معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی:

۸۴۸ دانش آموز بازمانده از تحصیل در استان خراسان جنوبی شناسایی شد

خوش‌خبر گفت: ۸۴۸ دانش آموز بازمانده از تحصیل در سطح استان شناسایی شده است که ۵۵۷ نفر از کودکان لازم التعلیم به چرخه تحصیل بازگشته‌اند.

به گزارش خاورستان، ناصر خوش‌خبر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی صبح امروز در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان که با موضوع بررسی اقدامات صورت گرفته در راستای برنامه ملی انسداد مبادی بیسوادی برگزار شد اظهار داشت: خانواده‌ها باید بپذیرند که فرزندان آنها، سرمایه‌های گرانقدری هستند که می‌توانند در آینده استان تأثیرگذار باشند.
وی ادامه داد: با تلاش‌های فراوان همه دستگاه‌های متولی ۵۵۷ نفر از کودکان لازم التعلیم شناسایی شده و به چرخه تحصیل بازگشته‌اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: چنانچه خانواده‌ها همکاری نکنند، دانش آموزانی که به این سمت سوق داده شده‌اند، ریزش خواهند داشت.
خوش‌خبر خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۴۸ دانش آموز بازمانده از تحصیل در سطح استان شناسایی شده که باید آنها را به سمت ادامه تحصیل هدایت کنیم.
وی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از این دانش آموزان در شهرستان‌های بیرجند، درمیان و سربیشه حضور دارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: باید با استفاده از توان و ظرفیت تمام دستگاه‌ها به ویژه نهادهای حمایتی در شناسایی و بازگشت این افراد به چرخه تحصیل اقدام کنیم.
به گفته وی؛ با توجه به اینکه بخشی از این افراد به جهت مشکلات اقتصادی ترک تحصیل کرده‌اند، نهادهای حمایتی در این زمینه می‌توانند مؤثر باشند.
خوش‌خبر افزود: بخشی از این دانش آموزان به دلایل عدیده همچون ازدواج زود هنگام، یا علاقه‌ای به درس خواندن ندارند و یا اینکه امکان ادامه تحصیل برای آنها فراهم نیست پس باید آمار این افراد از مجموع کودکان لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل استان حذف شود.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش باید با همکاری دیگر دستگاه‌های متولی، نسبت به آنالیز جدید آمار بازماندگان از تحصیل استان اقدام کند و وضعیت آنها را به لحاظ ترکیب جنسیتی، محل سکونت و پراکنش تعیین کند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تعدادی از این کودکان در حاشیه شهرها سکونت دارند اظهار داشت: حاشیه نشینی علاوه بر جدا کردن کودکان از تحصیل، آسیب‌های دیگری نیز به همراه دارد که رفع آنها در دستور کار حوزه‌های متولی قرار گرفته است.
خوش‌خبر به باورهای فرهنگی تأثیرگذار بر روند تحصیل دانش آموزان نیز اشاره کرد و گفت: در برخی از مناطق کمتر توسعه یافته، نگاه خانواده‌ها به ادامه تحصیل دختران، منفی است که اصلاح این باورها، نیاز به کار فرهنگی دارد.
انتهای پیام/۴