مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی:

۳۰ درصد ارزش افزوده اقتصاد خراسان جنوبی مربوط به بخش کشاورزی است

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بخش کشاورزی رکن اصلی اقتصاد است به گونه ای که ۳۰ درصد ارزش افزوده اقتصاد خراسان جنوبی مربوط به بخش کشاورزی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، هاشم ولی پور مطلق مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی صبح امروز در مراسم تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی، اظهار کرد: بخش کشاورزی با قابلیت ها و پتانسیل های فراوان به عنوان رکن اصلی اقتصاد سهم بسزایی در تولید ناخالص ملی، امنیت غذایی و ایجاد اشتغال در کشور دارد.
وی افزود: تولید کنندگان و بهره برداران به عنوان عناصر اصلی توسعه کشاورزی از جایگاه ویژه ای برخوردارند.
مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در همین راستا به منظور ارج نهادن به زحمات و تلاش آنان، ایجاد انگیزه و تشویق در تولید و الگو سازی فعالان عرصه های کشاورزی هر ساله از برگزیدگان بخش کشاورزی استان تجلیل می‌شود.
ولی پور مطلق عنوان کرد: درخشش ۱۰ تولید کننده برتر ملی در سال گذشته و ۴۷ تولید کننده برتر استانی در سال جاری علی رغم خشکسالی های متوالی نشان از تلاش و همت فعالان کشاورزی استان دارد.
وی با اشاره به تاثیر بسیار زیاد بخش کشاورزی در رونق اقتصادی، گفت: ۳۰ درصد سهم ارزش افزوده بخش اقتصادی استان خراسان جنوبی مربوط به بخش کشاورزی است.
مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: مهمترین مشکل ما و به طور خاص کشاورزان در خراسان جنوبی بحث آب است و باید به آن توجه شود اما با همه این شرایط کشاورزان خراسان جنوبی تولیدات بسیار خوبی دارند.
ولی پور مطلق عنوان کرد: ۱۰۰ درصد آب مورد نیاز در خراسان جنوبی در بخش کشاورزی از آبهای زیر زمینی تامین می‌شود.
وی با بیان این‌که تنوع مسئولیت‌ها در بخش های کشاورزی زیاد است، خاطرنشان کرد: مسئولیت‌ها در حوزه‌های دیگر مانند مسئولیت‌هایی که مرتبط با بخش کشاورزی است به این صورت منسجم و تاثیرگذار نیست و در بخش کشاورزی بسیاری از فعالیت‌ها، فعالیت‌های بخش‌های تولیدی گذشته را دربرمی‌گیرد.
مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بحث آب و خاک، فن‌آوری و تکنولوژی در زمینه کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و اگر این موارد و استفاده از بذرهای موجود در بازار برای وجود گونه‌های مختلف کشاورزی مورد استفاده باشد قطعا محصول بهتری تولید خواهد شد.
ولی پور مطلق بیان کرد: کشاورزان در خراسان جنوبی با تمام زنحیره در هم تنیده و محدودیت‌ها روبه رو هستند اما باز هم تلاش می‌کنند تا محصول خوبی تولید و روانه بازار کنند.
وی اظهار کرد: عملکرد تولید پسته کشاورز ما در سال گذشته ۱۱.۷ تن بوده در صورتی که در استان میانگین ۱.۴ تن بوده است همچنین عملکرد تولید زرشک ۱۵ تن بوده که میانگین استان ۱۳۴۰ کیلو و تولید زعفران کشاورز در خراسان جنوبی ۳۷ کیلو بوده در صورتی که میانگین استانی تولید زعفران ۳.۴ کیلو است همچنین در تولید پنبه، تولید کننده برتر ما سال گذشته ۱۱ تن پنبه تولیدی داشته و امسال به ۱۰.۲۵ تن رسیده اما میانگین تولید پنبه در استان ۲ تن است.
مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: باید برای ما بهره‌وری ریالی و سرمایه هدف باشد.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴