مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی:

یک کیلوگرم زعفران بیش از چهار تن گندم ارزش دارد/ کاشت زعفران و زرشک باعث رونق اقتصادی در خراسان جنوبی می‌شود/ کشاورزی قراردادی در دستور کار است

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: در کشاورزی قراردادی از تأمین مواد اولیه گرفته تا بازاریابی و فروش تولیدات با کشاورز همکاری می‌شود که تولیدکننده دغدغه تولید و فروش نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی صبح امروز در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک در قاین اظهار کرد: کاشت محصولات راهبردی کشاورزی از جمله زرشک، زعفران و عناب مختص خراسان جنوبی است.
وی افزود: زعفران محصول چند ساله‌‌ای است که با یکبار کشت ۵ تا ۱۰ سال برداشت می‌شود.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان این‌که زعفران محصول کم آب بَری است، عنوان کرد: ارزش یک کیلوگرم زعفران بیش از چهار تن گندم است.
قوسی با اشاره به بحث اشتغال‌زایی بسیار زیاد در خصوص کاشت زعفران، گفت: معمولا کاشت زعفران ظرفیت اشتغال‌زایی ۲۰۵ نفر روز را دارد.
وی اظهار کرد: زعفران ظرفیت این را دارد که تمام اعضای خانواده در کاشت، داشت، برداشت و باز کردن آن دخیل باشند.
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: ۷۰ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی خرده مالک است.
قوسی با بیان این‌که کاشت زعفران ارزش اقتصادی برای استان دارد، افزود: کشت زرشک نیز به همین نحو ارزش اقتصادی دارد و در مجموع کاشت این دو محصول باعث رونق اقتصادی در استان خواهد شد.
وی اظهار کرد: یکی از برنامه‌های مهم جهاد کشاورزی افزایش بهره‌وری و عملکرد در تولید محصولات کشاورزی استان از جمله زرشک و زعفران است.
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان این‌که باید شاهد ارتقای تولیدات کشاورزی باشیم، گفت: در این زمینه در بحث افزایش دانش کشاورزان تلاش شده و کشاورزی قراردادی در دستور کار قرار گرفته است.
قوسی خاطرنشان کرد: در کشاورزی قراردادی از تأمین مواد اولیه گرفته تا بازاریابی و فروش تولیدات با کشاورز همکاری می‌شود که تولیدکننده دغدغه تولید و فروش نداشته باشد.
وی افزود: در بحث کشاورزی قراردادی از متقاضیان حمایت کرده و امیدواریم این کار باعث افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی شود.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴