۷۰ راس کل و بز در منطقه آزاد پیرحاجات طبس تلف شدند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس گفت: براساس پایش منطقه پیرحاجات طبس، در این منطقه ۷۰ راس کل و بز تلف شدند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مرتضی تقی‌زاده رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس به خبرنگاران گفت: از لاشه کل و بز تلف شده نمونه‌برداری شده و منتظر اعلام نظر آزمایشگاه دامپزشکی هستیم.
وی بیان کرد: براساس پایش منطقه آزاد پیرحاجات در شهرستان طبس توسط محیطبانان و همچنین گزارشات واصله از سوی همیاران افتخاری محیط زیست مبنی بر مشاهده تلفات نامتعارف در حیات وحش منطقه پیرحاجات، کلشانه و میانکوه که گونه شاخص آن کل و بز و قوچ و میش هستند، موضوع در دستور کار و پیگیری این اداره قرار گرفت.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس اظهار داشت: با هماهنگی انجام شده با دامپزشکی شهرستان، از گونه‌های کل و بز تلف شده، نمونه‌گیری انجام و برای تشخیص علت این تلفات به تهران ارسال شد.
وی با اشاره به این موضوع که تا زمان مشخص شدن نتایج آزمایشگاه دامپزشکی، نمی‌توان به طور قطع در این خصوص اظهار نظر کرد، افزود: پایش این منطقه به صورت ویژه در دستور کار ماموران یگان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و محیط بانان با همراهی و همکاری همیاران افتخاری محیط زیست به صورت شبانه‌روزی در حال پایش زیستگاه‌های کل و بز در منطقه و دره‌های منتهی به منابع آبی و آبشخورها و چشمه‌های طبیعی هستند.
تقی‌زاده بیان کرد: مجموع لاشه‌ها و آثار کشف شده قدیم و جدید در منطقه پیر حاجات طی پایش‌های گسترده‌ای که انجام شده به ۷۰ راس می‌رسد.
وی گفت: طی هفته گذشته در مجموع ۵۰ باب چشمه و منابع آبی موجود در این منطقه پاکسازی و با محلول مناسب ضدعفونی شد و در پایش‌های چهار روز اخیر لاشه جدیدی مشاهده نشده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس افزود: اگرچه خشکسالی موجب ضعیف شدن حیات وحش شد اما به نظر نمی‌رسد این تلفات مربوط به کم غذایی و کم آبی باشد لذا با همکاری دامپزشکی در حال بررسی علت بیماری هستیم و به محض مشخص شدن علت این تلفات موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد.
انتهای پیام/۱۰