پیگیری سوژه مردمی؛

گلایه فروشندگان تره‌بار از فروش میوه در خواربارفروشی‌ها/ اتاق اصناف: فروش میوه در خواروبارفروشی‌ها از نظر قانونی تخلف است

در بسیاری از سوپرمارکت‌ها شاهد فروش میوه و تره‌بار هستیم که همین موضوع نارضایتی فروشندگان میوه و تره‌بار را به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، گاهی یک فروشگاه اجناسی به فروش می‌رساند که مجوزی برای فروش آن ندارد و دایره فروش خود را فراتر از آن‌چه در پروانه کسب او درج شده، می‌کند. این موضوع گلایه سایر فروشندگان را در پی داشته است.
خسروی یکی از فروشندگان میوه و تره‌بار بیرجندی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خاورستان، از فروش میوه در خواروبارفروشی‌ها گلایه کرد و گفت: در راسته خیابان کارگران، هیچ‌گونه نظارتی بر صنف خواروبارفروشی نیست.
وی افزود: خواروبارفروش‌ها پروانه خواروبار فروشی دارند اما متاسفانه انواع میوه و تره‌بار را در مغازه خود به فروش می‌رسانند.
این میوه فروش بیرجندی گفت: ما میوه‌فروشان پروانه فروش میوه و تره‌بار داریم و نمی‌توانیم خوارو بار بفروشیم و اگر مبادرت به فروش خواروبار کنیم با ما برخورد می‌شود.
میوه و تره‌بار اگر به موقع به فروش نرسد خراب می‌شود
خسروی تصریح کرد: وقتی خریدار برای خرید خواروبار به سوپر مارکت مراجعه می‌کند میوه و تره‌بار مورد نیاز خود را نیز از همان مغازه خریداری می‌کند و همین امر باعث شده است که کاسبی ما دچار مشکل شود و ضرر کنیم.
وی با بیان این‌که میوه و تره‌بار اگر به موقع به فروش نرسد خراب می‌شود، افزود: ما با داشتن هزینه‌های زیادی از جمله آب، برق، اجاره مغازه و حقوق کارگر، روز به روز ضرر می‌دهیم.
کاظمی یکی دیگر از میوه‌فروشان بیرجندی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: ما چند مغازه میوه‌فروشی در خیابان رجایی چند سالی است که در این خیابان به فروش میوه مشغول هستیم اما از زمانی که سوپرمارکت‌ها مبادرت به فروش انواع میوه و تره‌بار در مغازه خود کرده‌اند کار و کاسبی ما دچار مشکل شده است.
وی افزود: خواروبارفروش‌ها مجوز فروش میوه و تره‌بار در مغازه ندارند و این کار آن‌ها غیرقانونی است.
این میوه فروش ادامه داد: میوه و تره‌بار از جمله اجناسی است که اگر به موقع به فروش نرسند روی دست فروشنده می‌ماند و خراب می‌شود و میوه فروش متحمل ضررهای بسیار زیادی می‌شود.
کاظمی به هزینه‌های بالای این صنف اشاره کرد و افزود: حقوق کارگر، اجاره مغازه، هزینه‌های آب، برق و گاز متاسفانه افزایش پیدا کرده است و با این روند فروش میوه، روبه ورشکستگی می‌رویم.
فروش میوه و تره‌بار در خواروبارفروشی‌ها از نظر قانونی ممنوع است
در ادامه برای بررسی این موضوع با حیدری رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار بیرجند تماس گرفتیم که وی در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: فروش میوه و تره‌بار در خواروبارفروشی‌ها از نظر قانونی ممنوع است چراکه تداخل صنفی دارد اما با یک تفاهم‌نامه‌ای که با اتحادیه خواروبارفروشی داشتیم، تا ۲۰ درصد می‌توانند تداخل داشته باشند.
حیدری با بیان این‌که در بسیاری از صنوف تداخل صنفی وجود دارد، تصریح کرد: ما از تفکیک صنوف و عدم تداخل آن‌ها استقبال می‌کنیم اما مسئولان نمی‌خواهند این موضوع اتفاق بیفتد چراکه هدف آن‌ها رضایت مردم و مشتری است.
وی افزود: ممکن است در یک خیابان مانند خیابان معلم یک میوه‌فروشی بیشتر نباشد و مردم برای خرید میوه باید مسافت طولانی را طی تا میوه مورد نظر خود را تهیه کنند و همین امر باعث شده برای رفاه حال مردم، اجازه فروش میوه و تره‌بار به سوپرمارکت‌ها داده شود.
رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار بیرجند گفت: در خیابان‌های رجایی و کارگران تعداد مغازه‌های تره‌بار و خواروبار فروشی بیشتر از حد معمول است و بازشدن این تعداد مغازه با میزان جمعیت منطقه هم‌خوانی ندارد.
در خصوص این موضوع با شریف رئیس اتحادیه خواروبارفروشان بیرجند نیز تماس گرفتیم که وی گفت: تداخل صنفی در همه صنف‌ها وجود دارد اگر کم باشد خوب است و اگر زیاد باشد ناجور است و در این زمینه بهتر است با اتاق اصناف خراسان جنوبی همفکری کنید.
فروش میوه در خواروبارفروشی‌ها از نظر قانونی تخلف است
در ادامه با رضا علیزاده رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی تماس گرفتیم که در پاسخ به خاورستان، اظهار کرد: فروش میوه در خواروبارفروشی‌ها از نظر قانونی تخلف است و تداخل صنفی محسوب می‌شود.
وی با اشاره به این‌که تداخل صنفی در تمام کشور وجود دارد و مخصوص استان ما نیست، افزود: برای رفاه حال شهروندان، سقفی را گذاشتیم که اجناسی که با هم تا حدودی سنخیت دارد در سایر مغازه‌ها به فروش برسد.
علیزاده تصریح کرد: در قالب یک تفاهم‌نامه اجازه دادیم بعضی از مشاغل تا ۲۰ درصد با هم تداخل داشته باشند اما قانونی نیست.
انتهای پیام/۱۳۲/ ۳۹/ ۴