۸ شهرستان خراسان جنوبی مشمول طرح تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی گفت:وام قرض الحسنه فرزندآورری در ۸ شهرستان خراسان جنوبی به مشمولان پرداخت می‌شود.

به گزارش خاورستان،محمد علی زرنگ در جمع خبرنگارن با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ به دولت جهت اجرای در سال گذشته، گفت: تسهیلات فرزندآوری، بخشی از قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است.

زرنگ گفت: براساس جزءدو بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری مقرر شده است وام قرض الحسنه فرزند آوری به متقاضیان اعطا می‌شود که تاریخ تولد فرزند آنان از ۱ فروردین ۱۴۰۰ به بعد باشد.

وی با اشاره به اینکه مبلغ وام قرض الحسنه فرزند آوری به ازای فرزند اول تا سوم به ترتیب، ۲۰، ۴۰ و ۶۰ میلیون تومان است، افزود: فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان و فرزند پنجم و بیشتر از آن هم تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت می‌کنند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی با بیان اینکه دوره بازپرداخت هر یک از این تسهیلات نیز به ترتیب ۳۶، ۴۸، ۶۰، ۷۲ و ۸۴ ماهه است، که با شش ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می‌شود، گفت: متقاضی باید دارا‌ی تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران و فرزند در خاک کشور متولد شده باشد.

زرنگ افزود: کارمزد تسهیلات فرزندآوری حداکثر ۴ درصد به صورت سالانه است و پرداخت آن مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، با اخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر است.

وی با بیان اینکه تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۲.۵ نباشد، گفت: بر این اساس فرزند یا پدر متولد در شهرستان‌های قائنات، درمیان و نهبندان مشمول این طرح نمی‌شوند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی افزود: در صورتیکه حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان پذیر است.

زرنگ با بیان اینکه مشمولان این تسهیلات تا دو سال وقت دارند که این تسهیلات را دریافت کنند، گفت: افرادی که قصد دارند، از تسهیلات ازدواج، بهره‌مند شوند، می‌توانند به صورت غیر حضوری، از طریق مراجعه به سامانه، به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir، اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه متقاضیان برای اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و همچنین مشخصات شعبه تعیین شده از سوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تسهیلات مذکور، با کد ملی و کد رهگیری خود به قسمت “مشاهده وضعیت” در سامانه فرزند مراجعه کنند، گفت: در صورتیکه شعبه بانک عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام شده و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر ۱۲ روزکاری، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی افزود: در صورت مراجعه نکردن متقاضیان در زمان تعیین شده، ثبت نام آن‌ها لغو و از سامانه حذف شده و باید مجددا ثبت‌نام کنند.

زرنگ با بیان اینکه متقاضیان پس از تعیین شعبه و پذیرش از سوی بانک ۴۵ روزکاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام کنند، گفت: در صورت گذشت زمان مذکور و تکمیل نشدن مدارک از سوی متقاضیان، متقاضی از سامانه حذف شده و باید در مهلت مقرر شده در قانون نسبت به ثبت‌نام مجدد در سامانه اقدام کنند.

 

انتهای پیام /۱۰