گلایه شهروندان بیرجندی از ادامه گرانی در بازار/ نرخ مواد ضدعفونی‌کننده ۴۰ درصد افزایش یافت

این روزها شهروندان از افزایش قیمت کالاها گلایه دارند؛ افزایش قیمتی که پا را از کالاهای اساسی فراتر گذاشته و به مواد بهداشتی رسیده است.

به گزارش خاورستان به نقل از تسنیم، کرونا ویروس چموشی است که همچنان در استان می‌تازد و قربانی می‌گیرد. اسفندماه بود که زمزمه شیوع کرونا در شهر و استان خراسان جنوبی همزمان با دیگر نقاط کشور پیچید.
کرونا که آمد خیلی از مشاغل و کسبه تعطیل شد و کرکره واحدهای صنفی را پایین کشید؛ مردم هم بنا به توصیه مسئولان موظف به زدن ماسک و استفاده از مایع ضدعفونی شدند.
اما در همان ابتدای زمزمه شیوع کرونا بود کمبود ماسک و مایع ضدعفونی در بازار مشهود شد که بانوان سختکوش استان در قالب کارگاه‌های مختلف اقدام به تولید ماسک خانگی کردند.
شیوع ویروس کرونا سبب افزایش قیمت و کمیاب شدن برخی اقلام بهداشتی در روزهای ابتدایی شیوع این بیماری شد اما بعد از گذشت حدود چهار ماه و اشباع بازار از بعضی محصولات بهداشتی در حالی که شهروندان در انتظار کاهش قیمت این اقلام بودند در روزهای اخیر برخی برندهای تولید داخل استان با افزایش قابل توجه قیمت مواجه شده است.
یکی از همشهریان بیرجندی ضمن گلایه از افزایش قیمت مواد ضدعفونی گفت: قیمت مواد ضدعفونی کننده از ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
وی ادامه داد: مردم در این اوضاع اقتصادی باید تاوان گرانی همه چیز را بدهند اما چرا نظارتی نیست چرا باید یک مایع ضدعفونی دست افزایش قیمتی تا این حد داشته باشد.
با رفع برخی از محدودیت‌ها مردم به جریان زندگی عادی برگشتند و آمار ابتلا و فوتی‌های کرونا به شدت بالا گرفت آن طور که بار دیگر استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری‌ها اجباری شد.
خراسان جنوبی نیز یکی از استان‌هایی بود که از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک اجباری شد اما با این شرایط آنچه مطرح است افزایش ۴۰ درصدی مواد ضدعفونی است چیزی که این روزها مردم از آن گلایه دارند.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال تاکنون شاهد افزایش قیمت در بیشتر اقلام بودیم اما از آنجایی که تولیدکننگان مواد اولیه را از قبل در اختیار داشتند تلاش کردند با مردم بیشتر همراهی کنند و مواد ضدعفونی زیاد افزایش قیمت نداشته باشد.
وی با بیان اینکه از چند هفته اخیر مواد ضدعفونی در بیرجند افزایش ۴۰ درصدی داشته که به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، هزینه‌های دستمزد، افزایش حق بیمه تامین اجتماعی، افزایش قیمت پایه اتانول است و از سویی دیگر مواد ضدعفونی افزایش وزنی ۲۹۰ تا ۳۴۰ گرمی داشته است.
تهوری با بیان اینکه افزایش قیمت می‌توانست از فروردین ماه اعمال شود اما از تیرماه انجام شده است افزود: همکاران ما همچنان نظارت بر بازار را با دقت و حساسیت بیشتر انجام می‌دهند.
وی با بیان اینکه ماسک ارزان قیمت در هفته گذشته با قیمت یک هزار و ۱۰۰ تومان در ۱۰ واحد صنفی توزیع شده است افزود: برای توزیع ماسک‌های ارزان قیمت اطلاع رسانی گسترده انجام شده است. شهروندان در صورت تخلف مراتب را از طریق شماره گیری ۱۹۰ گزارش دهند.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با تایید افزایش قیمت مواد ضدعفونی کننده محصول تولیدی استان بیان کرد: افزایش قیمت براساس اعلام سازمان حمایت و با توجه به افزایش قیمت پایه اتانول، رشد هزینه‌های تولید شامل دستمزد، مواد اولیه مصرفی، ظروف و براساس درخواست واحدهای تولیدی با بررسی اسناد و مدارک مستند است و قیمت اعمال شده کمتر از سطح قیمتی مجاز توسط سازمان حمایت است.
انتهای پیام/۴