مشکلات گرانی اقلام خوراکی ادامه دارد؛

گلایه مردم از شلوغی صف‌های توزیع اقلام تنظیم بازار/ توزیع ۱۶۸ تن برنج تنظیم بازار و تأمین ۱۵۰ تن روغن در خراسان جنوبی

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از توزیع برنج هندی تنظیم بازار از دیروز به میزان ۱۶۸ تن در خراسان‌جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کمبود و گرانی برخی اقلام خوراکی از جمله روغن، مرغ و برنج باعث گلایه مردم شده است. اداره صنعت، معدن و تجارت در راستای تنظیم بازار، توزیع برخی اقلام را با قیمت مصوب آغاز کرده است. شلوغی صف‌ها در شرایط شیوع بیماری کرونا و این‌که به تمام افراد حاضر در صف، اقلام مورد نظر، نمی‌رسد، بر گلایه مردم افزوده است. یکی از مخاطبان از شهرستان سربیشه در پیامی نوشت: “برنج تنظیم بازار بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سربیشه توزیع می‌شود. آیا در این اوضاع کرونا لازم است به این شکل اقلام تنظیم بازار توزیع شود؟”
الیاس جویبان معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: توزیع برنج هندی تنظیم بازار از دیروز به میزان ۱۶۸ تن در مراکز منتخب شهر بیرجند و سایر شهرستان‌ها آغاز شد.
وی افزود: قیمت هر کیسه ۱۰ کیلوگرمی برنج هندی ۱۱۲۱ تنظیم بازار ۱۵۲ هزار تومان برای مصرف کنندگان تعیین شده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مراکز عرضه برنج به منظور دسترسی تمامی شهروندان از سوی اتحادیه مربوطه از مناطق مختلف مرکز استان انتخاب شده اند گفت: ۲۰ مرکز منتخب در مرکز استان برای توزیع مناسب برنج پیش‌بینی شده است.
جویبان با بیان این‌که از این مقدار برنج، ۱۱۱ تن سهمیه اختصاصی به ۱۰ شهرستان دیگر استان است ادامه داد: تصمیم گیری در خصوص نحوه توزیع و جامعه هدف مورد نظر در سایر شهرستان‌ها بر عهده کمیسیون تنظیم بازار هر شهرستان است.
وی همچنین از توزیع ۳۰۰ تن مرغ منجمد تنظیم بازار در ۲۵ واحد در مرکز استان و مراکز منتخب در سایر شهرستان‌‌ها به منظور تعدیل قیمت مرغ خبر داد و افزود: قیمت هر کیلو مرغ منجمد تنظیم بازار ۱۵ هزار تومان برای مصرف کنندگان تعیین شده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: سهمیه برنج که در حال حاضر توزیع می‌شود باقی مانده سهمیه برنج محرم و صفر است که جذب نشده بود.
جویبان عنوان کرد: تاکنون سهمیه تکمیلی را کارگروه تنظیم بازار کشور به استان‌ها تخصیص نداده و این مسئله به دست استان‌ها نیست اگر سهمیه‌ای از سوی کارگروه تنظیم بازار کشور تخصیص داده شود در استان‌ها توزیع خواهد شد در غیر این صورت که توزیعی نخواهیم داشت.
مردم در شهرستان‌ها نگران اتمام برنج نباشند
وی با بیان اینکه مردم در شهرستان‌ها نگران اتمام برنج نباشند، اظهار کرد: سهمیه برنجی که برای شهرستان‌ها در نظر گرفته شده سهمیه قابل توجهی است و طی یک تا دو روز به اتمام نمی‌رسد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: برنجی که در حال حاضر توزیع می‌شود با ارز نیمایی تهیه شده و مدتی می‌شود که برنج جزو اقلام تنظیم بازار نیست و مردم باید برنج را از بازار تهیه کنند.
جویبان بیان کرد: هم‌اکنون برنج، مرغ و شکر تنظیم بازار در سطح استان در حال توزیع است و به زودی روغن نیز وارد بازار خواهد شد.
وی با بیان این‌که در مورد تامین روغن نیز پیگیر هستیم، گفت: ۱۵۰ تن روغن جامد و مایع وارد استان شده که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حال توزیع است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار کرد: قیمت روغن افزایش داشته و با قیمت درج شده روی روغن به فروش می‌رسد.
جویبان به توزیع مرغ منجمد تنظیم بازار با قیمت کیلویی ۱۵ هزار تومان اشاره کرد و گفت: قیمت مرغ گرم در بازار ۲۳ هزار تومان است و اختلاف قیمت ۸ هزار تومانی مرغ تنظیم بازار نیز در کاهش قیمت مرغ گرم در بازار بی تاثیر نیست.
وی خاطرنشان کرد: توزیع مرغ منجمد در تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تمامی روز بازارها و واحدهای صنفی فروش مواد پروتئینی شمال شهر بیرجند انجام خواهد شد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در خصوص نحوه توزیع مرغ منجمد در شهرستان‌ها، افزود: توزیع در هر شهرستان بر اساس ضریب جمعیتی شهرستان‌ها انجام شده و نحوه توزیع در اختیار کمیسیون تنظیم بازار شهرستان‌ها خواهد بود.
جویبان با اشاره به نظارت بازرسان سازمان بر مراکز توزیع تصریح کرد: شهروندان درصورت مشاهده هرگونه تخلف در این خصوص می توانند با سامانه ۱۲۴ معاونت بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان این سازمان تماس حاصل و موضوع را گزارش کنند.
انتهای پیام/۴ . ۱۲۷ / ۱۴/ ۴