تعطیلی در انتظار واحدهای تولیدی خراسان جنوبی؛

گلایه صاحبان واحدهای تولیدی از بی‌عملی و آمارهای نادرست مسئولان/ احیا در کار نیست؛‌ رو به احتضاریم

متأسفانه در حالی مسئولان از آمارهای دهن پرکن احیای کارخانه‌های راکد دم می‌زنند که بررسی‌ها نشان می‌دهد در برخی موارد نه‌تنها احیا و جریان تولیدی در کار نبوده، بلکه اگر هم بوده تمام زحمت آن به عهده خود تولیدکننده بوده است و مسئولان کوچک‌ترین نقشی نداشته‌اند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، در ۲۳ مردادماه سال جاری بود که مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی در نشست خبری با اصحاب رسانه، آمار و ارقامی از وضعیت واحدهای تولیدی استان ارائه داد که مورد اعتراض برخی از فعالان حوزه صنعت و همچنین مطالبه گری کارگروه تحول آفرینی رسانه ای استان قرار گرفت.
مهدی پارسا در این خصوص گفته بود: در سه سال اخیر با راه‌اندازی مجدد ۳۵ واحد تولیدی و صنعتی در استان، زمینه اشتغال ۴۰۰ نفر دوباره فراهم شده و در حال حاضر ۲۹ درصد واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان غیرفعال و راکد است.
رمضانی یکی از فعالان عرصه تولید خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، ضمن تصریح این‌که به شدت این آمار واهی را رد می‌کنم؛ یادآور شد: مسئولانی که چنین آمارهایی اعلام می‌کنند لیست ۳۵ واحد را اعلام کنند؛ آیا الان این واحدها فعال هستند؟ کارخانه شیر فراز لبن به چرخه تولید برگشت اما ۱۰ روز بعد غیرفعال شده است؛ واحد آریا سلار دو روز بعد از فعالیت تعطیل شد.
رمضانی ادامه‌داد: از دوسال پیش که کمیته پایش راه اندازی شده و آماری که مسئولان صنعت، معدن و تجارت شش ماه پیش به این کمیته اعلام کردند؛ ۴۹ درصد واحدهای صنعتی در بیرجند و ۴۵ درصد واحدهای صنعتی استان، غیرفعال است اما چطور می‌شود اکنون آمار دیگری ارائه می‌کنند؟
پس از اعتراض ها و مطالبه گری های انجام شده، لیستی از کارخانه های احیای مجدد توسط مسئولان مربوطه منتشر شد که این رسانه جهت شفاف سازی و روشن شدن واقعیت، آن را مورد بررسی قرار داد و در این خصوص با تعدادی از متولیان کارخانه های ذکر شده در لیست که نام و نشان و شماره تماسی از آن‌ها در دسترس بود، گفت‌وگو کرد.
نکته جالب در انجام این مصاحبه ها این بود که برخی از کارخانه‌داران اصلا روحشان هم از تعطیلی واحدشان خبر نداشت و در واقع این کارخانه‌ها اصلا تعطیل نشده بودند که قرار باشد دوباره راه اندازی شوند، اما اکنون در حال احتضارند و اگر حمایت نشوند؛ مجبور به تعطیلی خواهند شد.
برخی هم اصلا کارخانه نبودند و تولیدی در آن وجود نداشت که حالا بخواهد با احیای مجدد دوباره جان تازه ای بگیرد؛ مثل شرکت پخش یا قالیشویی. برخی واحدهای دیگر نیز احیا شده بودند، اما نه در بازه زمانی سه سال اخیری (مرداد ۹۶ – مرداد ۹۹ ) که آقای مدیرعامل عنوان کرده بود، بلکه احیای آن به سال‌های قبل تر برمی‌گشت. البته در این بین چند کارخانه احیا شده نیز پیدا شد، اما سرفصل مشترک تمام این کارخانه‌ها این بود که بیشتر آن‌ها توسط خود اشخاص و بدون حتی ریالی اعتبار یا حمایت دولتی راه اندازی شده بود و در حالی که تمام سختی ها و مشقات متحمل خود تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بوده است؛ اما مسئولان با خبرسازی، آن را به نام و کام خودشان ثبت کردند.
آمار منقضی‌شده
صباغ مدیرعامل کارخانه طاق‌بیست در این خصوص به خبرنگار خاورستان، می‌گوید: در سال ۹۳ کارخانه را خریداری کرده و راه اندازی آن هم طی دو مرحله در سال های ۹۴ و ۹۵ انجام شده است.
او می افزاید: جهت احیای کارخانه از منابع شخصی هزینه کرده و هیچ اعتبار و تسهیلات دولتی دریافت نکرده است. او در پاسخ به اینکه آیا برای توسعه کارخانه برنامه ای دارد؛ می‌گوید: برای توسعه کارخانه برنامه ای ندارم و در واقع اگر بتوانم با همین شرایط کارخانه را حفظ کنم هنر کرده ام.
بذرکاران مدیرعامل کارخانه آذین شانه قهستان (تولید شانه تخم مرغ) نیز سال ۱۳۹۶ کارخانه را از بانک صادرات خریداری کرده و اسفندماه سال ۹۸ خط دوم کارخانه را به بهره برداری رسانده که باعث افزایش سه برابری تولید شده است. او می‌گوید: راه اندازی و همچنین توسعه کارخانه همه با سرمایه گذاری خودش انجام شده و مسئولان در این خصوص هیچ حمایتی نداشته اند.
احیا یا احتضار/ احیایی در کار نبوده؛ گویا قرار بر تعطیلی است
جلال‌الدین کوهستانی مدیرعامل کارخانه کاوش فرادیس شرق که در شهرک صنعتی فردوس واقع شده است نیز از اینکه نام کارخانه‌اش در لیست واحدهای احیا شده قرار گرفته؛ تعجب کرده و تاکید می کند: کارخانه همیشه احیا بوده و تعطیلی نداشته است، اما گویا اکنون در سال جهش تولید و به همت آقایان دولت قرار است از صفحه تولید محو و تعطیل شود.
او با اشاره به اینکه در سال ۹۲ پروانه بهره برداری کارخانه را اخذ و در سال ۹۴ آن را به بهره برداری رسانده است، با اظهار گلایه می‌گوید: از ابتدای کار هیچ تسهیلات و سرمایه در گردشی دریافت نکردم و اکنون ۴ سال است که درخواست سرمایه در گردش کرده ام، اما متاسفانه هنوز موفق به دریافت آن نشدم. با این وضعیت سال گذشته، از جیب خودم و بدون هیچگونه حمایت مالی، خط تولید جدیدی را راه اندازی کرده ام و اکنون کارخانه دارای دو خط فرآوری مواد معدنی و یک خط تولید کود است که به دلیل عدم تامین سرمایه در گردش، تنها یک خط آن فعال است و اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد، مجبور به تعطیلی کارخانه خواهیم شد.
کوهستانی ادامه می‌دهد: متأسفانه سنگ اندازی و عدم حمایت مسئولان سبب شده تا تعداد کارگران مستقیم این واحد تولیدی از ۴۰ نفر به ۵ نفر برسد. در حالی که مواد اولیه این کارخانه با قیمت ارزان و از معادن شهرستان تامین می شود و بازار فروش آن نیز فراهم است. همچنین با توجه به اینکه محصول نهایی کارخانه مواد اولیه تعدادی از کارخانه های دیگر را تامین می کند؛ در صورت تعطیلی این واحد، ۵ یا ۶ واحد تولیدی دیگر نیز به تعطیلی کشانده خواهد شد.
احیای تولید با تبدیل کارخانه به انبار
حامد میرزایی مسئول شرکت پخش محصولات آیدین است که در این خصوص اظهار می‌کند: مردادماه سال ۹۵ ملکی را که قبلا متعلق به یک واحد تولیدی بوده است را خریداری کردیم و اکنون تولیدی در این واحد انجام نمی شود بلکه به عنوان دفتر پخش محصولات شرکت آیدین تولیدی تبریز فعالیت می کنیم. با توجه به عدم تولید، نیازی به حمایت مسئولین هم وجود ندارد.
حمید حجتی مدیرعامل کارخانه افشره ساز باقران فردوس نیز با اشاره به فعالیت کارخانه در سال ۹۰، می‌گوید: تولید این کارخانه از سال ۹۱ تا ۹۵ دچار تعطیلی و دوباره از انتهای سال ۹۵ بدون هیچ حمایتی از سوی دولت و مسئولان، راه اندازی شد. هم اکنون ۳۰ نفر کارگر در این واحد فعالیت می کنند و توسعه آن حداقل نیازمند ۲۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش است.
سرمایه گذاری خارجی برای رونق دوباره
یوسفی مدیرعامل کارخانه پارس بتن خوسف نیز از مشکلات مالی و ورشکستگی‌اش در سال ۸۹ می‌گوید که منجر به تعطیلی کارخانه و همچنین به زندان افتادنش شده است. اما طی ماه‌های اخیر اقدام به جذب سرمایه‌گذار خارجی کرده که در این خصوص نامه‌نگاری‌های مسئولان (عباس جرجانی- مسئول وقت جذب و سرمایه گذاری استانداری) نیز تقریبا راهگشا بوده و در نهایت فعالیت مجدد کارخانه از ۲۶ فروردین ماه ۹۹ شروع شده است و هم‌اکنون ۲۳ نفر نیرو به صورت مستقیم و بیش از ۱۰۰ نفر نیرو به صورت غیرمستقیم با این واحد تولیدی همکاری دارند.
او با اشاره به ارسال اولین محموله های صادراتی بلوکه به افغانستان طی هفته آینده، از سخت گیری های ورود ماشین آلات به کشور و همچنین سنگ اندازی های سازمان ملی استاندارد به جای حمایت، اظهار گلایه کرد.
انتظار حمایت داریم
در شهرک صنعتی خوسف کارخانه تولید قطعات بتنی نیز وجود داشته که تعطیل شده بود، اما آقای معارف دوست به همراه شریکش آقای مددی؛ در بهمن ماه سال ۹۸، این کارخانه را خریداری کرده و از آن زمان تاکنون نسبت به ایجاد ساخت و ساز و فعالیت‌های عمرانی در این بیابان ۴ هزار متری اقدام و با ایجاد زیرساخت‌ها و خط تولید، آن را به صورت صددرصدی تکمیل کرده اند که البته هنوز به ثبت نرسیده است.
معارف دوست با اشاره به بهره برداری این کارخانه به صورت بخش-بخش از ابتدای شهریورماه، می‌گوید: چون ماشین آلات بخش بتن اجاره‌ای است تنها از ۱۰-۱۵ درصد ظرفیت کارخانه استفاده می‌شود، که در صورت بهره‌برداری کامل حداقل برای ۱۵ نفر شغل ایجاد خواهد شد.
او به عنوان یک جوان ۲۷ ساله به همراه شریک ۳۰ ساله اش؛ تمام دار و ندارش را برای این کار هزینه کرده و معتقد است اگر سرمایه اش را در هر جای دیگری هزینه می کرد بازدهی بالاتر و سریع تری می داشت، اما اکنون که تصمیم گرفتند تا آن را در تولید هزینه و سفره ای را برای چند نفر دیگر باز کنند، انتظار است تا حداقل به میزان سرمایه گذاری انجام شده، دولت نیز کمک حال باشد.
معارف دوست مدعی است که تاکنون یک ریال از سوی دولت و مسئولان حمایت نشده اند، اما باتوجه به اجاره ای بودن وسایل نقلیه کارخانه، تاکنون پیگیری هایی برای دریافت تسهیلات خرید این وسایل به میزان ۳ تا ۴ میلیارد تومان، انجام شده که هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی می‌گوید: مسائل و مشکلات حوزه تولید زیاد است، یکی از کارهای خوبی که انجام شد دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر عدم‌تعطیلی و مصادره واحدهای تولیدی به دلیل مشکلات مالی و بدهی به بانک ها بود، اما متاسفانه بانک ها به دلیل ترس از عدم پرداخت اقساط، کارشکنی کرده و از دادن تسهیلات خودداری می کنند.
احیای مجدد دروغ است/ مسئولان کاری نکرده و نمی‌کنند
محمد اسماعیل ایار از تولیدکنندگان سیم فولادی در شهرک صنعتی طبس در پاسخ به تماسم از اینکه از کارخانه اش به عنوان کارخانه احیا شده یاد می کنم؛ متحیر مانده و در همین حین می پرسد؛ شاید منظورتان فلان کارخانه است. اما وقتی نام خودش را به عنوان مدیرعامل ذکر می کنم؛ می گوید: در سال ۹۲ زمین کارخانه را خریداری و در سال ۹۵ آن را به بهره برداری رسانده است و هم اکنون دو نفر کارگر در آن مشغول به کار هستند.
او معتقد است که کارخانه اش مشکل خاصی نداشته که نیاز به احیا داشته باشد، بلکه چون نیازمند کارگر متخصص است مدتی تعطیل بوده و پس از تعویض و جذب نیرو دوباره فعالیتش را از سر گرفته است. همه این حرف ها دروغ است؛ در واقع مسئولان کاری نکرده و نخواهند هم کرد.
او مشکلات حوزه تولید را فراوان می داند اما از آنجایی که معتقد است مسئولان فقط حرف زده و عمل نمی کنند، از بیان مشکلاتش خودداری کرده و تنها اعطای تسهیلات سرمایه در گردش حدودا ۲۵۰ میلیون تومانی را سبب افزایش ۲ تا ۳ برابری تولید و اشتغال واحدش می داند.
جریان تولید در قالیشویی
محسن منعم زاده مسئول قالیشویی درخشان نیز در خصوص فعالیت این واحد بیان می کند: این کارگاه قالیشویی متعلق به پدرخانم بنده بوده که به دلیل فوت ایشان، از سال ۸۸ دچار تعطیلی شد. اما بنده از سال ۹۷ با سرمایه گذاری و هزینه کرد در زمینه ساختمانی و بروزرسانی ماشین آلات دوباره آن را راه اندازی کردم که دو نفر کارگر مشغول بکار هم دارد. در این راستا هیچ حمایت دولتی انجام نشده و تمام سرمایه گذاری شخصی بوده است.
۷ ماه پس از افتتاح؛ اندر خم یک مجوز
خورشیدی مدیرعامل کارخانه صنایع بسته بندی و فرآوری افرا که در شهرک صنعتی خوسف واقع شده است، مدعی است که در اواخر سال ۹۷ این کارخانه را خریداری کرده و پس از سرمایه گذاری و آماده سازی، این واحد در ۲۲ بهمن ماه سال گذشته و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شده است.
او می گوید: در زمان افتتاح این واحد، مسئولان حاضر از دریافت مجوز سازمان غذا و دارو ظرف ۱۰ روز سخن می گفتند، اما هم اکنون پس از گذشت ۷ ماه از آن زمان، هنوز نتوانسته ام این مجوز را دریافت کنم و به همین دلیل فعالیت کارخانه در حد آزمایشی است.
وی با اشاره به اینکه برای فعالیت رسمی کارخانه نیازمند مجوز سازمان غذا و دارو هستیم، می افزاید: هم اکنون ۵ نفر کارگر در این کارخانه مشغول هستند که پس از راه اندازی کامل به بیش از ۲۰ نفر نیرو نیاز خواهد بود.
وی با طرح این سوال که آیا منظور از سال جهش تولید؛ جهش در قیمت دلار، سکه، مرغ و تخم‌مرغ است؟ تصریح می‌کند: ۷ ماه است که منتظر یک مجوز مانده ایم. مسئولان شهرستان و استان دلشان می خواهد کاری انجام شود اما متاسفانه کند کار می کنند و هنوز اندرخم دریافت یک مجوز مانده ایم، در حالی که اگر فعالیت رسمی کارخانه از همان ابتدا آغاز می شد اکنون باید به مرحله صادرات می رسیدیم.
بگذارید تولید رمق بگیرد
بنابراین گزارش؛ متأسفانه در حالی مسئولان از آمارهای دهن پرکن دم می زنند که در برخی موارد نه‌تنها احیا و جریان تولیدی در کار نبوده، بلکه اگر هم بوده تمام زحمت آن به عهده خود تولیدکننده بوده است و مسئولان تنها در مقام سخنگو و مسئول اعلام آمار حاضر شده‍‌اند و با شوهای رسانه ای این اقدامات را به نفع خود مصادره کرده اند.
از طرف دیگر اگر هم واحدی احیا شده، آنقدر مشکلات حوزه تولید بالا رفته که همه سرمایه گذاران از وضعیت موجود نالان اند؛ چه تولیدکننده ای که مجبور است به دلیل عدم تامین نقدینگی عطای تولید را به لقایش ببخشد و چه سرمایه گذارانی که در همان وادی اول و دریافت مجوز، از شوق و نحوه همکاری و مساعدت مسئولان پشت‌میزنشین و امضا کن؛ لرزه بر اندامش می افتد.
امروز خواسته همه سرمایه گذاران این است که اگر تولیدی که جان از کفش رفته؛ احیا شد، به او رسیدگی شده تا جان تازه ای بگیرد، احیا به تنهایی چاره‌ساز نیست، قطعا اگر رها بماند؛ دوباره به درد جانکاه احتضار مبتلا می شود. کمک کنید تا کمی رمق بگیرد.
انتهای پیام/۷/ ۴