گزارشی از وضعیت مرمت مسجد جامع قاین؛

گلایه مردم از نحوه مرمت مسجد جامع قاین/ میراث فرهنگی: کار مرمت مسجد تمام شده است

مسئولان میراث فرهنگی از مرمت مسجد جامع قاین خبر می‌دهند اما برخی از مردم این شهر معتقدند مرمت خاصی صورت نگرفته و مسجد به حال خود رها شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مسجد جامع قاین یکی از آثار تاریخی ارزشمند این شهر است که قدمت بالایی دارد. این مسجد بنایی است بسیار قدیمی و در نهایت شکوه و جلال که علاوه بر روحانیت معنوی دارای ظاهری دلچسب و فرح‌انگیز است. با گذشت ۶۴۰ سال این بنا همچنان پابرجاست و گفته می شود که تا چند سال قبل و پیش از احداث مجتمع مسکونی هزار واحدی غدیر قاین، این مسجد بلندترین عمارت شهر بوده است.
مسجد جامع قاین در سال ۱۳۱۶ در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۲۹۵ به ثبت رسید و تحت حفاظت وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی است.
با توجه به اینکه حفاظت، مرمت و تعمیر بناهای تاریخی یکی از مهم ترین وظایف میراث فرهنگی برای نگهداشت هویت و فرهنگ مردم هر منطقه است، مسجد جامع قاین نیز تاکنون و در دوره های مختلف مورد مرمت قرار گرفته است. در۱۱ دی ماه سال جاری نیز خبری مبنی بر اتمام مرمت مسجد جامع قاین در رسانه های استان منتشر شد. اما این خبر در حالی منتشر شد که مردم این شهر معتقدند واقعیت طور دیگری است و مرمت مسجد به طور ناقص انجام شده و در مواردی هم که مرمت انجام شده، آن‌طور که باید و شاید برای آن سعی و تلاش نشده و سلیقه خوبی به کار نرفته است.
خرابی شبستان‌ها و کتیبه‌های مسجد جامع قاین
یکی از شهروندان قاینی که جزو نمازگزاران همیشگی این مسجد است، در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، خبر مرمت مسجد جامع قاین را متناقض با شرایط موجود این مسجد عنوان کرد و گفت: در حالی که مسئولان از برق‌رسانی و بهبود روشنایی مسجد خبر داده اند، اما برعکس؛ اکنون نور مسجد جامع از قبل کمتر شده است. از طرف دیگر نورپردازی قبلی زیبایی بیشتری به مسجد می داد که اکنون خبری از آن نیست.
وی با اشاره به اینکه کتیبه های مسجد از اطراف پوسیده و در حال خراب شدن است، گفت: تابلوهای کتیبه هایی که قبلا در فضای باز مسجد کار شده هم معلوم نیست چگونه مورد تایید کارشناسان قرار گرفته است، چرا که این تابلوها در مقابل آفتاب و باران تغییر شکل داده و خراب شده است و اصلا قابل خواندن نیست.
این شهروند قاینی با بیان اینکه در شبستان های مسجد نیز گچ دیوارها و سقف نم کشیده و فروریخته است، گفت: همچنین در یکی از شبستان ها دیوار داخلی آن فروریخته است. البته در این خصوص گفته می شود که این دیوار توسط میراث فرهنگی و به منظور کاوش کنده شده است، اما همانطور رها شده و خبری از کاوش یا مرمت آن نیست.
وی ادامه داد: متاسفانه بندکشی های نمای بیرونی و همچنین داخلی مسجد نیز فرو ریخته و زیبایی خود را از دست داده است، اما متاسفانه برای مرمت آن اقدامی نمی شود.
منبر و درِ مسجد جامع قاین در حال فرسودگی
وی افزود: منبر مسجد جامع نیز رها شده و خاک می خورد که این موضوع به مرور سبب فرسودگی آن می شود. متاسفانه هیچ رنگ و جلا یا نورپردازی برای زیبایی این منبر به کار نرفته است.
این شهروند قاینی تصریح کرد: همچنین درب بزرگ مسجد که قدمت زیادی دارد نیز در حال خراب شدن است که باید قبل از افتادن، فکری به حال آن شود. از طرف دیگر در صحن مسجد نیز آهن های زیادی بالای دیوارها گذاشته شده که سبب شده نمای صحن جلوه خوبی نداشته باشد.
وی یادآور شد: آب انبار مسجد نیز که با هزینه بالایی مرمت شده است، متاسفانه در آن بسته و بلااستفاده مانده است در حالی که می توان از این فضا حداقل به عنوان یک نگارخانه برای نصب و نمایش عکس های قدیمی مسجد استفاده کرد.
وی گفت: علاوه بر این موارد دیگری هم وجود دارد که در مرمت مسجد باید به آن توجه کرد، اما معلوم نیست چرا کارشناسان میراث فرهنگی به این موارد توجه نمی کنند.
کار مرمت مسجد جامع قاین تمام شده است
علی شریعتی‌منش معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در پاسخ به گلایه‌ها، در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: از نظر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کار مرمت مسجد جامع قاین تمام شده است و آخرین مرحله مرمت، کار نورپردازی و روشنایی مسجد بوده است که این موضوع هم انجام شده و به زودی تحویل هیئت امنا می شود.
وی با اشاره به اینکه مرمت این مسجد طی ۳۰ سال گذشته در حال انجام بوده و تکمیل شده است، اظهار کرد: دوست داریم تا این مسجد همیشه احیا باشد و مردم حضور پرشوری در آن داشته باشند.
معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر این مسجد نیاز به حفاظت اضطراری داشته باشد؛ باید انجام شود، تشریح کرد: این مسجد در حوزه مرمت و احیا کاری ندارد چراکه تاکنون برق‌رسانی و تامین روشنایی، ایجاد کانال زهکش، آجر فرش پشت بام، نورپردازی داخل محوطه و … انجام شده است.
شریعتی‌منش با اشاره به اینکه از نظر ما این مسجد دیگر کار مرمتی ندارد، افزود: نورپردازی این مسجد بر اساس میزان اعتبارات تخصیص یافته به صورت کامل انجام شده است.
وی بیان کرد: آب انبار این مسجد به طور کامل مرمت و تامین روشنایی شده است. این آب انبار پله های زیادی دارد و برای رفت و آمد سالمندان مناسب نیست، اما برای استفاده از فضای این آب انبار، اگر هیئت امنا آن را برای کاربری مناسب تشخیص دهد، به شرط هماهنگی با میراث فرهنگی می تواند از آن استفاده کند.
ثبت منبر و درِ مسجد جامع قاین در فهرست آثار ملی
معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی با اشاره به موضوع منبر مسجد جامع قاین، تصریح کرد: در این خصوص کار اصلی و اولین وظیفه، ثبت مسجد در فهرست آثار ملی بوده است که این اقدام در دو سال قبل انجام شده است. برای مرمت احتمالی این منبر هم، کار کارشناسی انجام شده و اگر نیاز به مرمت داشته باشد، قطعا انجام می‌شود و در اولویت خواهد بود.
شریعتی‌منش با بیان اینکه درِ مسجد نیز سال گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، افزود: اگر این مورد نیز نیاز به مرمت داشته باشد، حتما اقدام خواهد شد.
وی یادآور شد: در خراسان جنوبی ۷ شیء ثبت شده در فهرست آثار ملی وجود دارد که ۲ مورد آن منبر و در مسجد جامع قاین است. به همین دلیل حفاظت و مرمت این دو مورد از اهمیت بالایی برخوردار است و وظیفه میراث فرهنگی است.
معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی در خصوص آسیب کتیبه ها اظهار کرد: کتیبه ها در بدنه مسجد قرار دارد و جایی نیست که مورد آسیب قرار گیرد. اشکالی در کتیبه ها مشاهده نشده، اما اکنون آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد و در صورت مشکل مورد تثبیت یا مرمت قرار خواهد گرفت.
شریعتی‌منش ادامه داد: تابلوهای کتیبه ها قبلا توسط هیئت امنا و با تایید میراث فرهنگی نصب شده است. این موضوع نیز بررسی خواهد شد و اگر تابلوها در برابر گرما و سرما مقاومت نداشته باشد، از تابلوهای فلزی استفاده خواهیم کرد.
وی در خصوص فروریختگی بندکشی‌های مسجد گفت: بندکشی‌ها نیاز اساسی نبوده و نیاز به مرمت نداشته است، اما پس از بررسی، اگر نیاز باشد مرمت خواهد شد.
پیداشدن شواهد معماری در سطح دیوار شبستان مسجد
معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی در خصوص رطوبت و نم کشیدگی شبستان ها بیان کرد: در این خصوص چیزی مشاهده نشده، اما اگر موضوع صحت داشته باشد، برای دفع رطوبت اقدام خواهد شد.
شریعتی‌منش با اشاره به فروریختگی دیوار یکی از شبستان‌ها اظهار کرد: در سطح دیوار این شبستان، شواهد معماری پیدا شده است که چون نشان دهنده پیشینه تاریخی است باید به عنوان شواهد معماری، به همین شکل حفظ شود.
وی یادآور شد: در خصوص موضوع روشنایی و نورپردازی این مسجد اگر موردی وجود داشته باشد، طی هفته آینده با نظر هیئت امنا انجام خواهد شد.
شریعتی‌منش تأکید کرد: دیدگاه‌ها و انتقادات مردمی مورد توجه ما است، اما اقدامات میراث فرهنگی برای حفظ و مرمت بناها بر اساس اصول فنی انجام می‌شود.
انتهای پیام/۷/ ۳۹/ ۴