رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی مطرح کرد:

۱۵ آبان آخرین مهلت ثبت‌نام در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

صادقی با بیان این‌که ثبت‌نام متقاضیان راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی در استان تا ۱۵ ابان ماه ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: سهم خراسان جنوبی در طرح توسعه مشاغل خانگی ایجاد بستر اشتغال برای ۴۰۰ نفر است.

به گزارش خاورستان، جلال‌الدین صادقی امروز در جمع خبرنگاران گفت: براساس الگوی طرح توسعه مشاغل خانگی با انجام مطالعات، ساماندهی، بررسی، استعدادسنجی و توانمندسازی قرار است برای ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور بستر ایجاد اشتغال فراهم شود.
وی افزود: هدف از اجرای این الگو تعامل با دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح و ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار و ایجاد زیرساخت‌های بازاریابی و فروش محصولات مشاغل خانگی است.
صادقی ادامه داد: مخاطبان این طرح در قالب دو گروه متقاضی و پشتیبان بوده که پشتیبانان اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که مسئولیت حمایت از شاغلین خانگی را در کل فرآیند تولید و ارائه خدمات بر عهده خواهند داشت.
وی با اشاره به شرایط متقاضیان این طرح، بیان کرد: داشتن حداقل سن ۱۸ سال، بومی استان محل ثبت نام، عدم اشتغال تمام وقت، نداشتن بیمه کارفرمایی (افرادی که بیمه خویش فرما دارند منعی در ثبت‌نام ندارند)، از جمله شرایط ورود به این طرح است.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: پس از ثبت‌نام، متقاضیان غربالگری و راستی آزمایی می‌شوند، سپس به متقاضیان آموزش‌ها و مشاوره‌های عمومی و تخصصی و اتصال به بازار ارائه خواهد شد.
صادقی با بیان اینکه وابستگی شدید طرح‌های اشتغال‌زا به تسهیلات از جمله ایرادات مخربی است که در این طرح سعی در جلوگیری از آن شده است، خاطرنشان کرد: در این طرح از میزان وابستگی به دریافت تسهیلات کاهش یافته و به طور قطع تسهیلات در جای مناسب خود اعطا خواهد شد، چراکه نخستین کمک برای راه‌اندازی این مشاغل، ارائه تسهیلات نیست.
وی با تاکید بر اینکه تمرکز این طرح بر توانمندسازی متقاضیان است، گفت: بخش سوم و مهمترین این الگو، فاز اتصال به بازار است و لذا بعد از بررسی کمی و کیفی محصول، بسترسازی مناسب محصول برای عرضه موفق به بازار در قالب حضوری و الکترونیکی دنبال خواهد شد.
به گفته صادقی، متقاضیان طرح توسعه مشاغل خانگی در دو گروه متقاضیان و پشتیبان ها باید در زمان مقرر در سامانه inhb.ir اقدام به ثبت نام کنند.
وی ابراز امیدواری کرد؛ با پیاده‌سازی موفق این طرح در استان که نیازمند همراهی، همکاری و هم‌اندیشی بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی است، شاهد نهادینه شدن سهم مشاغل خانگی در اقتصاد کشور به‌ویژه در سال «جهش تولید» باشیم.
رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش و اهمیت کسب و کارهای خانگی در رشد تولید و کمک به چرخه اقتصادی کشور، مشاغل خانگی باید جایگاه واقعی خود را در اقتصاد خانوارها پیدا کرده و نهادهای متولی نیز به توسعه آن کمک کنند.
انتهای پیام/۴