مدیرکل میراث فرهنگی‌ خراسان جنوبی:

۳۱ پروژه گردشگری در خراسان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد/ راه‌اندازی اولین اقامتگاه بیابانی استان در دهسلم‌ نهبندان/ پرداخت ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: اولین کمپ و اقامت‌گاه بیابانی خراسان جنوبی در روستای دهسلم‌ نهبندان با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان در هفته گردشگری سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با بیان این‌که گردشگری یک انتخاب است و نه اجبار، اظهار کرد: به همان میزانی که بتوانیم تصویر مفیدی از استان ارائه کنیم، به موفقیت در این زمینه خواهیم رسید.
وی با اشاره به نقش موثر رسانه‌ها در حوزه گردشگری، تصریح کرد: رسانه‌ها در حقیقت همکاران ما در حوزه گردشگری محسوب می‌شوند و زمانی می‌توانیم در حوزه گردشگری ادعای مؤفقیت کنیم که رسانه‌ها یاری‌رسان ما در این خصوص باشند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تأکید کرد: عمده تلاش رسانه‌ها باید این باشد که چهره خوبی از استان خراسان جنوبی ارائه کنند و بدانند که درج کوچک‌ترین خبر منفی در این حوزه دارای تبعات منفی برای استان و بخش گردشگری خواهد بود.
رمضانی با بیان این‌که شعار سال جاری هفته گردشگری، “گردشگری و تغییر ماهیت به سمت گردشگری الکترونیک “‌است، یادآور شد: تلاش‌های زیادی در بحث گردشگری در استان شده است.
وی در اشاره به مهم‌ترین اقدامات میراث فرهنگی در حوزه گردشگری ابراز کرد: در هفته گردشگری سال‌جاری، تعداد ۳۱ پروژه با یک‌ونیم میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات استانی به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: در بخش خصوصی نیز ۲.۵ میلیارد تومان در خصوص تعدادی پروژه هزینه شده که در هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد.
رمضانی ضمن اشاره به اعتبارات حوزه گردشگری خراسان جنوبی، بیان کرد: از سال ۹۳ تاکنون، ۳۱ میلیارد و ۶۷۳ میلیون ریال اعتبار ملی و ۵۴ میلیارد و ۴۲۷ میلیون ریال اعتبار استانی به این حوزه داده شده است.
وی اضافه کرد: برای نخستین بار در سال گذشته،۳۰ میلیارد ریال از اعتبارات شاخص استانی به حوزه گردشگری میراث فرهنگی استان تعلق گرفت که در زمینه تأمین آب، برق و گاز در مناطق گردشگری هزینه شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ضمن اشاره به این‌که در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش گردشگری پرداخت کرده‌ایم، مطرح کرد: ۸۷ میلیون‌ تومان یارانه سود بانکی نیز به سرمایه‌گذاران در بخش گردشگری‌ پرداخت شده است.
رمضانی به عمده‌ترین طرح‌هایی که در حوزه گردشگری در خراسان جنوبی در حال اجرا است اشاره‌ای داشت و افزود: تبدیل باغ عمارت معصومیه به هتل سنتی یکی از این پروژه‌ها است که در مرحله پایانی قرار داشته و دارای بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی بوده و امید است که در بهمن‌ماه سال جاری راه‌اندازی شود.
وی ایجاد هتل سنتی در عمارت شوکت‌آباد را از دیگر پروژه‌ها برشمرد و گفت: عملیات اجرایی این هتل آغاز شده و فاز اول آن راه‌اندازی شده است.
رمضانی افزود: فاز دوم آن که ایجاد واحد اقامتی در هتل شوکت‌آباد است، در دست اقدام قرار دارد.
وی همچنین از افتتاح اولین کمپ بیابانی در دهسلم‌ نهبندان خبر داد و اظهار کرد: این کمپ و اقامتگاه بیابانی در روستای دهسلم‌ نهبندان با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان از اعتبارات استانی و ملی است که در هفته گردشگری سال جاری افتتاح می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان این‌که دفاتر گردشگری و مسافرتی نقش بسیار مؤثری در جذب گردشگر دارند، ابراز کرد: افتتاح سه دفتر گردشگری و مسافرتی در شهرستان‌های بیرجند، بشرویه و طبس در هفته گردشگری سال جاری از دیگر برنامه‌های میراث‌ فرهنگی استان است.
رمضانی با تأکید بر این‌که اولویت توسعه مربوط به بخش گردشگری است، خاطرنشان کرد: گردشگری، فرابخشی است که نباید از اهمیت آن غفلت کرد.
وی با بیان این‌که در هفته گردشگری سال جاری چندین سفره‌خانه نیز در شهرستان بیرجند افتتاح می‌شود، یادآور شد: همچنین در این هفته، کلنگ‌زنی هتل ۲ ستاره شهرستان فردوس با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال انجام می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان این مطلب که فصل گردشگری در خراسان جنوبی از اواخر شهریورماه لغایت اواسط خردادماه‌ است، عنوان کرد: در روزهای گذشته دو تور گردشگری از کشورهای سوئیس و لهستان مهمان این استان بوده‌اند.
رمضانی مطرح کرد: از هفته گردشگری سال گذشته تا هفته گردشگری سال جاری، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی در بخش گردشگری هزینه شده است.
انتهای پیام/۱۰۱/ ۱۱/ ۴