معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی:

یکی از بنیان گذاران بسیج در بیرجند بودم/ سپاه مرز ندارد و در هر نقطه ای حافظ و در کنار انقلاب اسلامی است

معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: از سال 60 وارد سپاه شدم و در مسئولیت های بسیجی هم خدمت کردم و در واقع یکی از بنیانگذاران بسیج در بیرجند بودم.

سرهنگ علی قاسمی؛ معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی بمناسبت سالروز تشکیل سپاه پاسداران در دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸، در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: سپاه پاسداران نهادی از متن مردم و جوانان انقلابی است که هسته اولیه آن در ۲۵ بهمن سال ۵۷ و در اغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی بنا شد.
وی افزود: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی نیروهای شهربانی که وظیفه حفاظت از شهرها در زمان طاغوت را داشتند فرار کرده بودند و کسانی هم که مانده بودند تکلیف خود را نمی دانستند؛ در این زمان جوانان انقلابی برای حفاظت از انقلاب، با گرفتن سلاح از شهربانی ها، اسلحه به دست در مکان های شلوغ حضور می یافتند و تحت عنوان پاسداران مردمی شکل گرفتند.
پاسدار بیرجندی بیان کرد: این پاسداران گروه گروه و متفرقه بودند و برای اینکه به صورت یکپارچه و هماهنگ عمل کنند نهاد سپاه پاسداران تشکیل شد و با نگهبانی از مراکز حساس شهر کار خود را آغاز کردند و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، آیت الله هاشمی و شهید بهشتی هم بر کار آنها نظارت می کردند.
قاسمی بیان کرد: در بیرجند نیز کمیته های انقلاب در سال ۵۷ تشکیل شده بود و تا مردادماه سال ۵۸ به صورت پایگاهی و غیرمتمرکز اداره می شد.
وی افزود: در شهرستان بیرجند ابتدا آقای ایزدی فرمانده سپاه بود و پس از ابلاغ سراسری، کمی بعد سپاه زیرکوه و پس از یک سال هم سپاه قاین تشکیل شد.
معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا(ع) بیرجند گفت: فرمانده بعدی سپاه بیرجند سردار شهید رحیمی بود که در انسجام سپاه و سایر فعالیت ها موفقیت های زیادی را کسب کرد.
قاسمی تصریح کرد: در آن زمان بیشتر کار سپاه تامین امنیت مرزها، مسیرهای جاده ای بین شهرستانی، دستگیری طاغوتی ها و ضد انقلاب ها و همچنین ساواکی ها و منافقین بود، که شهید رحیمی در این زمینه خوش درخشید.
وی با بیان اینکه بنده از سال ۵۸ به عضویت بسیج ملی درآمدم اظهارکرد: در این زمان تورهای تکاوری ویژه کردستان و سایر آموزش ها را گذراندم و یک سال به عنوان بسیجی داوطلب به جبهه اعزام شدم.
معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سال ۶۰ وارد سپاه شدم تصریح کرد: در مسئولیت های بسیجی هم خدمت کردم و در واقع یکی از بنیانگذاران بسیج بیرجند بودم و در شکل دهی بسیج شهرستان، شهرها و محلات اقداماتی انجام شد.
قاسمی ادامه داد: در آن زمان سپاه بیرجند اشرافیت خوبی در زمینه مرزبانی داشت و به مهاجرین افغان که در مرزها آواره بودند کمک کرد.
وی اظهارکرد: همچنین کمک به سپاه سیستان و بلوچستان برای تامین امنیت شرق کشور و کویر که سال ها با اشرار درگیری بود تا اینکه امنیت تامین شد، اجرای ماموریت در مرزهای تایباد، صالح آباد، تربت جام، کویر نهبندان، کویر ریگ و نمک و … از جمله اقدامات سپاه بیرجند بود که در گذشته برای تامین امنیت استان و کشور انجام می داد.
پاسدار بیرجندی ادامه داد: همزمان با تشکیل قائله کردستان، تعدادی از افراد به این منطقه اعزام شدند و با شروع جنگ سپاه در زمینه جذب نیرو، آموزش و اعزام به جبهه موفقیت های خوبی داشت.
قاسمی اظهارکرد: برای جذب و اعزام نیرو به جبهه پایگاه منتظران شهدا در بیرجند ایجاد شد که در دوران دفاع مقدس ۱۰۰ پاسدار سپاه ، ۲۰۰ پاسدار وظیفه(سرباز) و حدود ۵۰۰ بسیجی از شهرستان بیرجند شهید و تقدیم شدند؛ در واقع در یک دوره اعزام، همه پاسداران شهید شدند.
وی افزود: هم اکنون سپاه پاسداران استان چهار ماموریت اصلی رزمی و دفاعی از جمله کمک به تامین امنیت سیستان و بلوچستان، ماموریت امنیتی و اشراف اطلاعاتی بر کویر، شهرها و مرزها، ساماندهی و آماده به کارگیری بسیج و ماموریت فرهنگی از طریق فضای مجازی و مبارزه با جنگ نرم را بر عهده دارد.
معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه هدف اصلی سپاه پاسداران بر اساس اصل ۱۵۰ قانون اساسی؛ حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی، مبارزه با اشرار و گروهک های ضد انقلاب و همچنین حمایت از نهضت های آزادی خواه جهان است.
قاسمی تصریح کرد: سپاه پاسداران تنها متعلق به ایران نیست و مرز ندارد؛ هر جا که انقلاب اسلامی به حضور سپاه نیاز داشته باشد سپاه حاضر است؛ چه این نیاز در آفریقا باشد و چه در اروپا.
وی با بیان اینکه سپاه حافظ و در کنار انقلاب است و هر جا که تهدید و نفوذی علیه انقلاب باشد؛ آماده دفاع است گفت: به دلیل نقش گسترده، سپاه دشمنان زیادی دارد و مشاهده می کنیم که همیشه در شبکه های ماهواره ای و شبکه های مجازی خارجی علیه سپاه حرف می زنند چرا که همیشه به نوعی در رسیدن به توطئه هایشان، از سوی سپاه آسیب دیدند و موفق نشده اند.
انتهای پیام/۷