معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی:

یکی از مهمترین آسیب‌های مهاجرت در مقصد، گسترش بافت‌های ناکارآمد است

حجت الاسلام وحدانی گفت: یکی از مهمترین آسیب‌های مهاجرت در مقصد، ساخت و ساز بی‌رویه و گسترش بافت‌های ناکارآمد است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی صبح امروز در سومین نشست کارگروه پیش‌ بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد ستاد استانی بازآفرینی شهری اظهار کرد: هرگونه موازی کاری و مماشات دستگاه‌های خدمت‌رسان در بافت‌های ناکارآمد نه تنها موجب کاهش آنها نخواهد شد بلکه به مرور زمان شاهد گسترش بافت‌های ناکارآمد و افزایش حاشیه‌نشینی خواهیم بود.
وی با اشاره به این‌که خراسان جنوبی در زمینه مهاجرت از روستا به شهر و خالی شدن روستاها جزو هفت استان اول کشور است، افزود: اقدامات دستگاه‌های ذی‌ربط در کاهش این روند باید ملموس باشد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: با توجه به مصوبات استانی و ابلاغ مرکز، هم‌مرز بودن با افغانستان و کمبودهای مورد توجه در نهبندان باعث شد که سه دهستان این شهرستان مورد توجه کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد قرار گیرد.
وی با اشاره به این‌که در این طرح تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط باید اقدامات و خدمات حمایتی را در این سه دهستان انجام دهند، افزود: هدف اصلی از این اقدام جلوگیری از مهاجرت است و آنچه در این سه دهستان صورت می‌گیرد اقدامات در مبدا است.
وحدانی‌نیا تصریح کرد: در مناطق حاشیه‌نشین و شهرک‌های اقماری شهرستان بیرجند مانند حاجی‌آباد، امیرآباد، دستگرد و چهکند تلاش‌ها باید در مقصد انجام شود و دستگاه‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی یکی از مهمترین آسیب‌های مهاجرت در مقصد را ساخت و ساز بی‌رویه و گسترش بافت‌های ناکارآمد بیان کرد و افزود: ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت‌المال باید در این زمینه به خوبی به کار گرفته شود.
وحدانی‌نیا با اشاره به این‌که بسیاری از ساخت و سازهای غیرمجاز شبانه انجام می‌شود، تصریح کرد: زنان سرپرست خانوار نیز در این مناطق باید مورد توجه ویژه قرار گیرند تا مشاغل خانگی تقویت شود.
قاسم تنها معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: با وجود توسعه بی‌رویه و الحاق‌های زیاد باز هم ساخت و سازهای بی‌رویه خارج از محدوده در روستاها وجود دارد.
وی افزود: در ۲ سال گذشته ساخت و سازهای غیرمجاز در روستاهای حاجی آباد و امیرآباد را به فرمانداری بیرجند اطلاع دادیم و بسیاری از این ساخت و سازها در اراضی ملی بود.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی به تخریب‌ ساخت و سازهای غیرمجاز اشاره کرد و گفت: اما با انجام تخریب‌ها ساخت و سازهای غیرمجاز بیشتر شده است و این ساخت و سازها نیاز به خدمات شهری دارند که بسیار دشوار است.
تنها تصریح کرد: جمعیت روستاهای اطراف بیرجند در ۲۰ سال گذشته تاکنون هفت برابر شده و در این مدت با توجه به اینکه ثبت رشد جمعیت در بیرجند ۲ درصد بوده میزان رشد در روستاهایی مانند امیرآباد و حاجی‌آباد به ۱۲ درصد هم رسیده است.
وی با بیان این‌که طبق اعلام مرکز بهداشت روستای حاجی آباد و امیر آباد ۲۲ هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت دارد که رشد ۱۱ برابری را نشان می دهد، افزود: طبق برآوردهای صورت گرفته تا ۱۰ سال آینده جمعیت این روستاها به ۴۰ هزار نفر خواهد رسید که باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود.
انتهای پیام/ ۱۳۲