طی ۱۰ ماهه سال جاری؛

۳۳ میلیارد تومان تسهیلات به جامعه عشایری خراسان جنوبی پرداخت شد

عصمتی‌پور گفت: ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات به ۷۴۰ خانوار عشایری استان طی ۱۰ ماهه سال جاری پرداخت شده است.

به گزارش خاورستان، مهدی عصمتی‌پور یکشنبه شب در جلسه شورای عشایر خراسان جنوبی با اشاره به وجود ۸۱ هزار نفرجمعیت عشایری در خراسان جنوبی بیان کرد: چهارمین استان عشایری کشور هستیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۶۶ هزار راس دام در اختیار جامعه عشایری استان است، گفت: از این تعداد ۲۱ هزار و ۵۰۰ راس دام های سنگین است.
عصمتی پور با بیان اینکه ۳۴ درصد جمعیت دامی خراسان‌جنوبی در اختیار عشایر است، افزود: ۴۵ درصد نیاز گوشت استان به وسیله این قشر تامین می‌شود.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی اظهار کرد: ۹ هزار و ۵۰۰ تن لبنیات و ۸۰۰ تن پشم و کرک توسط عشایر تولید می‌شود.
وی با اشاره به اعتبارات عشایر استان بیان کرد: در سال جاری از محل بند ح تبصره چهار، بیش از ۳۵ میلیارد تومان به این قشر اختصاص یافته که تاکنون ۳۳ میلیارد تومان تخصیص یافته است.
راه اندازی شورای حل اختلاف در حوزه عشایر
عصمتی پور با بیان اینکه شش میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان از محل اعتبارات تملک دارایی و بودجه سه درصد نفت به استان اختصاص یافته است، گفت: همچنین اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده هم چهار میلیارد و ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در استان و کشور بیان کرد: علی رغم مشکلات این ویروس، کمتر از انگشتان دست در بین عشایر استان درگیر این بیماری شده‌اند.
عصمتی پور با اشاره به اقدامات انجام شده در مناطق عشایری خراسان جنوبی بیان کرد: اجرای طرح سایبان برای اولین بار در کشور، طراحی سامانه مدیریت آبرسان انعقاد، تفاهم نامه با هلال احمر برای آموزش جوانان عشایر و انعقاد تفاهم‌نامه با دامپزشکی برای واکسیناسیون رایگان دام عشایر علیه برخی بیماری‌ها از جمله اقدامات انجام شده است.
وی از راه اندازی شوراهای حل اختلاف در حوزه عشایری استان خبر داد و گفت: لوله گذاری ۷۰ کیلومتر و انتقال آب، کشت گیاهان دارویی، توزیع نفت سفید و ۷۰۰ بسته معیشتی از دیگر اقدامات انجام شده است.
توزیع ۱۲۰۰ پنل خورشیدی
عصمتی پور توزیع ۴۳۴ پنل خورشیدی را از دیگر اقدامات دانست و گفت: هزار و ۲۰۰ پنل دیگر خریداری شده که در بین خانوارهای عشایر استان توزیع می‌شود.
مدیر کل امور عشایر خراسان جنوبی از افتتاح شبکه اتصال آب شرب به محلات عشایر خواجه مجینگو طی امروز دوشنبه خبر داد و گفت: این پروژه به طول ۵۴ کیلومتر برای بهره مندی ۲۸۰ خانوار به بهره برداری می‌رسد.
وی با اشاره به افتتاح ۲۱ پروژه طی دهه فجر در استان، اظهار کرد: ۴۸۳ خانوار عشایر از مزیت‌های این پروژه‌ها بهره مند می‌شوند.
عصمتی پور با اشاره به فعالیت ۱۰ تشکل و یک اتحادیه عشایر در استان بیان کرد: ۱۲ هزار و ۵۷۰ خانوار عضو تعاونی‌های عشایر هستند.
وی سرمایه گذاری شرکت‌های تعاونی عشایر استان را ۱۳ میلیارد تومان دانست و گفت: ۲۳ هزار تن نهاده دامی و شش هزار و ۸۳۰ تن آرد بین عشایر توزیع شده است.
پرداخت ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر
عصمتی پور از فعالیت ۵۰ صندوق خرد زنان عشایر با ۷۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری در استان خبر داد و گفت: تاکنون ۵۴۰ میلیون تومان تسهیلات به اعضای این صندوق‌ها پرداخت شده است.
وی با اشاره به تسهیلات پرداختی به خانوارهای عشایر خراسان جنوبی اظهار کرد: در سال جاری بیش از پنج میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه پنج ساله به متقاضیان اعطا شده است.
مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی اظهار کرد: در مجموع در ۱۰ ماهه سال جاری ۳۳ میلیارد تومان به ۷۴۰ خانوار عشایر استان پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه هشت تعاونی عشایری استان کد کارگزاری بیمه روستاییان و عشایر را دریافت کرده‌اند، افزود: تاکنون ۴۵ درصد عشایر استان بیمه شده‌اند.
عصمتی پور بیان کرد: از مدیران دستگاه‌های اجرایی خراسان جنوبی خواستاریم در سال ۱۴۰۰ با تخصیص اعتبار در راستای اتمام پروژه‌های نیمه تمام حوزه عشایر استان به ما کمک کنند.
انتهای پیام/۴