در گفت‌وگویی مطرح شد؛

۱۴۵۲ عمود برای نیازمندان/ اربعین به رنگی دیگر

مسئول موکب پذیرایی زائران اربعین در عمود ۱۰۴۲ گفت: با توجه به شیوع کرونا در سال جاری به تعداد هزار و ۴۵۲ عمود بین کربلا تا نجف، بسته غذایی بین نیازمندان توزیع می شود.

به گزارش خاورستان، باز هم بوی اربعین می‌آید، بوی روزهای عشق و دلدادگی، بوی وحدت و همدلی مردم برای حضور در مراسم عزای سرورشان حسین (ع) ….
انگار همین دیروز بود که از صبح تا غروب اربعین در کنار حرم آقایمان حسین (ع) عقده‌ها گشودیم. انگار همین دیروز بود که با صدای «قدم قدم پای علم، ان شالله اربعین میام سمت حرم» مسیر کربلا تا نجف را پیاده رفتیم تا با هر قدم، فرسنگ‌ها راه بندگی را طی طریق کرده باشیم.
هنوز عاشقانه‌های دلدادگان در گوشمان نجوا می‌کند. چه خالصانه در میدان دلدادگی گام بر می‌داشتند. یکی خیاطی می‌کرد، یکی غذا می‌داد، یکی زائران را مداوا می‌کرد و دیگری هم زوار را به چای یا دمنوشی دعوت می‌کرد.
موکب هایی که مهربانی هدیه می‌دهند
همه چیز خوب بود تا اینکه پای مهمان ناخوانده ای مثل کرونا به کشور و استان باز شد. ویروسی که نه تنها خانواده‌ها را از هم دور کرد، بلکه بسیاری از مراسم‌های ملی و مذهبی را هم به لحاظ فیزیکی کم رنگ کرد.
حال شمارش معکوس اربعین آغاز شده و مردم هم حال و هوای دیگری دارند. اگرچه هنوز از حضور موکب ها و مردم در مراسم اربعین حرفی به میان نیامده اما این بار به رسم خودشان با غریب کربلا، عقده‌ها می‌گشایند.
امسال مردم با عزاداری در همان شهر و خانه خودشان به دنیا ثابت می‌کنند راه امام حسین (ع) و پیام کربلا ادامه دارد و پرچم عزای سرور شهدا هیچگاه بر زمین گذاشته نمی‌شود.
همچنین موکب‌های خدمت رسان هم مسیری دیگر برای بندگی انتخاب کرده و خیراتشان را در راه کمک‌های مومنانه صرف می‌کنند.
از این رو دقایقی را با یک مسئول موکب پذیرایی اربعین در عمود هزار و ۴۲ به گفت و گو می‌نشینیم تا از برنامه‌هایش در سال جاری برایمان بگوید.
حکایت ۱۲ سال عاشقی در اربعین
سید محمد حسینی، مسئول موکب پذیرایی در عمود ۱۴۰۲ نجف تا کربلا در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: ۱۲ سال مسئول کاروان پیاده کربلا و مشهد و سه سال مسئول موکب پذیرایی اربعین بوده‌ام.
وی با اشاره به وجود هزار و ۴۵۲ عمود بین کربلا تا نجف بیان کرد: این موکب پذیرایی از سه سال گذشته در عمود هزار و ۴۲ خدماتی در زمینه‌های غذایی، فرهنگی و اسکان به زائرین اربعین ارائه می‌کرد.
حسینی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در سال جاری بیان کرد: اگرچه این ویروس در سال جاری مراسم اربعین را به لحاظ فیزیکی کم رنگ کرده اما پیام و فرهنگ اربعین کم رنگ نشده است.
وی با بیان اینکه تمام اقدامات سال جاری در امتداد اهداف قیام کربلا است، اظهار کرد: کمک‌های مردمی به زائران امسال سمت و سویی متفاوت به خود داده است.
توزیع ۱۴۵۲ بسته غذایی بین نیازمندان
مسئول این موکب پذیرایی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا در سال جاری تصمیم گرفته‌ایم به تعداد هزار و ۴۵۲ عمود بین کربلا تا نجف، بسته غذایی بین نیازمندان توزیع شود.
وی با اشاره به دیگر برنامه‌های اربعین در سال جاری بیان کرد: برگزاری مراسم زیارت نیابتی از جمله برنامه‌های پیش بینی شده است.
حسینی با بیان اینکه مردم خراسان جنوبی هر ساله در مراسم اربعین در خدمت به زائرین حسینی سنگ تمام گذاشته‌اند، گفت: بدون شک در سال جاری هم در پیوستن به رزمایش کمک‌های مومنانه پیشتازی می‌کنند.
وی با بیان اینکه پیام عاشورا و اربعین هیچگاه به فراموشی سپرده نمی‌شود، افزود: امید است در سال‌های آتی با از بین رفتن این ویروس همه گیر، باری دیگر شاهد حضور میلیونی مردم در این مراسم ملی باشیم.
انتهای پیام/۴