پیگیری سوژه مردمی؛

گلایه مردم از جاری‌شدن فاضلاب در رودخانه شاهرود/ قندهاری: پساب فاضلاب به منظور تغذیه سفره‌های زیر‌زمینی رهاسازی شد

برخی از مردم خوسف از جاری‌شدن فاضلاب در رودخانه شاهرود گلایه‌مند هستند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، تعدادی از شهروندان شهرستان خوسف از هدررفت آب در رودخانه شاهرود بیرجند به سمت خوسف خبر داده و خواستار پیگیری شدند.
احمدی یکی از شهروندان خوسفی طی تماس با پایگاه خبری خاورستان، اظهار کرد: پس از بارندگی‌های دو هفته گذشته حجم بسیار زیادی آب در رودخانه شاهرود به سمت خوسف در جریان است.
وی با بیان این‌که این آب، آب حاصل از بارندگی نیست و به نظر می‌رسد فاضلاب باشد، افزود: اگر آب باران باشد که باید پس از چند روز از اتمام بارندگی قطع شود اما با توجه به ادامه‌دار بودن آب احتمال دارد فاضلاب باشد.
این شهروند خوسفی با بیان این‌که رهاسازی فاضلاب در رودخانه برای سلامت مردم و محیط زیست مضر است، گفت: لازم است مسئولان مربوطه در این خصوص اقدام کنند.
احمدی اظهار کرد: این آب از مسیر جاده تغاب، رستوران خاطره، بعد از محمدیه وارد جاده خوسف می‌شود و خودروها نیز از داخل آب رد می‌شوند که وجهه خوبی ندارد.
آبی که در رودخانه شاهرود جاری است پساب فاضلاب است نه فاضلاب
احمد قندهاری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان‌جنوبی در این خصوص اظهار کرد: مهمترین اولویت آب منطقه ای استان تغذیه‌ سفره‌های آب زیرزمینی است.
وی افزود: آبی که در رودخانه شاهرود جاری است پساب فاضلاب است نه فاضلاب.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: پساب فاضلاب را رهاسازی می‌کنیم تا دشت تشنه بیرجند به حالت اولیه برگردد.
قندهاری با بیان این‌که پساب خروجی فاضلاب بیرجند استاندارد است و هیچ‌گونه آلودگی محیط زیست را تهدید نمی‌کند، عنوان کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان به طور مرتب نمونه‌گیری از پساب فاضلاب خروجی از تصفیه خانه بیرجند را انجام می‌دهد.
وی اظهار کرد: از نظر وزارت نیرو پساب فاضلاب، آب جدیدی نیست که مصرف جدیدی برای آن ایجاد کنیم مگر در شرایط خاص، بلکه باید پساب مستقیم به منابع آب زیرزمینی تغذیه شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: رودخانه شاهرود یکی از بهترین رودخانه‌ها برای تغذیه سفره‌های زیرزمینی است و تمامی پساب فاضلاب تصفیه‌خانه بیرجند در کمتر از ۱۰ کیلومتر در حوالی روستای سیوجان به منابع آب زیرزمینی نفوذ می‌کند.
قندهاری در خصوص نگرانی مردم از مضر بودن این آب برای محیط زیست، سلامت مردم و انتشار بوی نامطبوع، بیان کرد: کیفیت پساب فاضلاب بیرجند به صورت مستمر رصد می‌شود و پساب فاضلاب هیچ بویی ندارد بلکه بوی نامطبوع از اطراف تصفیه خانه است.
وی افزود: از هفته گذشته که رهاسازی پساب فاضلاب آغاز شده به طور مکرر بازدید و نمونه گیری از پساب انجام می‌شود و این آب نه تنها مضر نیست بلکه برای سفره‌های آب زیرزمینی مفید است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: طی هفته جاری نشستی با مسئولان سازمان جهاد کشاورزی برگزار میشود تا محصولاتی که با این آب قابلیت کشت دارند را تایید نهایی کنیم.
قندهاری عنوان کرد: بعد از تایید الگوی کشت توسط جهاد کشاورزی بخشی از این آب در اختیار کشاورزانی که چاه‌های آب کشاورزی را خاموش کنند قرار خواهد گرفت.
وی با بیان این‌که هیچ نگرانی بابت رهاسازی پساب در مسیر رودخانه وجود ندارد، گفت: ای سی پساب اکنون حدود چهار هزار و ۵۰۰ است در حالی‌که در روستای فدشک خوسف ای سی آب طبیعی ۲۶ هزار است و این یعنی فوق شور، این آب کمک می‌کند شوری آب تا حدودی گرفته شود.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۹/ ۴