با موافقت وزارت جهاد کشاورزی:

گل نرگس بیمه می‌شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با موافقت صورت گرفته از طرف وزارت جهاد کشاورزی محصول گل نرگس بیمه می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی عصمتی پور معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی امروز در سومین جشن شکرگزاری برداشت گل نرگس در شهرستان خوسف، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مهم بهره‌برداران گل نرگس در استان به ویژه شهرستان خوسف موضوع بیمه محصول بود که با پیگیری‌های صورت گرفته، وزارت جهاد کشاورزی با آن موافقت کرد.
وی با بیان این‌که بعد از ۲ سال پیگیری و مکاتبه با بیمه گل نرگس موافقت شد،افزود: بیمه گل نرگس کشور از شهرستان خوسف رقم می‌خورد و از سال آینده باغات گل نرگس استان خراسان جنوبی بیمه خواهد شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: قیمت گل نرگس در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.
عصمتی پور با بیان این‌که خراسان جنوبی رتبه پنجم تولید گل نرگس را در کشور دارد، عنوان کرد: مزرعه تحقیقاتی چهار رقم گل نرگس در استان احداث می‌شود.
وی اظهار کرد: سطح زیرکشت باغات نرگس استان از ۲۲ هکتار به ۳۷.۵ هکتار افزایش پیدا کرده و امسال ۲۰ میلیون شاخه گل نرگس با درآمد ۱۰ میلیارد تومان از شهرستان خوسف برداشت می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر به طور متوسط در هر هکتار ۵۵۰ شاخه گل نرگس و در هر مترمربع ۵۰ تا ۵۵ شاخه گل برداشت می‌شود که اگر به ۸۵ شاخه در مترمربع افزایش یابد بزرگترین خدمت را در حق کشاورزان این منطقه است.
عصمتی پور بیان کرد: توسعه محصولات کم‌آب بر در استان بسیار مهم است و یکی از ظرفیت‌های منحصر به فرد شهرستان خوسف پنبه مله است اما برخی نسبت به کشت این محصول در استان گلایه دارند در حالی‌که کشت نشایی پنبه در استان در حال افزایش است.
وی با بیان این‌که افزایش سطح کشت در اولویت جهاد کشاورزی نیست، عنوان کرد: امابا کشت نشایی عملکرد محصول در واحد سطح افزایش می‌یابد در حالی که مصرف آب نیز روند کاهشی دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اشتغالزایی گل نرگس را بسیار بالا است و مصرف آب آن پایین دانست و افزود: باید همه دست به دست دهیم تا میزان عملکرد و برداشت گل در منطقه افزایش یابد.
عصمتی پور از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی در زمینه کارهای تحقیقاتی، تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ با کارمزد هفت درصد و بازدپرداخت پنج ساله در این مراسم خبر داد و گفت: در انجمن نرگس کاران کشور موضوع فراوری گل نرگس نیز در حال پیگیری است.
وی با اشاره به اینکه شهرستان خوسف فقط در زمینه گل نرگس زبانزد نیست،خاطرنشان کرد: عناب از دیگر ظرفیت‌های منطقه است و این محصول امسال به دو رقم ماژان و سیوجان به ثبت رسید و همچنین در این حوزه ایجاد باغ‌های مادر و ترویجی در سطح استان و کشور در حال پیگیری است و برای خشک کردن محصول در سطح بالای سه هزار مترمربع تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
انتهای پیام/۱۲۷