حاشیه نویشی خاورستان از شورای مدیریت بحران استان:

گلایه معاون استاندار از عدم حضور مدیر/ دلیل فرماندار جهت منتشر نشدن آمار

پیش از ظهر امروز جلسه شورای مدیریت بحران استان به مدت سه ساعت با حضور بسیاری از مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد که با حواشی همراه بود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پیش از ظهر امروز جلسه شورای مدیریت بحران استان با حضور سیدکمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی و اغلب مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو برگزار شد. در این جلسه که حدود ۳ ساعت به طول انجامید دو دستور کار مورد بررسی قرار گرفت. دستور کار اول در خصوص بحث آبرسانی به روستاها با توجه به فصل گرم سال و شدت بحران بی آبی در روستاها بود که بیش از دو ساعت و نیم در این خصوص صحبت و تبادل نظر شد. دستور کار دوم در خصوص هجوم ملخ های صحرایی به استان بود.
ابتدای جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به تلاش دستگاه‌های اجرایی برای رفع مشکل کم آبی تاکید کرد و از فرمانداران شهرستان‌ها که به صورت ویدئو کنفرانس بیننده و شنونده مباحث بودند درخواست کرد مشکلات موجود در شهرستان‌ها را در خصوص دو دستور کار مطرح شده بیان کنند. بیش از ۸ فرماندار به تعداد روستاهایی که در هر شهرستان با تانکر آبرسانی سیار می‌شود اشاره کرده و عمده مشکلات خود در حوزه آب را مطرح کرده و خواستار رفع مشکل به صورت اساسی بودند.
پس از شنیدین صحبت‌های فرمانداران، میرجعفریان خطاب به مهدی صفوی نژاد مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گفت: برنامه شما برای رفع مشکل چیست و تا کی می‌توانید مشکل را حل کنید؟ صفوی نژاد در پاسخ بیان کرد: اگر ۱۲ تانکر آبرسانی علاوه به تانکرهای فعلی تامین شود و سایر دستگاه‌ها همکاری کنند ان‌شاءالله در کمترین زمان مدت برای رفع مشکل تلاش می‌کنم.
گلایه معاون استاندار از عدم حضور مدیرعامل آبفا
میرجعفریان در این لحظه از تمام دستگاه‌های اجرایی که در جلسه حضور داشتند تک به تک برنامه آنها برای کمک و تعداد تانکرهایی را که می‌توانند در اختیار آبفار استان برای رفع مشکل بگذارند را خواستار شد. اولین نفری که مخاطب سوال میرجعفریان قرار گرفت، مهدی هاشمی مقدم مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی بود اما وی به دلیل حضور در ماموریت تهران در جلسه حاضر نشده بود و معاونش حضور داشت که این عدم حضور مورد گلایه میرجعفریان قرار گرفت.
ترک واجبات و پرداختن به مستحبات/ خوب مدیریت نمی‌کنیم
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی از معاون آبفای استان دلیل عدم حضور را پرسید. هاشم آبادی معاون آبفای شهری استان پیگیری مصوبات و دریافت اعتبار را دلیل حضور مدیرعامل آبفای استان در تهران ذکر کرد. میرجعفریان گفت: چه دلیلی دارد اکنون که موضوع آب شرب روستایی که مسئله واجب در حال بررسی است به دنبال یک کار مستحب رفته است؟ مشکل ما این است که شرایط را درک نکرده و خوب مدیریت نمی‌کنیم.
وی افزود: اگر واقعا به دنبال اعتبار بودید اکنون وقتش نیست. پیگیری اعتبارات وقت خود را دارد. الانم که پیگیری می‌کند خوب است دستش درد نکند اما این مدیریت درست نیست. قبول می‌کنید یا نه؟
میرجعفریان ادامه داد: در حال حاضر باید آقای هاشمی مقدم در میدان و در کنار سایر مسئولان برای رفع مشکل آب در روستاها باشد. ما اینجا بحران آب داریم آقای هاشمی ماموریت است. تهران قرار است چکار شود؟ می‌خواهد الان در تهران برایش،معجزه شود؟
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی بعد از آن به صورت جدا جدا از تمام مدیران حاضر در جلسه برای کمک به آبرسانی روستایی و در اختیار گذاشتن تانکر درخواست کمک کرد و اغلب گفتند در صورت امکان و در بازه زمانی محدود می‌توانیم کمک کنیم.
مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی در خصوص کمک به آبرسانی روستایی از احیا و مرمت ۲۵ قنات روستایی بدون گرفتن هیچ هزینه‌ای تا کنون خبر داد و گفت: به دلیل بدهی که سه سال است به آبفار استان داریم بعید بدانم بتوانیم در خصوص آبرسانی سیار همکاری کنیم اما در بحث احیای قنوات همکاری داشته‌ایم.
میرجعفریان در این جلسه به امامی دستور داد برای رفع مشکل تقسیم کار کرده و گزارش کار را به سرعت به استانداری منعکس کند‌.
وی ادامه داد: از ظرفیت وزارت نیرو،بخش خصوصی ،مدیریت بحران و برنامه و بودجه نیز کمک بگیرید و کار را به خاطر مسائل مالی متوقف نکنید.
جهانشاهی معاون سازمان مدیریت برنامه و بودجه استان نیز با بیان اینکه برنامه و بودجه در شرایط بحران می‌تواند کمک اعتباری کند، افزود: فرمانداران تعیین اعتبار کنند ما در این شرایط مشکلی نداریم و کمک می‌کنیم.
وی افزود: امروز برای آبرسانی روستایی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و برای آبرسانی عشایری نیز یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ابلاغ شده است.
خبرنگاران یادداشت نکنند!
همچنین در این جلسه علی ناصری فرماندار شهرستان بیرجند قبل از بیان مشکلات آبرسانی در روستاهای شهرستان بیرجند از خبرنگارن درخواست کرد تعداد روستاهایی که آبرسانی سیار می‌شود را یادداشت نکنند به دلیل اینکه از آمار سوء استفاده خواهد شد.
میرجعفریان در پایان جلسه سه ساعته عنوان کرد: اگر مشکلی حل نشود این در به روی کسی باز نمی‌شود و بیرون نخواهید رفت.
انتهای پیام/۱۲۷