وزیر میراث فرهنگی و گردشگری:

۲۴۵۰ پروژه گردشگری در حال اجرا است/ ۵۰۰ طرح مربوط به هتل و اقامتگاه

مونسان با بیان این‌که در حال حاضر بیش از دو هزار و ۴۵۰ پروژه در بخش گردشگری در حال اجرا است، گفت: از این تعداد ۵۰۰ پروژه مربوط به هتل و اقامتگاه است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صبح امروز در نشست هم اندیشی با فعالان گردشگری خراسان جنوبی، اظهار کرد: صنعت گردشگری در کشور نوپا است بنابر این با سختی‌های زیادی باید به جلو برویم.
وی با بیان اینکه با تلاش شما فعالان گردشگری این مهم در خراسان جنوبی رونق خوبی پیدا کرده است، بیان کرد: با وجود همه تنش‌های مختلف بیرونی، درونی، تحریم‌ها و حذف پروازها آمارهای گردشگری داخلی و خارجی به صورت فزاینده ای در حال رشد است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین به رشد حجم سرمایه گذاری در این بخش اشاره کرد و گفت: این حجم از سرمایه گذاری نشان از آینده خوب در این حوزه است.
مونسان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از دو هزار و ۴۵۰ پروژه در بخش گردشگری در حال اجرا است، افزود: از این تعداد ۵۰۰ پروژه مربوط به هتل و اقامتگاه است.
وی اظهار امیدواری کرد: با اقدامات و تلاش‌های انجام شده در آینده نه چندان دور گردشگری در رتبه اول و دوم اقتصاد کشور قرار گیرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: علاوه بر این نقش فعالیت‌های گردشگری در بخش اشتغال بی نظیر بوده و این شغل‌ها پایدار است.
مونسان یاد آور شد: هرچند در بخش گردشگری قوانین و حمایت‌های قانونی کمتری نسبت به سایر بخش‌ها داریم اما آمارها نشان از توسعه این صنعت است.
وی با اشاره به اینکه در دولت مصوبات خوبی در حمایت از صنعت گردشگری داشته ایم، بیان داشت: این مصوبات نقش زیادی در توسعه بخش گردشگری داشته است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تأکید بر اینکه یکی از مشکلات خراسان جنوبی این است که باید در امر تبلیغات بیشتر و بیشتر کار کنیم، افزود: در حال حاضر ظرفیت خوبی در این استان وجود دارد اما شناخته نشده است.
مونسان اضافه کرد: در این راستا به مدیرکل روابط عمومی دستورات داده شده تا روی تولید محتوا کار و تلاش خود را بیشتر کند.
راه اندازی پویش معرفی گردشگری خراسان جنوبی
وی در ارتباط با راه اندازی پویشی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری خراسان جنوبی نیز گفت: در این زمینه نیز مدیرکل بازاریابی وزارت به عنوان مدیر ویژه استان معرفی می‌شود تا با راه اندازی این پویش با کمک فعالان گردشگری شاهد رونق گردشگر در این استان باشیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین بر لزوم تولید رویدادهای گردشگری بیشتری در خراسان جنوبی تأکید کرد و گفت: یکی از راه‌های جذب گردشگری برگزاری این رویدادها است.
مونسان با اشاره به ظرفیت‌های استان در بخش کویر نوردی افزود: گردشگری در این استان نوپاتر است بنابراین باید برخی محدودیت‌ها را رعایت کنیم.
وی اضافه کرد: اگرچه معتقد هستیم تورهای گردشگری باید همه قوانین را رعایت کنند و عدم رعایت قوانین و موازین اسلامی پذیرفته نیست.
مونسان با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان هیچ کس حق ندارد از موازین اسلامی و قانون عبور کند، بیان داشت: این بزرگترین آسیب برای صنعت گردشگری است.
وی ادامه داد: باید مدیران هتل‌ها و اقامتگاه‌ها قوانین و مقررات را در این بخش رعایت کنند ضمن اینکه برخی علما در سفر به شهرستان‌هایی که داشتم نکاتی را مطرح کردند که باید تلاش کنیم تورها با رعایت قوانین و ضوابط کشور باشد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یاد آور شد: وزارت نیز به مزیت کویر در استان کمک خواهد کرد.
مونسان با اشاره به اینکه به دنبال اخذ مجوز خودروی ویژه گردشگری با تخفیفات گمرکی هستیم، افزود: برای خرید خودروهای آفرود نیز اگر در قالب شرکت حمل و نقل گردشگری باشد آماده پرداخت تسهیلات هستیم.
درخواست ۵۰۰ قطعه زمین برای ساخت هتل
مونسان با بیان اینکه درخواست اختصاص زمین در ۵۰۰ نقطه برای مناطقی که هتل در آن ساخته نشده به رئیس جمهور داده شد، بیان کرد: در این راستا تاکنون ۳۸۰ نقطه در کشور شناسایی شده و در اولین جلسه هماهنگی سران قوا مطرح خواهد شد که به تصویب برسد.
وی اضافه کرد: انجمن‌های حرفه ای نیز به استان‌ها ابلاغ شده است و مدیران موظف هستند هرچه که می‌توانند به انجمن‌های حرفه ای محول کنند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ارتباط با بیمه راهنمایان تور نیز گفت: در لایحه بودجه سال آینده امید داریم بیمه برای راهنمایان را حل کنیم.
مونسان با بیان اینکه در خصوص چارترها نیز بالا و پایین شدن قیمت‌ها برای چارترکننده ها کنار گذاشته شد، افزود: اما برای این مناطق کمتر توسعه یافته می‌تواند دنبال شود به شرط اینکه سبب جهش قیمت‌ها نشود و تلاش می‌کنیم دستور از وزیر راه بگیریم شود تا این چارتر برای استان گرفته شود.
وی در مورد برخی دغدغه‌ها در حوزه گردشگری نیز گفت: باید خیال مردم راحت شود که گردشگری آسیبی نخواهد بود اما اینکه مراکز رسمی کسب و کار تعطیل شود موضوعیت ندارد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد معرفی جاذبه‌های استان در صدا و سیما نیز گفت: در این زمینه توافقی با رئیس رادیو و تلویزیون انجام شده و اگر شما خواستید محل خود را تبلیغ کنید با پایین‌ترین نرخ فرهنگی می‌توانید انجام دهید.
۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات برای فعالان بخش گردشگری
مونسان اضافه کرد: بدون محدودیت آمادگی داریم برای خراسان جنوبی تسهیلات در نظر بگیریم و همین الان ۶۰۰ میلیارد ریال در اختیار داریم تا در اختیار فعالان گردشگری قرار گیرد.
وی با تأکید بر اینکه احداث مهمانسراهای ادارات خلاف قانون است، بیان کرد: بخش دولتی حق ندارد با شما رقابت کند بلکه باید به شما کمک کند.
مونسان گفت: قول می‌دهیم با همراهی شما صنعت گردشگری را در خراسان جنوبی که پر از جاذبه است، رشد پیدا کند.
وی یاد آور شد: خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی است که گردشگری خارجی بیشتر از گردشگری داخلی دارد باید کمک کنیم هم گردشگری خارجی و هم داخلی در آن رشد پیدا کند.
انتهای پیام/ ۱۳۲