در دیدار مدیرکل گمرک خراسان جنوبی با نماینده مجلس مطرح شد؛

گلایه مدیرکل سابق گمرک از عدم‌همراهی مسئولان برای تهیه دستگاه ایکس‌ری

خاشی با اشاره به این‌که هم‌اکنون یکی از مشکلات ما در مرز نبود دستگاه ایکس‌ری است گفت: مدیر یک نفر است، اما اگر از کلان کشور، استاندار و سایر نمایندگان مورد حمایت قرار گیرد می‌تواند کاری را از پیش ببرد، اما اگر چوب لای چرخ گذاشته شود کاری درست نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در دیدار با مدیران کل سابق و جدید گمرک خراسان جنوبی اظهار کرد: همه ما باید در مسائل شخصی و اجتماعی برای بعد تکامل بکوشیم تا ضرر نکنیم.
وی با تاکید بر اینکه همدلی و وحدت در جامعه ضروری است، افزود: مثلا اختلافات برای تعیین دولت تا قبل از مرحله انتخابات پذیرفتنی است و پس از تعیین دولت، باید همدلی ها وجود داشته باشد.
همدلی نباشد، به مردم ضرر می‌رسد
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اما متاسفانه گاهی شاهد همدلی ها نیستیم که این موضوع به مردم ضربه خواهد زد. به طور مثال رئیس جمهور معتقد است که مصوبه مجلس در خصوص اقدام راهبردی لغو تحریم ها به ضرر کشور است، اما شورای عالی امنیت ملی که رئیس این شورا رئیس جمهور است، از هماهنگی رئیس مجلس برای انجام این مصوبه با شورای عالی امنیت ملی، طی دو ماه قبل خبر می دهد. این عدم همدلی ها سبب می شود تا ضمن ضرر و ضربه به مردم، خود مسئولان هم زیر سوال بروند.
خسروی با بیان اینکه معمولا اگر در رده های بالای کشور همدلی وجود داشته باشد، در رده های پایین هم شاهد آن خواهیم بود، گفت: این همدلی ها باید در بدنه کشور اجرا شود تا به نفع همه مردم باشد، اما اگر در کلان کشور همدلی وجود ندارد، مسئولان در خراسان جنوبی باید به نفع مردم و نظام با هم همدل باشند، چرا که دست خدا با جماعت است و هر کس در این مسیر تلاش کند بهره مند خواهد شد.
وی بر رفع مشکلات مرزی استان برای توسعه صادرات و اقتصاد استان نیز تاکید کرد و گفت: مدیرکل سابق گمرک باید اطلاعات و دانسته های ارزشمند خود را در اختیار مدیرکل جدید قرار دهد تا شاهد رسیدگی بهتر به مشکلات و حل امور باشیم.
صادرات ۲٫۵ میلیون تن کالا در هشت‌ماهه سال‌جاری از گمرک خراسان جنوبی
محمدعلی خاشی مدیرکل سابق گمرک خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: آنچه که تاکنون در حوزه گمرک و مرز استان اتفاق افتاده است نتیجه تلاش و همراهی همه مسئولان بوده است.
وی افزود: تشکیل کارگروه های متعدد توسط نماینده مجلس بسیار ارزشمند است و با توجه به اینکه تصمیم حرکت دلسوزانه برای مردم بسیار جدی است، حمایت نماینده به عنوان صدای مردم می تواند موثر باشد.
مدیرکل سابق گمرک خراسان جنوبی با بیان اینکه اقدامات انجام شده طی ۹ سال اخیر توسط گمرک بر اساس ضرورت بوده است، بیان کرد: صادرات کالا از مبادی استان در سال ۹۱، ۱۰۰ میلیون دلار بوده است و طی سال‌های اخیر حجم این کالاها حدود ۴۰۰ هزار تن بوده که توسط حدود ۴۰ دستگاه کامیون انجام شده است.
خاشی تصریح کرد: اما طی هشت ماهه امسال حدود ۲٫۵ میلیون تن کالا توسط ۹۴۰ دستگاه کامیون از مرز خارج و صادر شده است که این میزان تا پایان سال حتما به سه میلیون تن می رسد.
کار مرز دوجانبه است
وی با اشاره به اینکه رونق مرز از یک طرف به تصمیمات افغانستان بستگی دارد، بیان کرد: افغانستان در سال گذشته صادرات چهار قلم کالای اساسی از جمله سوخت، کاشی و سرامیک، آهن آلات و سیمان را به مدت ۴ ماه محدود کرد و این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر صادرات ما گذاشت.
مدیرکل سابق گمرک خراسان جنوبی تصریح کرد: کار مرز دو جانبه است و کسی نمی تواند برای افزایش صادرات و رونق تصمیم قاطع بگیرد، چون ۵۰ درصد تصمیمات مربوط به افغانستان است.
خاشی بیان کرد: در مجموع کاری که در گمرکات استان و مرز ماهیرود انجام می شود ۲۰ درصد مربوط به استان و ۸۰ درصد برای سایر استان های کشور است. به همین دلیل و با توجه به اینکه بیشتر خدمات مرز ملی است، انتظار است تا مسئولان کشوری، نگاهشان به مرز خراسان جنوبی ملی باشد.
دستگاه ایکس‌ری در مرزهای خراسان جنوبی نداریم
وی با اشاره به اینکه هم اکنون یکی از مشکلات ما در مرز نبود دستگاه ایکس‌ری است، اظهار کرد: اگر همراهی بیشتری با اداره کل گمرک استان می شد به خصوص در دوره استانداری آقای مروج‌الشریعه، اکنون این مشکل حل شده بود.
مدیرکل سابق گمرک خراسان جنوبی بیان کرد: متاسفانه آقای مروج‌الشریعه نگاه خوبی به مرز نداشت و در این مسیر سنگ اندازی کرد، در حالی که اگر همراهی می کرد، اکنون ۱۰ سال جلوتر بودیم، ولی این اقدامات ما را به دو سال عقب تر انداخت.
خاشی با تاکید بر اینکه باید تلاش شود تا عقب ماندگی ها جبران شود، اظهار کرد: مدیر یک نفر است، اما اگر از کلان کشور، استاندار و سایر نمایندگان مورد حمایت قرار گیرد می تواند کاری را از پیش ببرد، اما اگر چوب لای چرخ گذاشته شود کاری درست نخواهد شد.
با مصوبه مجلس در خصوص مدیریت واحد مرز همراهی نمی‌شود
رحیم‌زاده مدیرکل جدید گمرک خراسان جنوبی نیز در این دیدار گفت: خدمت به مردم خراسان جنوبی افتخار بسیار بزرگی است و برای بنده وقتی کارم ارزش خواهد داشت که گرهی از مشکلات مردم حل شود.
وی با بیان اینکه با زیرساخت ها و کارهایی که انجام شده، مسیر کار هموار شده است، گفت: در حالی که بر اساس مصوبه مجلس، مدیریت واحد مرز مورد تاکید است و در این خصوص باید یک سازمان تصمیم گیرنده باشد و بقیه همراهی کنند، اما عملا در اجرای این مصوبه با مشکلاتی مواجه هستیم و برخی اوقات همراهی نمی شود.
مدیرکل گمرک خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت های بالای خراسان جنوبی با بیان اینکه در حوزه عمرانی اگر بودجه ای باشد طرح ها را به سرانجام می رسانیم، بیان کرد: تلاش می کنیم تا ۱۷ هکتاری گمرک ساخته و طی چندماه آینده ساکن شویم.
رحیم زاده تاکید کرد: اولویت گمرک استان فراهم کردن دستگاه ایکس ری است که سبب افزایش سرعت کار و حل مشکلات در حوزه بازرسی می شود.
انتهای پیام/۷/ ۴۰/ ۴