مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی:

۷۵ درصدی تعهد اشتغالزایی در خراسان جنوبی محقق شد/ ایجاد ۱۰ هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی

اشرفی گفت: در سال جاری تعهد اشتغال خراسان جنوبی ۱۳ هزار و ۶۹۳ فرصت شغلی بوده که تاکنون ۷۵ درصد آن محقق شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا اشرفی امروز یکشنبه در کارگروه اقتصادی استان اظهار کرد: مجموع تعهد اشتغال خراسان جنوبی در سال جاری ۱۳ هزار و ۶۹۳ نفر بوده که تاکنون ۱۰ هزار و ۳۱۲ فرصت شغلی ایجاد شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۷۵ درصد تعهد اشتغال استان محقق شده است، افزود: ۳۴ دستگاه اجرایی استان در زمینه ثبت اشتغال در سامانه رصد فعالیت دارند.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی در زمینه ثبت اشتغال ایجاد شده و صحت سنجی جزو استان‌های برتر کشور است.

اشرفی با بیان اینکه تاکنون سه هزار و ۱۹۹ طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری به کمیته های فنی اعلام شده است، افزود: از این تعداد تاکنون به سه هزار و ۱۴۸ طرح اشتغال بالغ بر ۴۱۹ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که با اجرای این طرح ها برای هفت هزار و ۲۸۲ فرصت شغلی در استان ایجاد شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی درخواست کرد کمیته های نظارت شهرستانی بر روند اجرای طرح های اشتغال نظارت بیشتری داشته باشند.

وی از صدور هزار و ۱۵۲ مجوز طرح مشاغل خانگی در استان از ابتدای امسال خبر داد و گفت: از این تعداد، ۸۹۳ مجوز مشاغل خانگی به صورت مستقل و ۲۵۵ مجوز به صورت پشتیبان حقیقی صادر شده است.

اشرفی با بیان اینکه مجموع اعتبارات ابلاغی مشاغل خانگی در استان را ۸۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال ۶۱۵ طرح مشاغل خانگی با مبلغ ۵۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به بانک های عامل معرفی شدند که از این تعداد به ۲۳۳ طرح تسهیلاتی بالغ بر ۱۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی عنوان کرد: میانگین پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی ۲۰ درصد بوده است که یکی از دلایل آن ابلاغ دیر هنگام تسهیلات بانک کشاورزی است.

 

ابلاغ هزار و ۲۸۰ میلیارد تسهیلات بند ب تبصره ۱۶ اشتغال به استان

مجتبی شریعتی‌فرد، مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی هم در این جلسه از ابلاغ هزار و ۲۸۰ میلیارد تسهیلات بند ب تبصره ۱۶ اشتغال به استان خبر داد و گفت: این تسهیلات در بین ۱۲ دستگاه اجرایی متولی استان توزیع شد که بیشترین مبلغ با ۱۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران اختصاص یافته است.

وی در ادامه بیان کرد: اولویت پرداخت این تسهیلات در مناطق محروم، طرح های دانش بنیان و حوزه تعاونی ها است.

شریعتی‌فرد در پایان افزود: ۳۰ درصد تسهیلات بند ب تبصره ۱۶ می توان در زمینه تثبیت اشتغال و مابقی باید در زمینه ایجاد اشتغال پرداخت شود.