مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی:

۹۵ سازه آبخیزداری در خراسان جنوبی احداث می‌شود

نصرآبادی گفت: ۹۵ سازه آبخیزداری در سطح ۱۶ هزار هکتار از عرصه‌های بالادست قنوات استان در ۶ ماه دوم سال جاری احداث می‌شود.

به گزارش خاورستان، علیرضا نصرآبادی در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: حجم عملیات این سازه‌ها ۱۷۳ هزار و ۱۹۳ مترمکعب است که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا خواهد شد.
وی بیان کرد: برای اجرای این سازه‌های آبخیزداری ۱۵۰ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی تصویب شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: از مجموع این سازه‌ها، ۱۰ سازه خاکی و سرریز ملات، ۳۶ سازه سنگ و ملات، یک مورد مرمت عملیات سنگی و ۴۸ مورد سازه گابیونی است.
وی با بیان اینکه ۹۵ سازه در ۱۹ حوزه آبخیز خراسان جنوبی ساخته می‌شود تصریح کرد: اجرای سازه‌های آبخیزداری در سال‌های اخیر تاثیر بسزایی در آبگیری قنوات و مهار روان‌آب‌ها داشته است.
نصرآبادی یادآور شد: ۶ ماه نخست سال جاری از محل اعتبارات توسعه ملی مازاد سال ۹۸ نیز ۲۰۷ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای ۳۲ سازه آبخیزداری در استان مصوب شد که ۲۱۷ میلیارد و ۸۵۵ میلیون ریال تخصیص یافته است.
وی حجم عملیات مصوب را ۴۸۴ هزار و ۵۴۵ مترمکعب اعلام کرد و گفت: در این زمینه ۳۲ سازه آبخیزداری در سطح ۱۵ هزار و ۳۰۰ هکتار از عرصه‌های آبخیزداری استان اجرا شده یا در حال اجرا است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: با اجرای این سازه‌ها ۲۶ روستای استان با جمعیت هزار و ۶۸۲ خانوار در قالب پنج هزار و ۵۹۴ نفر از مزایای آن برخوردار می‌شوند.
وی گفت: این سازه‌ها که در ۱۱ حوزه آبخیز استان در دست اجرا بوده شامل ۱۳ سازه خاکی و سرریز ملات، ۱۷ سازه سنگ و ملات و ۲ دیوار ساحلی است که ۴۷ منبع آبی که عمدتا قنوات هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
انتهای پیام/۴