مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی:

یک پنجم مساجد استان میزبان مراسم اعتکاف سال جاری هستند/پیش بینی حضور بالغ بر ۱۴ هزار نفر هم استانی در مراسم اعتکاف سال جاری

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان این که در سال جاری،یک پنجم مساجد استان میزبان مراسم معنوی اعتکاف هستند، گفت: پیش بینی می شود که بالغ بر 14 هزار نفر از هم استانی ها در مراسم اعتکاف سال جاری حضور داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام کاظم لطفیان مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه، اظهار کرد: اعتکاف یکی از عبادت هایی است که ماموریت زمینه سازی حضور مردم در آن را ،بر عهده پیامبران گذاشته است.
وی با بیان اینکه مسئله اعتکاف از جمله مسائل مورد پذیرش همه ادیان الهی است،تصریح کرد: بلحاظ این که مسئله اعتکاف در اسلام به معنای رازو نیاز و همچنین تفکر است، رویکرد آن با سایر ادیان در این خصوص متفاوت است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی،ضمن اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری مبنی بر این که “اعتکاف یکی از رویش های انقلابی است”،خاطرنشان کرد: ایشان بارها در سخنان خویش، به جوان معتکف در مساجد توصیه تمرین مراقبت از خویش را کرده اند.
حجت الاسلام لطفیان با بیان این که اعتکاف بعد از حج، یکی از معنوی ترین آیین های فرهنگی و مذهبی است، عنوان کرد: مومنان در مدت سه روزه، به خودمراقبتی و اعتکاف می پردازند که دستاورد این مراسم بزرگ معنوی،رهایی از غفلت است.
وی با اشاره به این که آنچه امروز در عرصه فرهنگی اعتکاف می بینیم در تاریخ وجود نداشته است، ابراز کرد: آنچه می توانیم به عنوان افتخار از آن یاد کنیم آن است که در یک دهه گذشته، خراسان جنوبی در اعتکاف جهش قابل ملاحظه ای داشته است و سال به سال،بر تعداد معتکفان استان و میزان استقبال مردم از این مراسم معنوی، افزوده می گردد.
مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با بیان این که ستاد مردمی اعتکاف در استان کار خویش را آغاز نموده است،عنوان کرد: مدیریت اصلی اعتکاف در سطح مساجد بر عهده مردم بوده و در واقع خود مردم ،هسته اصلی برگزاری این مراسم معنوی هستند.
حجت الاسلام لطفیان افزود: در همین زمینه، امسال ستاد مردمی اعتکاف با انتخاب خود مردم بین هیئت امنای مساجد شکل گرفته و امیدواریم که خدمات بهتری به مومنان معتکف در این خصوص ارائه گردد.
وی در ادامه صحبت هایش ازدرگیر بودن حدود یک پنجم مساجد استان در مراسم اعتکاف سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون بالغ بر تعداد ۲۵۰ مسجد برای برگزاری این مراسم معنوی اعلام آمادگی کرده که خوشبختانه شاهد رشد مطلوب مساجد خصوصا مساجد روستایی استان، در این زمینه بوده ایم.
مدیر کل سازمان تبلیغات خراسان جنوبی با بیان این که در سال جاری،شاهد افزایش ۲۵ درصدی مساجد میزبان معتکفان هستیم،بیان کرد: در سال گذشته، تعداد ۲۶ مسجد بیرجند میزبان معتکفان بوده اند که این رقم در سال جاری به ۳۵ مسجد افزایش یافته است.
حجت الاسلام لطفیان ادامه داد: در سال جاری در مجموع، ۲۵۰ مسجد استان میزبان برگزاری مراسم معنوی اعتکاف خواهند بود و پیش بینی ما این است که بالغ بر ۱۴ هزار نفر در این مراسم معنوی شرکت نمایند.
وی با اشاره به این که عبادت و تحصیل علم،دو مسئله ای است که در جریان اعتکاف بایستی با دقت مورد توجه قرار گیرد،متذکر شد: امیدواریم که دانشجویان و دانشگاهیان نیز همانند سالهای گذشته استقبال چشمگیری از مراسم معنوی اعتکاف داشته باشند.
مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی هزینه شرکت در مراسم معنوی اعتکاف را به ازای هر نفر، ۳۰ هزار تومان در سال جاری اعلام کرد و اذعان داشت: در سال گذشته تعداد ۱۲ هزار و ۹۰۰ نفر در سرتاسر استان معتکف شده اند.
حجت الاسلام لطفیان ضمن اشاره به این که ویژه برنامه های متعددی در سه روز اعتکاف در مساجد استان برگزار می شود، اظهار داشت: ختم قرآن،قرائت صحیح نماز توسط نمازگزاران،برگزاری ادعیه،سخنرانی،حلقه های معرفت و….از جمله این برنامه ها است.
وی از راه اندازی سامانه ثبت نام اینترنتی اعتکاف در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: علاقمندان به شرکت در این مراسم معنوی امسال علاوه بر مراجعه حضوری می توانند از طریق سایت www.etekaf-sk.ir در اعتکاف رجبیه ثبت نام کنند.
مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: در همین روزهای نخست راه اندازی این سیستم، بالغ بر ۴۰۰ نفر در سامانه مذکور ثبت نام کرده اند.
حجت الاسلام لطفیان با بیان این که بعضی از معتکفان به صورت خانوادگی در این مراسم عظیم ومعنوی شرکت می کنند و شاید محدودیت های مالی در این خصوص، مانع حضور این عزیزان در مراسم مذکور شود از خیران خواست تا سازمان تبلیغات اسلامی را از کمک های خویش در این خصوص محروم نفرمایند.
وی در پایان اظهار کرد: شماره حساب مردمی اعتکاف در استان ۰۱۱۰۶۲۰۵۳۹۰۰۳ است.
انتهای پیام ۱۰۱/