اما و اگرهای مسکن ملی؛

گلایه مردم از روند کند اجرای طرح مسکن ملی/ این طرح نمی‌تواند اقشار ضعیف را خانه‌دار کند

مردم از روند کند اجرای طرح مسکن ملی که در سال‌های آخر دولت تدبیر و امید برای خانه‌دارشدن مردم مطرح شده، گلایه دارند و اعلام می‌کنند: طرح مسکن ملی نمی‌تواند اقشار ضعیف را خانه‌دار کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، وعده خانه دار شدن مردم یکی از وعده های مهم حجت الاسلام حسن روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بود و با انتقاداتی که از مسکن مهر عنوان کرد در زمان انتخابات گفت که مسئله مسکن اولویتی است که به آن توجه ویژه‌ای دارم.
طرح مسکن ملی در راستای خانه دار شدن مردم از اواسط سال گذشته یعنی کمتر از دو سال به پایان دولت مطرح شد و مسئولان اجرایی تصمیم گرفتند طرح مسکن ملی را اجرایی کنند.
تاهل، عدم استفاده از تسهیلات دولتی حوزه زمین و مسکن از اول انقلاب تاکنون، عدم داشتن مالکیت از تاریخ اول تیرماه ۱۳۸۴ به بعد و سابقه پنج سال سکونت در شهر چهار شرط اصلی مطرح شده برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن بود.
شرط هایی که برای طرح مسکن ملی مطرح شده بی شباهت به مسکن مهر نیست اما تفاوت هایی دارد.
سوال اساسی اینجاست چرا دولت و عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی مسکن مهر را طرحی مزخرف خوانده بودند اما می بینیم مانند همان شرایط دوباره مطرح و اجرا م‍ی‌شود؟
در طرح مسکن ملی مقرر شده ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام ۱۸ درصد به متقاضیان پرداخت شود و متقاضیان باید ماهیانه حدود دو میلیون تومان قسط پرداخت کنند.
اما در طرح مسکن مهر بیشترین وام ۵۰ میلیون تومان بود که اقساط آن ماهیانه حدود ۴۵۰ هزار تومان می‌شد.
نکته مهم در این میان این است که مسکن مهر از همان ابتدای دولت نهم شروع شد اما در حالی حرف از اجرایی شدن مسکن ملی به میان آمد که کمتر از دو سال از عمر دولت باقی مانده بود و این نشان می دهد دولت روحانی عزمی جدی برای خانه دار شدن مردم نداشته است.
با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد طرح مسکن ملی به دولت بعدی کشیده شود و دولت آینده باید بار مسئولیت این پروژه را به دوش بکشد.
خانه دار شدن مردم موضوعی اساسی است اما واقعا سوال اینجاست با این شرایط چهار گانه و وام با سود ۱۸ درصد آیا مردم خانه دار می‌شوند؟
خراسان جنوبی نیز یکی از استانهایی است که طرح مسکن ملی در آن اجرایی میشود و در این راستا تاکنون اطلاع رسانی های زیادی انجام شده. علی رغم نیاز مبرم مردم و جوانان استان به مسکن اما به نظر میرسد با توجه به درصد بالای سود وام مسکن ملی و پرداخت ۴۰ میلیون تومان مبلغ اولیه توسط متقاضی در استان کم برخوردار خراسان جنوبی افراد نیازمند به مسکن که از شرایط مالی ضعیفی برخوردار هستند از خانه دار شدن محروم بمانند.
ابتدای آغاز این طرح عده زیادی ثبت‌نام کردند اما تعداد قابل توجهی پس از اعلام نهایی شرایط، واریز مبلغ اولیه و درصد سود بالا از ادامه کار انصراف دادند.
در خراسان جنوبی برای استفاده از این شرایط و جذب سهمیه ای که به استان داده شده بود با ادارات مختلفی رایزنی شد و مباحثی در قالب خانه دار شدن اقشار مختلف مطرح و رسانه ای شد.
یکی از اداراتی که خبر از خانه دار شدن جامعه هدف را داد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بود که طی اطلاعیه ای خبر امکان ثبت‌نام اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه، کارمندان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و … را منتشر کرد.
به نظر می‌رسید بیش از اینکه اقدامی برای خانه دار شدن بی خانه های واقعی انجام شود تبلیغی برای طرح مسکن ملی و تلاش برای استقبال از این طرح بود.
شرایط مسکن ملی برای هنرمندان
یکی از هنرمندان هم استانی که نخواست نامش مطرح شود در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: چند ماه گذشته از طرف فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان استان اعلام شد که امکان ثبت‌نام در طرح ملی مسکن برای هنرمندان فراهم شده و هنرمندان فاقد مسکن می‌توانند در این طرح ثبت‌نام کنند.
وی با بیان این‌که قبل از این اطلاع رسانی کم و بیش در جریان طرح مسکن ملی بودم، افزود: با شنیدن این خبر خوشحال شده و فکر کردم تخفیف یا شرایط ویژه‌ای برای این قشر در نظر گرفته شده اما وقتی پرس و جو کردم دیدم شرایط، همان است که اداره کل راه و شهرسازی اعلام کرده است.
این هنرمند هم استانی بیان کرد: با توجه به اینکه ابتدا باید مبلغ ۴۰ میلیون تومان واریز میکردم و این مبلغ را نداشتم از ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص امتناع کردم.
وی اظهار کرد: درصد سود تسهیلات در نظر گرفته شده برای این طرح بسیار زیاد است ضمن اینکه با حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان وام و ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه نمیتوان خانه دار شد.
این هنرمند خراسان جنوی خاطرنشان کرد: به نظر من طرح مسکن ملی بیش از آنکه زمینه خانه دار شدن افراد فاقد مسکن و قشر ضعیف را فراهم کند، زمینه استفاده سودجویان و افرادی که دارای مسکن هستند را برای داشتن مسکن بیشتر به نام دوستان، آشنایان، اعضای خانواده و … فراهم خواهد کرد.
طرح مسکن ملی نمی‌تواند اقشار ضعیف را خانه‌دار کند
حسنی یکی از شهروندان بیرجندی نیز در این خصوص به خاورستان، گفت: ابتدا در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کردم اما پس از مشخص شدن مبلغ اولیه جهت واریز و نداشتن این مبلغ انصراف دادم.
وی با بیان این‌که چندین سال است مستاجر هستم، افزود: ابتدای ثبت‌نام در شهر بیرجند مکان واگذاری زمین ها نیز مشخص نبود و بدون اطلاع از محدوده مکانی نمی‌شد تصمیم گرفت و در نهایت از ادامه مراحل ثبت‌نام انصراف دادم.
این شهروند بیرجندی به درصد بالای سود وام طرح مسکن ملی اشاره کرد و گفت: اگر درصد سود وام کمتر در نظر گرفته می‌شد برای افراد فاقد مسکن بهتر بود و اقشار ضعیف نیز بیشتر می‌توانستند از این امکان استفاده کنند.
طی پیگیری خبرنگار ما از تعدادی از اصحاب رسانه استان جهت ثبت‌نام در طرح مسکن ملی، هیچکدام از این تعداد همکاران به دلیل نداشتن آورده اولیه و تسهیلات با درصد سود بالا در این طرح ثبت‌نام نکرده بودند.
اما گلایه‌های مردمی علاوه بر بحث مبلغ آورده اولیه و وام با درصد بالا مسائل دیگری نیز بود.
طرح مسکن ملی به نفع بانک‌ها است
خسروی یکی از شهروندان بیرجندی که کارگر است و در طرح مسکن ملی ثبت‌نام کرده در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در مرحله دوم برای طرح مسکن ملی ثبت‌نام کردم و پس از مدتی برای ادامه مراحل باید مبلغ اولیه ۴۰ میلیون تومان را واریز می‌کردم اما به دلیل نداشتن این مبلغ انصراف دادم.
وی افزود: طرح مسکن ملی برای افرادی مانند من مناسب نیست و پرداخت اقساط با مبالغ مطرح شده از عهده من خارج است.
این شهروند بیرجندی بیان کرد: به نظر می‌رسد دولت در این طرح به فکر اقشار ضعیف فاقد مسکن نبوده و فقط خواسته اند با این کار در آخرین سالهای دولت داغ خانه دار شدن و جامانده‌های مسکن مهر را بر دل قشر ضعیف جامعه بگذارند.
خسروی خاطرنشان کرد: طرح مسکن ملی بیش از آنکه به نفع افراد فاقد مسکن باشد، به نفع بانک‌ها است.
گلایه دیگرِ مردم، در بحث واگذاری زمین است.
رضایی یکی از شهروندان بیرجندی نیز در این خصوص گفت: علی رغم واریز مبلغ اولیه اما تاکنون زمین برای من واگذار نشده است.
وی اظهار کرد: برای تعدادی از افرادی که همزمان با من مبلغ اولیه را واریز کردند زمین واگذار شده است.
از دیگر مشکلاتی که در طرح مسکن ملی وجود دارد واگذاری زمین به چند نفر و ساخت توسط خودشان است که به نظر میرسد هماهنگی بین آن ها بسیار سخت باشد.
پیشرفت ۱۲ درصدی مسکن ملی در خراسان جنوبی
حسن علیزاده معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: ۱۴ هزار و ۲۷۴ نفر در طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی ثبت‌نام کرده‌اند که ۶ هزار و ۵۹۰ نفر از آنها حائز شرایط دریافت مسکن ملی هستند.
وی به پیشرفت ۱۲ درصدی مسکن ملی در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: تاکنون پنج هزار و ۶۷۰ نفر از دارندگان شرایط، افتتاح حساب کرده و چهار هزار و ۵۷۱ نفر وجه اولیه را واریز کردند.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی گفت: سهم این استان در طرح اقدام ملی مسکن دو هزار و ۴۵۰ واحد است و هر متقاضی ابتدا باید ۴۰ میلیون تومان وجه را واریز کند.
علیزاده عنوان کرد: تاکنون در مجموع ۲۴۵ هکتار زمین برای طرح اقدام ملی مسکن تخصیص یافته و به دستگاه‌های متولی شامل بنیاد مسکن، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، تعاونی‌ها و انبوه‌سازان واگذار شده است.
وی اظهار کرد: واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، برای متقاضیان شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت (بیرجند) و زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان ساخته می‌شود.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: منبع تامین مالی طرح اقدام ملی آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی است.
علیزاده افزود: در صورت واریز وجه توسط متقاضیان واحدهای مسکونی با توجه به پیشرفت فیزیکی به مرور تا دو سال آینده واگذار می‌شود.
قرارداد واگذاری دو هزار و ۲۸۳ قطعه زمین در خراسان جنوبی به صورت گروهی انجام شده
وی خاطرنشان کرد: همزمان با سراسر کشور قرارداد واگذاری دو هزار و ۲۸۳ قطعه زمین برای واحدهای مسکونی استان خراسان جنوبی به صورت گروهی انجام شده و متقاضیان طرح مسکن ملی در استان به ۱۵۶ گروه پنج، چهار و سه نفره تقسیم بندی شده‌اند که این قراردادها برای ساخت مسکن ملی به گروه‌های مربوطه واگذار شد.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: بعد از واگذاری قرارداد زمین، این گروه‌ها باید نسبت به تهیه نقشه، اخذ پروانه و ساخت و ساز مسکن اقدام کنند.
علیزاده درخصوص گلایه‌های مطرح شده برای طرح مسکن ملی، اظهار کرد: دولت از روز اول شرایط را اعلام کرد و یکی از مهم ترین آنها داشتن آورده اولیه و توانایی پرداخت اقساط بود.
وی عنوان کرد: این که متقاضی هیچ آورده ای نداشته باشد توجیه ندارد و دولت نیز نمی تواند تمام هزینه ها را پرداخت کند.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: در این طرح امتیازاتی برای اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه نیز در قالب مسکن محرومان شهری و روستایی در نظر گرفته شده است.
علیزاده بیان کرد: علاوه بر این در مرکز استان نیز برای ۱۸۰ واحد، زمین رایگان در اختیار انجمن خیران مسکن ساز قرار گرفته است.
وی به طرح مسکن محرومان شهری اشاره کرد و افزود: در این طرح به متقاضیان ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.
به یک هزار و ۳۲۵ نفر زمین واگذار شد
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی در خصوص نحوه واگذاری زمین‌ها به برخی از متقاضیان، خاطرنشان کرد: حدود دو هفته گذشته به یک هزار و ۳۲۵ نفر زمین واگذار شد و برای مابقی نیز بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا اویل ماه آینده واگذاری ها انجام می‌شود.
علیزادهف مهلت واریز وجه اولیه را تا پایان آذر اعلام کرد و گفت: برای واگذاری زمین نیز تا این مدت صبر می کنیم و یکدفعه واگذاری زمین به تمام متقاضیان را انجام خواهیم داد.
وی در خصوص واگذاری زمین به چند متقاضی و ساخت توسط خودشان، بیان کرد: در اجرای این طرح علاوه بر واگذاری زمین در سایت اداری بیرجند که با مشارکت خود متقاضیان و معرفی سازنده اجرا می شود، به بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز در مهزیار و مجیدیه زمین واگذار شده تا آن ها برای متقاضیان اقدام به ساخت واحد مسکونی کنند.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: قیمت تمام شده هر متر واحد مسکونی در این طرح سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برآورد شده و تسهیلات نیز متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح پرداخت خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷/