استاندار خراسان جنوبی:

۳۰ درصد صادرات کشور از مرز ماهیرود انجام می‌شود/ جلوی خام‌فروشی محصولات کشاورزی را می‌گیریم

استاندار خراسان جنوبی با بیان این‌که ۳۰ درصد صادرات کشور از مرز ماهیرود در خراسان جنوبی انجام می‌شود، گفت: در سال ۹۶ یک میلیارد دلار صادرات از خراسان جنوبی به ۲۷ کشور آسیای میانه انجام شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی صبح امروز در جشن شکرگزاری برداشت زعفران و زرشک در قاین اظهار کرد: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور، ۲۸ امین استان از نظر جمعیت و دارای مرز مشترک با افغانستان است.
وی با بیان این‌که ۳۰ درصد صادرات کشور از مرز ماهیرود در خراسان جنوبی انجام می‌شود، افزود: در سال ۹۶ یک میلیارد دلار صادرات از خراسان جنوبی به ۲۷ کشور آسیای میانه انجام شده است.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: استان خراسان جنوبی در تولید زرشک رتبه اول جهانی و در تولید زعفران رتبه دوم کشور را دارد.
معتمدیان با بیان این‌که در خراسان جنوبی بیش از ۴۰ نوع ماده معدنی داریم، گفت: انواع معادن، سنگ‌های تزئینی و کانی‌های فلزی و غیرفلزی از جمله ظرفیت‌های خراسان جنوبی است.
وی در بحث صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: در استان ۵۰۰ اثر ملی شناسایی شده، ۴ اثر جهانی و اولین اثر طبیعی جهانی ثبت شده مشترک بین سه استان (کویر لوت)، بیش از ۶۰ اثر طبیعی و یک روستای جهانی ثبت شده داریم.
استاندار خراسان جنوبی با بیان این‌که عدم شناخت ظرفیت خراسان جنوبی باعث معرفی نشدن ظرفیت استان به کشور شده، گفت: خراسان جنوبی دیار ناشناخته‌ها است و تلاش می‌شود ظرفیت‌های استان به کشور و دنیا معرفی شود.
معتمدیان اظهار کرد: کمیته‌ای در استانداری برای زرشک، زعفران و عناب در بحث قیمت‌گذاری تشکیل شد و قرار شد برای قیمت‌گذاری، جلوگیری از خام‌فروشی و فرآوری این محصولات اقدام شود.
وی با بیان این‌که هدف حذف واسطه‌ها و دلالان است، گفت: یک هزار هکتار گلخانه در استان ایجاد خواهد شد که ۱۵۰ هکتار برای احداث بارگاه زرشک در استان در نظر گرفته شده است.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: دادن تسهیلات به کشاورزان، واگذاری زمین برای احداث بارگاه و دادن آب، برق گاز برای ایجاد بارگاه از دیگر برنامه‌های استانداری برای احداث بارگاه زرشک تا پایان دولت در استان است.
معتمدیان گفت: از یک هزار هکتار گلخانه در استان ۱۰۰ هکتار برای شهرستان قاین در نظر گرفته شده است.
وی با بیان این‌که سهم صادرات استان ناچیز است که باید افزایش داشته باشد، تصریح کرد: ایجاد گمرک‌های تخصصی اقتصادی از اولویت‌های استان است.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود از یک هزار هکتار گلخانه ۲۸۰ هزار تن تولیدات داشته باشیم.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۲۳/