیست از خبرنگاران تهیه کرد که هر سال برای همان سیم کارتی که روز اول با آن در سامانه ثبت نام کرده ام، اینترنت هدیه ۲۰۰ گیگ خبرنگاری فعال شود، اما این بسته امسال هنوز برای بنده فعال نشده است.
یکی دیگر از خبرنگاران استان در این خصوص گفت: بنده طی دو سال متوالی از بسته های اینترنتی هدیه روز خبرنگار استفاده کردم. اما امسال در حالی که زمان انقضا و پایان بسته اینترنتی روز خبرنگار در ۱۹ مردادماه به پایان رسیده است، اما هنوز بسته اینترنتی جدید فعال نشده است.
وی افزود: امسال بسیاری از خبرنگاران فعال استان از عدم فعال شدن این بسته گله مند هستند، در حالی که این بسته برای عده کمی از خبرنگاران فعال شده است.
یکی از خبرنگاران دیگر هم در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: در حالی که بنده یکی از خبرنگاران فعال استان هستم، اما متاسفانه تاکنون از بسته های اینترنتی روز خبرنگار بهره مند نشدم و معلوم نیست این بسته ها بر چه اساسی برای خبرنگاران فعل می شود که خبرنگاران فعال از قلم می افتند و این بسته ها برای برخی خبرگار نماها که فقط اسم خبرنگار را یدک می کشند، فعال می شود.
وی افزود: امسال هم مثل دو سال گذشته، این بسته هنوز برای بنده فعال نشده و اصلا کسی پاسخگو نیست و نمی دانم باید این موضوع را از کجا پیگیر شوم.
یکی از انتقادهای اصلی به نحوه تخصیص هدیه اینترنت خبرنگاری، تجمیع نشدن اطلاعات و لیست خبرنگاران مشمول است.
وزارتخانه از استان لیست نمی گیرد
محمود رمضانی معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اصلا موضوع طرح بسته اینترنتی رایگان برای خبرنگاران را به ما اطلاع نداده و سال گذشته هم همین موضوع و مشکل مطرح بود چرا که این وزارتخانه بر اساس لیستی که خودشان داشته بودند، اینترنت هدیه را برای خبرنگاران فعال کرده بود، در حالی که باید لیست خبرنگاران را از ادارات فرهنگ و ارشاد استانی دریافت کنند.
وی بیان کرد: در همین خصوص سال گذشته پیشنهاد دادیم که اگر قرار است در سال آینده هم اینترنت خبرنگاران فعال شود، حتما با استان هماهنگ شود تا لیست خبرنگاران ارائه شود.
معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: اکنون هم این موضوع را با وزارتخانه مطرح و در حال پیگیری هستم، اما هنوز به نتیجه نرسیده ام. در این خصوص جواب وزارتخانه این بوده که اپراتورهای همراه اول و ایرانسل، اینترنت خبرنگاران را بر اساس لیست سال قبل خود فعال کرده اند، اما در مقابل بسیاری از خبرنگاران استان از عدم فعالسازی این بسته اینترنتی گلایه دارند.
تجلیل از ۳۵۵ خبرنگار و اصحاب رسانه
رمضانی با اشاره به اینکه در سطح استان بیش از ۱۸۰ رسانه شامل ۱۳۰ پایگاه خبری و نشریه و ۵۵ نمایندگی خبرگزاری و سرپرستی روزنامه وجود دارد، گفت: به مناسبت روز خبرنگار از ۶۰ رسانه و ۳۵۵ خبرنگار و اصحاب رسانه استان تجلیل شد.
انتهای پیام/۷