گزارشی از روستایی در دل شهر بیرجند؛

گلایه مردم از میراث فرهنگی/ فکری به حال اکبریه بیرجند کنید

اکبریه یکی از روستاهای قدیمی شهرستان بیرجند است که اکنون در دل شهر و اطراف عمارت و باغ اکبریه قرار دارد اما از برخی امکانات محروم است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اکبریه یکی از روستاهای قدیمی شهرستان بیرجند است که اکنون در دل شهر و اطراف عمارت و باغ اکبریه قرار دارد اما از برخی امکانات محروم است.
در خصوص مشکلات موجود در این محله پای صحبت یکی از ساکنان آن نشستیم.
اکبریه غریبانه رها شده است
حسن زرقانی یکی از ساکنان محله اکبریه در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: اکبریه در جوار باغ جهانی اکبریه قرار دارد.
وی افزود: این اثر در هر شهر و استانی بود به بهترین وجه از آن مراقبت می‌شد در حالی که میراث فرهنگی اینجا را رها کرده و اینکه بهانه بودجه می‌آورند به نظر حرف درستی نیست.
زرقانی تصریح کرد: برخی روستاهای گردشگری با فاصله دور، بهسازی شده است اما روستای اکبریه با فاصله دو سانتیمتری از اثر جهانی اکبریه با بازدیدکننده‌های فراوان داخلی و خارجی، سال‌ها غریبانه رها شده است.
این شهروند بیرجندی گفت: بعد از سال‌ها تأخیر یکی از کوچه‌های اکبریه را سنگ فرش کردند که نمی دانم با کدام استدلال فقط به عرض ۶ متر کفسازی شده است.
زرقانی ادامه داد: زمزمه‌هایی وجود دارد که بقیه کوچه ها قرار است آسفالت شود.
وی بیان کرد: اگر قرار است اولویت در هزینه کرد باشد مکان‌هایی با بازدید کننده بیشتر و در دسترس در اولویت است اما به نظر می‌رسد برای مدیران ما اولویت آخر است.
این شهروند بیرجندی از شهرداری گلایه و اظهار کرد: کوچه‌های اینجا نام ندارد و برای آدرس دادن مشکل داریم.
زرقانی گفت: مشکلاتی در خصوص نظافت و روشنایی معابر در این منطقه وجود دارد.
وی ادامه داد: نام اینجا روستای اکبریه است اما شهرداری عوارض می‌گیرد و اداره برق با تعرفه شهری پول می‌گیرد.
در این خصوص با حجت الاسلام مهدی عبدالرزاق نژاد عضو شورای شهر بیرجند نیز گفت‌وگو کردیم.
برگزاری جلسه بررسی مشکلات با حضور اهالی اکبریه
حجت الاسلام و المسلمین مهدی عبدالرزاق نژاد عضو شورای اسلامی شهر بیرجند در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: منطقه اکبریه از گذشته مانند منطقه امیرآباد و رحیم آباد روستاهای اطراف بیرجند بوده و تاریخی است.
وی افزود: محله اکبریه ثبت جهانی شده و مورد توجه کشور و سازمان های بین المللی است.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: در جلسه‌ای که اواخر بهمن ماه سال گذشته در مسجد حضرت ولی عصر(عج) بیرجند برگزار شد، مردم این منطقه مشکلات خود را مطرح کردند.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد بیان کرد: مردم تقاضا داشتند به محله اکبریه به عنوان یک مرکز تاریخی و قدیمی که معرف تاریخ و هویت بیرجند است، توجه ویژه‌ای شود.
وی متذکر شد: با توجه به این‌که این منطقه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی و منطقه‌ای مربوط به شهر است و افرادی در آن ساکن هستند، باید مسئولان شهری به آن توجه کنند و به لحاظ موقعیت ظاهری و فیزیکی به آن رسیدگی شود.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند ادامه داد: نظافت منطقه اکبریه مورد توجه است که از این لحاظ مشکلاتی دارد و چهره خوبی ندارد.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد افزود: این محله از روشنایی کمی برخوردار است که علاوه بر ایجاد مشکل برای تردد گردشگران و مهمانان، زمینه ساز مشکلاتی برای اهالی شده است.
وی با بیان این‌که کف سازی برخی از کوچه‌ها مناسب نیست و به دلیل خاکی بودن مشکلاتی را ایجاد کرده است اظهار کرد: مردم می گفتند وقتی به شهرداری مراجعه می‌کنیم گفته می‌شود بایستی میراث فرهنگی به این امور رسیدگی کند و وقتی به میراث فرهنگی مراجعه می‌کنیم می‌گویند باید بودجه تأمین شود.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند افزود: مشکلات موجود در این محله علاوه بر ایجاد مشکل برای اهالی منطقه، وجهه خوبی برای مهمانان خارجی و آبروی شهر نیز ندارد.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد متذکر شد: اقداماتی از جمله سنگ فرش قسمتی از کوچه ها انجام شده است.
وی اظهار کرد: اقدامات و امکاناتی در داخل باغ اکبریه انجام و ایجاد شده است اما فضای اطراف آن مشکلاتی دارد.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند خاطرنشان کرد: اهالی از اینکه هر مسئولی مشکلات را بر دوش دیگری بیاندارد و از خود سلب مسئولیت کند، نگران و ناراحت هستند.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد عنوان کرد: به گفته یکی از اهالی بازدیدهایی توسط برخی از مسئولان انجام می‌شود اما مجدد به فراموشی سپرده می‌شود.
وی تصریح کرد: مشکلات مردم این محله را به شورای شهر ارائه کرده و تقاضا شد توجه ویژه‌ای به محله اکبریه داشته باشند.
عضو شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: مقرر شد جلسه ‌ای با حضور میراث فرهنگی و استانداری گرفته شود تا به مشکلات محله اکبریه رسیدگی شود.
عزم شهرداری تأمین زیرساخت‌های اکبریه است
محمد علی جاوید شهردار بیرجند در نشست خبری در ۱۵ اسفند ماه سال گذشته در مورد منطقه اکبریه بیرجند، گفت: با توجه به اینکه بافت اکبریه، روستایی و گردشگری است در بحث بهسازی و تأمین زیرساخت قوانین خاص خودش را دارد.
وی افزود: در حال حاضر بحث سنگ فرش معابر این محدوده را در برنامه داریم و چه محله اکبریه به محدوده شهر افزوده شود و چه محدوده روستایی باشد، عزم تأمین زیرساخت‌های این منطقه را داریم.
انتهای پیام/۱۳۵/ ۳۹/ ۴